Svorio mažinimas

Kokia svorio mažinimo nauda sveikatai?
Santykinai nedidelis svorio sumažinimas turi didelę įtaką daugeliui sričių. Pavyzdžiui, svorio sumažinimas 10% nuo pradinio 100 kg sumažina :

  • Ženkliai sistolinį ir diastolinį kraujo spaudimą.
  • 10% – bendrą cholesterolio lygį.
  • 20-25% – mirtingumą.
  • 30-40% – su diabetu susijusios mirties tikimybę.

Kodėl sergantiems cukriniu diabetu taip sunku sumažinti svorį?

Dėl tos pačios priežasties kaip ir cukriniu diabetu nesergantiems žmonėms: jie suvalgo ir išgeria daugiau kalorijų, nei reikia jų organizmui pagal gyvenimo būdą. Pacientams būna sunku tą suvokti ir dauguma jų nesiliauja pasakoti, kiek nedaug jie valgo. Žmonėms senstant didėja tikimybė priaugti svorio suvartojant tokį patį maisto kiekį, nes dėl mažesnio fizinio aktyvumo sulėtėja medžiagų apykaita. Apetitas lėtai reaguoja į kūno poreikius, jis daugiau valdomas įpročio negu poreikio. Pirmas žingsnis – įtikinti pacientą numesti svorio. Dietologo konsultacija būtų naudinga – būtų sudarytas racionalus svorio mažinimo planas, bet tai neišspręstų visų problemų (tai ne panacėja). Kai kurie pacientai neišsivers be svorį mažinančių preparatų.

Kokia svorį mažinančių vaistų ir chirurginių operacijų vertė?

Svorį mažinantys vaistai

Pagrindiniai svorį mažinantys preparatai yra orlistatas ir sibutraminas.

  • Orlistatas yra kasos lipazės inhibitorius, blokuojantis maisto riebalų įsisavinimą. Tačiau jo pagrindiniai šalutiniai reiškiniai yra dujų kaupimasis žarnyne ir skystos riebalinės išmatos.
  • Sibutraminas yra centrinio poveikio apetito slopiklis. Jį vartoti sergant cukriniu diabetu reikėtų atsargiai, nes jis gali sukelti ženklų kraujospūdžio padidėjimą, todėl nerekomenduotinas tiems, kurie turi hipertenziją (Šis vaistas jau uždraustas Europos Sąjungoje).

Šie vaistai yra brangūs, be to, tyrimais jų veiksmingumas nustatytas tais atvejais, kai jie vartojami kartu su griežta struktūrine svorį mažinančia programa. Nacionalinis klinikinio tobulinimosi institutas (angl. NICE – National Institute for Clinical Excellence) šiuos vaistus rekomenduoja vartoti tik pasiekus pradinį svorio mažinamąjį poveikį vien dietos apribojimais

Antidepresantus – pvz., fluoksetiną – galima sėkmingai vartoti tik tada, jei depresiška nuotaika trukdo laikytis griežtos svorį mažinančios dietos. Visus šiuos preparatus reikia vartoti atsargiai – pasitikrinus vaistų žinynuose.

Svorį mažinančios chirurginės operacijos

Nutukimas gydomas ir chirurginiu skrandžio susiaurinimu. JK ir kitose šalyse ši operacija nėra paplitusi. NICE nuorodose rekomenduojama šią operaciją atlikti tik tiems 2 tipo diabetu sergantiems ligoniams, kurių KMI >35 kg/m2 ir kurie nesėkmingai išbandė kitus svorio mažinimo būdus. Šis radikalus svorio mažinimo būdas taikomas tiems žmonėms, kurių nutukimas yra morbidinis ir sukelia daug problemų.