Osteoartrito gydymas

Daug įrodymais pagrįstų osteoartrito gydymo gairių laikosi tų pačių gydymo principų:

  • Osteoartritu sergantys žmonės turėtų patys dalyvauti gydymo procese. Jie turėtų būti mokomi apie savo ligą. Taip pat gauti visą reikalingą informaciją apie osteoartrito gydymo galimybes, saugumą.
  • Optimalų gydymą sudaro nemedikamentinių ir medikamentinių priemonių derinys. Reikėtų pradėti nuo efektyvių ir mažiausiai šalutinių reiškinių (įskaitant toksiškumą) sukeliančių priemonių, pavyzdžiui, fizinių pratimų, svorio metimo ir paracetamolio (acetaminofeno).
  • Gydymą reikia parinkti kiekvienam ligoniui individualiai, atsižvelgiant į gretutines ligas ir rizikos veiksnius.

Neseniai Tarptautinė osteoartrito tyrėjų draugija (angl. Osteoarthritis Research Society International) persvarstė visas prieinamas OA gydymo gaires ir apibendrinusi paskelbė tas OA gydymo priemones, dėl kurių gairėse dažniausiai neabejojama. Daugumai OA ligonių reikės taikyti sudėtinį gydymą – tiek nemedikamentinį, tiek vaistus. Bendras principas yra tas, kad pirmo pasirinkimo gydymui rekomenduojamos saugiausios priemonės. Pavyzdžiui, D. Britanijos gairėse, kurias išleido NICE (angl. National Institute for Health and Clinical Excellence – Nacionalinis sveikatos ir klinikinio tobulinimo institutas), rekomenduojamas šerdinis gydymo principas (6.1 pav.).   Labai svarbu yra atskirti tai, ką gydytojas pataria osteoartritu sergančiam ligoniui ar kokį gydymą skiria, nuo to, kaip ligonis gydosi. Kol kas dar nėra plačiai tirta, kurių gydytojo nurodymų pacientai tikrai laikosi, tačiau jau beveik nebeabejojama, jog mažiausiai dėmesio ligoniai kreipia į gydytojo rekomendaciją sportuoti. Dėl šios priežasties labai svarbu taip konsultuoti ligonius, kad būtų tenkinami poreikiai, sudaromas tinkamas gydymo planas ir ligonis šio plano laikytųsi.

Kituose skyriuose yra pateikta pagrindinių gydymo metodų racionali apžvalga, įvairūs gydymo efektyvumo įrodymai ir klinikiniai atitinkamo gydymo niuansai, tačiau iš pradžių naudinga apžvelgti pagrindines įrodymais pagrįsto gydymo galimybes.

6.1 pav. Suaugusiųjų osteoartrito gydymas. Gydymą reikėtų pradėti nuo schemos centre nurodytų priemonių ir tęsti vis toliau nuo centro esančiomis priemonėmis. Svarbu nepamiršti atsižvelgti į individualius ligonių poreikius, rizikos veiksnius ir pageidavimus. „Šerdinis“ (centre esantis) gydymas turėtų būti pirmo pasirinkimo visiems OA sergantiems pacientams. Jei centre nurodytų gydymo priemonių nepakanka, tai pacientui reikėtų skirti antrame apskritime nurodytus vaistus.