Dietos ir gyvensenos pokyčiai
Koks turi būti pirmas paprastas patarimas dėl dietos?
Žmonės, kuriems pirmąkart diagnozuotas cukrinis diabetas, negali iš karto įsiminti visos naujos informacijos apie ligą, todėl keletas patarimų būtų naudingi, kol gaus dietologo konsultaciją. Kiti dietos klausimai plačiau aprašyti.
Pirmi žingsniai sveikos mitybos link sergant pirmąkart diagnozuotu cukriniu diabetu:
- Papildomai nedėkite cukraus į jokį maistą ar gėrimus – geriau vartokite dirbtinius saldiklius.
- Venkite visų saldytų gėrimų ar vaisių sulčių – geriau gerkite natūralias spaustas sultis arba dietinius becukrius mažai kaloringus gėrimus.
- Nevalgykite saldžių kepinių ar desertų, konservuotų vaisių su sirupu, konservuotų pieno produktų ar želė – geriau rinkitės šviežius vaisius.
- Venkite visų saldumynų, šokoladų, pyragų ir tortų – jei tarp valgių jaučiatės alkanas, suvalgykite šviežią vaisių.
- Sumažinkite riebalų kiekį maiste.
Kokie fizinio aktyvumo patarimai rekomenduojami pirmajame etape?
Nuo fizinių pratimų reikėtų susilaikyti, kol pacientas jaučia cukrinio diabeto simptomus ir kol yra ryški kraujo hiperglikemija (glikemija >15 mmol/l). Toks pacientas fizinių pratimų metu per daug pavargs ir jaus nepasitenkinimą. Kai tik pasiekiama mažesnė glikemija, visi pacientai turi būti raginami fizinį aktyvumą didinti palaipsniui, ir atliekdami pratimus, ir pasirinkdami bet kokią sporto šaką.
Kokia savikontrolė reikalinga pradinėse 2 tipo diabeto stadijose?
Tikslių taisyklių nėra. Nėra svarbių reikalavimų tyrimams tų pacientų, kurie gydomi dieta, gyvensenos keitimu ir metformino monoterapija, nors dauguma pacientų to norėtų. Tyrimas turi būti tikslingas: kraujo tyrimas yra santykinai brangus ir nemalonus pacientui. 1 tipo diabeto situacija yra visiškai kitokia – kai kurios kontrolės rūšys yra būtina ambulatorinio pirmąkart diagnozuotu cukriniu diabetu sergančių pacientų gydymo dalis.