Sulfonilšlapalo preparatų ir meglitinidų vartojimas
Kaip veikia sulfonilšlapalo preparatai?
Sulfonilšlapalo preparatai didina insulino gamybą kasoje. Jie veikia per kalcio kanalus ir skatina tiek pirmos, tiek antros fazės insulino išsiskyrimą.
Kokie pagrindiniai šalutiniai sulfonilšlapalo preparatų poveikiai ir kontraindikacijos?
Šie preparatai gali sukelti hipoglikemiją, nors tai sunku priskirti šalutiniam poveikiui! Juos vartojant gali padidėti svoris. Jie labai retai sukelia atsitiktinius šalutinius poveikius, pvz., bėrimą, pykinimą, vėmimą, diarėją ar vidurių užkietėjimą. Retai sukelia kepenų problemas – cholestatinę geltą ir kepenų nepakankamumą, kraujo diskraziją ar sunkias odos reakcijas.
Jų nereikėtų vartoti esant rimtoms kepenų ligoms ir tik keletas jų yra saugūs esant inkstų funkcijos sutrikimui. Jų nereikėtų vartoti laktacijos metu ir sergant porfirija.
Šiuos preparatus reikėtų atsargiai skirti vyresnio amžiaus žmonėms, kurie gyvena vieni ir yra paliegę, taip pat pacientams, kuriems yra inkstų nepakankamumas, – yra sunkios užsitęsusios hipoglikemijos išsivystymo rizika, ypač vartojant glibenklamidą ar chlorpropamidą.
Kaip geriausia vartoti sulfonilšlapalo preparatus?
Keletas trumpų naudingų patarimų:
- Pradėti nuo mažos dozės ir palaipsniui, kas dvi savaites, ją didinti, nebent pradinis gliukozės kiekis kraujyje būtų labai aukštas.
- Sulfonilšlapalo preparatų veikimui reikia geros beta ląstelių funkcijos.
- Kai kurie pacientai yra labai jautrūs, tad jiems reikėtų skirti mažiausias dozes (pvz., glibenklamido ar glipizido 2,5 mg/d., gliklazido 40 mg/d., ilgo išsiskyrimo gliklazido – 30 mg/d.).
- Pacientus visada įspėti apie glikemiją ir išmokyti elgtis jai esant.
- Viršyti maksimalias dozes ar vartoti keletą sulfonilšlapalo preparatų nepatartina.
- Esant inkstų nepakankamumui, geriausia, tik apdairiai, rinktis gliklazidą, tolbutamidą, glikvidoną.
- Ryški hipoglikemija nuo sulfonilšlapalo preparatų yra gyvybei pavojinga būsena su ženkliai padidėjusiu mirtingumu, todėl ligonis turi būti skubiai hospitalizuojamas.
Koks pagrindinis naujų preparatų, pvz., repaglinido, skirtumas?
Meglitinidai (šiuo metu esantys repaglinidas ir nateglinidas) taip pat stimuliuoja insulino sekreciją, bet kitokiais būdais, – jie daugiausia veikia pirmos fazės insulino išsiskyrimą, todėl mažina postprandinę hipoglikemiją. Jeigu jie būtų išrasti iki sulfonilšlapalo preparatų arba būtų pigesni, būtų dažniau pasirenkami, nes sukelia mažiau hipoglikemijų. Pagrindinės vartojimo nuorodos yra:
- Pradėti nuo mažų dozių.
- Išgerti 30 min. prieš valgį.
- Jei nevalgoma – negerti tabletės.
- Gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus, bėrimus, taip pat hipoglikemiją.