Gyvensenos keitimo aspektai
Kiek ilgai tęsti gydymą vien dieta ir gyvensenos pakeitimu?
Nemažai pacientų gali būti gydomi tik dieta ir fizinio aktyvumo didinimu, ypač tie, kurių pradinė hiperglikemija ir HbA1c neaukšti, pvz., plazmos glikemija 7-12 mmol/l, arba HbA1c 7-9%. Pagerėjimas tęsiasi šešis mėnesius ir ilgiau. Pagrindiniai racionalūs principai yra šie:
- Ryškūs pastovūs hiperglikemijos simptomai reikalauja įsikišimo.
- Tęsti dietą ir fizinio aktyvumo didinimą stebint pagrindinius parametrus, kol yra teigiamas poveikis ir nėra didžiųjų simptomų.
- Pradėti gydymą geriamaisiais antidiabetiniais vaistais, jei glikemijos rodikliai yra nepatenkinami.
- Galutinį sprendimą dėl hiperlipidemijos ar mikroalbuminurijos gydymo priimti tik po to, kai glikemija kontroliuojama taip gerai, kaip tik įmanoma.
- Kartais trumpas geriamų antidiabetinių vaistų kursas sukelia pagerėjimą, kuris vėliau gali būti palaikomas tik pasikeitusia gyvensena ir dieta.
Kaip dar reikėtų pakeisti gyvenseną?
Kad ligos ir gyvenimo anamnezė būtų išsami, reikalinga paklausti pacientą, ar rūko ir vartoja alkoholį. Derėtų įvertinti ir kitus kardiovaskulinės rizikos veiksnius, bet tai ne visada įmanoma, kol diabetas nėra gerai kontroliuojamas. Lipidus ir mikroalbuminuriją veikia prasta glikemijos kontrolė, o jai esant optimaliai šie rodikliai gali pagerėti. Rūkymas yra netoleruotinas, bet dažniausiai staigus metimas rūkyti sukelia per didelį stresą, todėl šį žingsnį reikia atidėti tol, kol pacientas pasirengia neberūkyti.
Reikėtų įvertinti alkoholio vartojimą ir jį sumažinti, jei viršijamos rekomenduojamos normos. Dauguma pacientų tikisi absoliutaus draudimo ir pajunta palengvėjimą.
Ar įmanoma paprasta pradinio gydymo principų santrauka? Bendri 2 tipo diabeto gydymo principai
- Pacientui, kuriam naujai diagnozuotas cukrinis diabetas, būtinai reikia papasakoti apie diabetą – tinkamiausi mokytojai yra diabeto slaugytojos ir dietologai.
- Per 85-95% sergančiųjų cukriniu diabetu yra nutukę, todėl svorio mažinimas yra labai svarbi gydymo dalis. Po to skiriamas metforminas, kuris yra pirmiausiai pasirenkamas geriamasis vaistas.
- Liekni pacientai (KMI <24-25 kg/m2 europiečiai), sergantys cukriniu diabetu, pradedami gydyti sulfonilšlapalo preparatais.
- Dauguma pacientų, sergančių cukriniu diabetu, turi būti raginami sekti gydymo veiksmingumą kraujo ar šlapimo tyrimais.
- Atsakas į gydymą dieta matomas dažniausiai per 4-8 savaites, bet geriamuosius hipoglikeminius vaistus galima pradėti vartoti anksčiau, jei pacientas jaučia diabeto simptomus. Gydymą dieta ir gyvensenos keitimu galima tęsti, kol svoris mažėja, o fizinis krūvis didėja, kartais ilgiau nei 6 mėnesius.
- Glikemijos kontrolės įvertinimo tyrimas (HbA1c) turi būti atliekamas bent jau kartą per šešis mėnesius arba dažniau, jei kontrolė nepatenkina.
- Kas metai po diagnozės nustatymo reikalingas nuodugnus ištyrimas dėl diabeto komplikacijų (akys, inkstai, pėdos).
- Kasmet reikėtų įvertinti kardiovaskulinės rizikos veiksnius (arterinį kraujo spaudimą, lipidus kraujyje, rūkymą, fizinį aktyvumą) pradedant nuo diagnozavimo.