Geriamųjų hipoglikeminių vaistų vartojimo praktiniai aspektai

Kaip greitai galima koreguoti GHV dozę?

Tai priklauso nuo vaisto. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad pasiekti plato HbA1c reikia 6-8 savaičių, kai glikemija yra stabili. Kontrolei geriau naudotis savitikros glikemija ar gliukozės laboratoriniu tyrimu, nors vien alkio gliukozė gali būti klaidinanti.
Praktiškai vaistai nėra vartojami maksimaliomis dozėmis; svarbu išaiškinti pacientui ir pasižymėti medicininiuose dokumentuose, koks kitas gydymo žingsnis bus žengiamas, jei per numatytą laiką nebus pasiekti tikslai.

Kokius vaistus geriausia vartoti kartu?

Dažniausiai taip vartojami metforminas ir sulfonilšlapalo preparatas, arba atvirkščiai. Šiuo metu pasirinkimas didesnis, nors patikimų klinikinių įrodymų trūksta. Atliekami trigubo gydymo moksliniai tyrimai ir jau gauti geri trumpalaikio vartojimo rezultatai. Svarbu atminti, kad insulinas kartais yra geresnis pasirinkimas ir kad jo nauda įrodyta.

Pradėjęs vartoti GHV pacientas skundžiasi hipoglikemijos epizodais. Glikemijos kontrolė yra nepakankama, tad koks turėtų būti kitas žingsnis?

Pirmiausia reikėtų kruopščiai apklausti pacientą, išsiaiškinti, ar tai iš tikrųjų hipoglikemijos simptomai, kaip dažnai jie kartojasi ir kuriuo paros metu atsiranda. Jeigu jie atsiranda nereguliariai, dėl aiškių priežasčių (pvz., pavasarinė generalinė namų ruoša), reikėtų pacientą nuraminti ir išmokyti to išvengti. Jei simptomai atsiranda dažnai, gydymą reikia koreguoti. Reikėtų vengti hipoglikemijos epizodų, nes jie nemalonūs pacientui, veda prie papildomo maisto suvartojimo ir svorio priaugimo. Geriau mažesnė GHV dozė be papildomo užkandžio nei didesnė GHV dozė su papildomu užkandžiu, ypač jei pacientas turi antsvorį. Kai kuriems pacientams reikėtų sumažinti dozę ar išvis nevartoti sulfonilšlapalo preparatų prieš daug streso sukeliantį darbą ar veiksmą – tokiais atvejais naudinga pasitikrinti glikemiją.

Kai kurie pacientai, kuriems cukrinis diabetas diagnozuotas neseniai, gali jausti hipoglikeminius simptomus glikemijos lygiui sumažėjus iki 4-6 mmol/l. Prieš nustatant diagnozę jie buvo pratę prie daug didesnio glikemijos lygio, tad staigus jo sumažėjimas ir sukelia hipoglikemijos simptomus. Tai logiškiausias paaiškinimas pacientams, gydomiems vien tik metforminu, nes šis preparatas vienas nesukelia tikros hipoglikemijos. Šiuo etapu svarbu pacientą nuraminti, paskatinti apsišarvuoti kantrybe, kol smegenys, hipoglikemijos jutiklis, prisitaikys prie žemesnio, normalaus hipoglikemijos lygio.

Tablečių vartojimo laikas turi būti nustatytas taip, kad nesukeltų hipoglikemijos. Vaistai dažniausiai vartojami per pusryčius su santykinai mažu maisto kiekiu, o dauguma žmonių yra aktyviausi ryte, todėl hipoglikemijos simptomai dažnai atsiranda vėlyvą rytą. Tada geriau vartoti tabletę dieną – vėliau, kartu su pagrindiniu maistu.

Galiausiai, nereikėtų tikėtis labai greito pagerėjimo: HbA1c tikslinis lygis turi būti pasiektas per 6 mėnesius nuo diagnozavimo, bet ne per 3, ypač jei tęsiamos dietos korekcijos ir fizinio aktyvumo didinimo programos.

Kiek ilgai reikėtų tęsti GHV?

Paprastai tol, kol jie yra gerai toleruojami ir kol pasiekiami glikemijos kontrolės tikslai. Dažniausiai daugumos ligonių, sergančių 2 tipo diabetu, būklė progresuoja iki insulino poreikio, jei jie gyvena pakankamai ilgai. Progresavimo lygis skiriasi ir priklauso tik nuo individo. Kartais gydymą insulinu reikia pradėti po kelių metų, kartais progresavimas lėtesnis ir taikomas pakopinis gydymas.