Problemos po diagnozės nustatymo
Praėjus savaitei nuo cukrinio diabeto gydymo pradžios, pacientai skundžiasi smarkiai pablogėjusiu regėjimu. Ką daryti?
Antidiabetinio gydymo pradžioje dauguma pacientų pajunta žymius regos aštrumo svyravimus. Tai dažniausia atsitinka tada, kai pradinis glikemijos lygis yra aukštas (daugiau kaip 20 mmol/l). Lėtinė hiperglikemija dėl osmotinio poveikio iš lėto keičia lęšiuko refrakcines savybes. Sumažėjus plazmos glikemijos lygiui, santykinai greitai įvyksta atvirkštinis procesas, dėl to ir pasikeičia regėjimo aštrumas. Dažnai patyrę okulistai, atpažinę simptomus, diagnozuoja cukrinį diabetą. Vienas paprasčiausių paaiškinimų pacientui, – kad akies, kaip ir fotoaparato, lęšiukas išburko dėl didelio gliukozės kiekio kraujyje ir nebefokusuoja vaizdo. Kai gliukozės kiekis kraujyje sumažės, lęšiukas iš lėto susitrauks iki įprasto dydžio ir vėl fokusuos gerai, kaip ir anksčiau.
Nereikėtų pamiršti, kad sergant 2 tipo cukriniu diabetu retinopatija jau gali būti išsivysčiusi diagnozavimo metu. Todėl svarbu išplėtus vyzdį ištirti tinklainę su oftalmoskopu arba atlikti tinklainės fotonuotrauką, kad būtų įsitikinta, ar regėjimo pablogėjimas nėra sukeltas retinopatijos. Kai ši problema atmetama, pacientui turi būti paaiškinta, kad neryškaus matymo problema turi išnykti per 2-3 savaites. Pacientui, kuriam pirmąkart diagnozuotas cukrinis diabetas, protinga patarti neskubėti keisti akinius 6-8 savaites, nes nežymūs regos aštrumo pokyčiai yra būdingi.
Po diagnozės nustatymo pacientas atsisako atvykti į gydymo įstaigą ir neatsakinėja į telefono skambučius. Ką daryti?
Kaip ir kitų ligų atveju, lengva neįvertinti diabeto diagnozės poveikio pacientui. Dažnai kyla neigimas, pyktis ir baimė, – ypač jei šia liga sirgo giminaičiai ar draugai, ypač jei buvo rimtų komplikacijų.
Sergant cukriniu diabetu nėra specifinio šios problemos sprendimo būdo, bet reikėtų atkreipti dėmesį į keletą aspektų:
- Kitų šeimos narių palaikymas, ypač dėl savikontrolės ir vaistų vartojimo, yra labai svarbus.
- Visai nepadeda raminimas, esą tai tik lengvas diabetas, reikės pakeisti tik dietą. Tokios ligos, kaip „lengvas” diabetas, nėra! Dauguma pacientų supranta, kad jų būklė rimta, todėl mes turime suprasti ir palaikyti tai.
- Bus keletas pacientų, kurie neigs diagnozę ir nesigydys. Jiems reikėtų psichologinės pagalbos, kuri dažnai nėra lengvai prieinama.