Diabeto priežasčių ištyrimas

Kokius tyrimus reikia atlikti, norint išaiškinti ligą sukėlusias priežastis?

Daugeliui pacientų jokių specifinių tyrimų atlikti nereikia. Yra daugybė priežasčių, sukeliančių antrinį diabetą. Kruopšti ankstesnių ligų ir šeimos anamnezė gali padėti atskirti pacientus, sergančius cistine fibroze, pankreatitu, po kasos operacijų ar turinčių galimų genetinių sutrikimų. Reikėtų įvertinti retų endokrininių ligų, tokių kaip Cushing sindromas ar akromegalija, galimybę. Hemochromatozė sukelia odos pigmentaciją, tačiau tai gali būti sunku pastebėti. Sutrikę kepenų funkcijos rodikliai gali pagelbėti diagnozei.

Kokius pacientus reikėtų tirti nuodugniau?

Svarbu atlikti nuoseklesnį ištyrimą tuo atveju, kai sunku atskirti, kai neaišku, kokio tipo – 1 ar 2 – yra cukrinis diabetas. Kasos salelių antikūnai aptinkami 90% jaunų pacientų, sergančių 1 tipo diabetu. Gliutamininės rūgšties antikūnai būdingesni vyresniems pacientams, sergantiems 1 tipo diabetu ar vėlyvuoju autoimuniniu diabetu (LADA – latent autoimmune diabetes in adults). Nors šie tyrimai ne visada būdingi 1 tipo diabetui, jie nurodo ankstyvo gydymo insulinu reikalingumą.

Detali šeiminė anamnezė taip pat vertinga. Nustačius 2 tipo cukrinį diabetą, genetinių priežasčių ieškojimas yra prasmingas, jei yra šeiminė anamnezė, pacientas kilęs iš Europos, jaunesnis nei 45 m., KMI <27 kg/m2, o arterinis kraujo spaudimas ir trigliceridų lygis yra normalūs – kitaip sakant, mažai metabolinio sindromo simptomų.

Ar gali kasos vėžys būti cukrinio diabeto priežastim?

Retai. Kai kurie pacientai jaudinasi, kad cukrinis diabetas gali būti kasos vėžio išraiška. Tai atsitinka retai, nes šis vėžys pasireiškia virškinimo sistemos simptomais (pvz., skausmas, gelta, apetito, svorio netekimas) daug anksčiau, nei išsivysto kancerogeninis cukrinis diabetas. Jei pacientas skundžiasi šiais simptomais, reikalingas išsamus ištyrimas, taip pat kasos ir kepenų echoskopija.
Pacientams, sergantiems lėtiniu pankreatitu, yra didesnė kasos vėžio išsivystymo rizika. Jiems gali išsivystyti ryškus endokrininės kasos funkcijos nepakankamumas, todėl yra galimybė, bet nedažna, kad pankreatitas pasireikš cukrinio diabeto simptomais.