Papildomi medikamentai

Yra daug dokumentinių duomenų, kad asmenys, sergantys OA, vartoja daug papildomų (dažnai nereceptinių) medikamentų. Kai kurių tyrimų duomenimis, tokių asmenų yra iki 40 %. Šie papildai – tokie kaip menkių kepenėlių aliejus, nakvišų aliejus, salierų ir česnakų ekstraktai. Nėra tinkamų klinikinių tyrimų įrodymų, kurie pagrįstų šių produktų vartojimą sergant OA, o apie jų galimą toksinį poveikį žinoma mažai. Pagrindinė problema susidūrus su šiais visais medikamentais – kokybės kontrolė, ypač dėl to, kad daug pacientų užsako šiuos preparatus iš užsienio kompanijų.

Gliukozaminas ir chondroitinsulfatas. Remiantis atliktais konvenciniais radiografiniais tyrimais pasiūlyta, kad šie abu geriamieji preparatai būtų vertinami kaip struktūrą keičiantys vaistai, lėtinantys, sergančių kelio OA kremzlės irimo greitį. Šie duomenys pagrįsti atlikus nedaug tyrimų, tačiau minėti preparatai, kaip pastebėta, pasižymi minimaliu šalutiniu poveikiu. Gliukozaminas yra glikozaminoglikano komponentas, iš kurio sudaryta kremzlė (žr. 1 skyrių, 9–11 psl.). Geriamasis gliukozaminas (dirbtinis ar gautas iš kiautuotųjų vėžiagyvių kiautelių) yra gerai absorbuojamas, tačiau įtikinamų duomenų, kad medžiaga galėtų pasiekti sąnarius žmogaus organzime, nėra. Keletas atsitiktinės atrankos kontroliuojamų tyrimų, kuriuose dalyvavo sergantys kelio OA pacientai, lygino gliukozamino, nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ir placebo vartojimą. Atsižvelgiant į viską, tyrimų duomenys rodo, kad vartojusiems 1500 mg per parą gliukozamino sulfato pacientams skausmas truputį sumažėjo, tačiau to nepastebėta, kai pacientai vartojo gliukozamino hidrochloridą. Pastebimam poveikiui gali prireikti keleto mėnesių, taigi tai prasta alternatyva trumpalaikei analgezijai.

Chondroitinsulfatas – dar vienas kremzlės tarpląstelinio matrikso glikozaminoglikano komponentas, kurio taip pat yra kaulų tarpląsteliniame matrikse, odoje ir sausgyslėse. Susintetintas chondroitinas tiekiamas kaip geriamasis preparatas, kartais kartu su gliukozaminu. Vėlgi nėra aišku, kaip šis preparatas, vartojamas kaip geriamasis, gali tiesiogiai veikti sąnarį, o neseniai atliktos metaanilizės duomenys nepatvirtinto chondroitino naudos OA simptomams mažinti.