Rūkymas ir alkoholis

Ar sergantiems cukriniu diabetu rūkymas yra toks pat svarbus rizikos veiksnys kaip ir sveikiems žmonėms?
Atsakyti į šį klausimą sunkiau, nei galima būtų tikėtis. Daugumą įrodymų dėl rūkymo poveikio teikia didelės studijos, tiriančios žmones, nesergančius cukriniu diabetu – dėl suprantamų priežasčių nėra nė vienos studijos su atitinkama kontroline grupe. Todėl rūkymo įtaka glikemijos kontrolei yra neaiški.

Mikrovaskulinės komplikacijos
Dauguma tyrimų rodo, kad rūkymas susijęs su didesniu (dažnai du ar tris kartus) nefropatijos ir neuropatijos išsivystymo ir progresavimo lygiu, bet nėra aiškios priklausomybės su retinopatija. Daugumos studijų duomenimis, reliatyvi makrokraujagyslinė rizika yra 1,5-2. Yra reikšmingų įrodymų, kad metus rūkyti, žalingas rūkymo poveikis sergantiems cukriniu diabetu išlieka ilgiau nei sveikiems žmonėms. Todėl mesti rūkyti yra labai svarbu, nes rūkymas yra rizikos veiksnys, kurio galima išvengti: įprasti metimo būdai yra veiksmingi, tačiau būna dažnesnė depresija, turinti įtakos metimo sėkmei.

Makrokraujagyslinės ligos
Pasirodo, kad rūkymas pasižymi neigiamu kardiovaskuliniu poveikiu sergantiesiems cukriniu diabetu, nes tai – papildoma rizika, ir kai kurios studijos, pvz., MRFIT, rodo net blogesnes baigtis. Pacientus būtina dažnai pakartotinai klausti apie rūkymo įpročius ir tą tinkamai dokumentuoti, nes buvę rūkaliai gali vėl pradėti rūkyti medicinos personalui net neįtariant, – pacientai apie savo blogus įpročius retai pasakoja savanoriškai. Atkryčio dažnis po 1 nerūkymo metų yra 20-40%.

Kaip patarti mesti rūkyti?

Kiekvienam rūkaliui, sergančiam cukriniu diabetu, būtina patarti mesti rūkyti, nors jis gali būti nepasirengęs priimti patarimą ir pradėti juo vadovautis tuoj pat. Pacientų norą mesti rūkyti būtina pakartotinai įvertinti ir pasiūlyti paramą nekonfrontuojant. Nėra įrodymų, kad sergantieji diabetu skirtingai reaguotų į individualų ar grupinį patarimą.

Ar sergantieji cukriniu diabetu gali vartoti vaistus, padedančius mesti rūkyti?

Taip. Nikotino pakaitinė terapija yra pirmiausiai pasirenkamas gydymas bendrosios populiacijos rūkaliams, surūkantiems per dieną per 15 cigarečių, ir padidina sėkmingo metimo tikimybę 50-100%. Bupropionas yra taip pat veiksmingas, bet pacientams, gydomiems insulinu ar jo sekreciją skatinančiais vaistais, dėl didesnės hipoglikemijos tikimybės nepatartinos maksimalios šios vaisto dozės. Logiškai mąstant, pacientams, gydomiems vien dieta ar metforminu, hipoglikemija neturėtų išsivystyti, bet šis reiškinys dar neištirtas. Todėl tebegalioja įprastos vaisto vartojimo kontraindikacijos ir vartojimo patarimai.