Įtaka žmogaus gyvenimui

Osteoartritas žmogaus gyvenimui įtaką gali daryti keliais lygmenimis:

  • simptomų
  • funkcijos praradimo
  • ribotos įprastinės veiklos
  • pablogėjusios gyvenimo kokybės

Simptomai. Skausmas yra dažniausia osteoartritu sergančių pacientų kreipimosi į šeimos gydytojus priežastis. Daugiau nei pusė visų OA sergančių žmonių teigia, jog skausmas yra didžiausia jų problema. Ligoniai skausmą apibūdina labai skirtingai, pavyzdžiui, aštrus, deginantis, bukas. Taip pat pacientai nevienodai skausmą susieja su vienu ar kitu veiksmu, pavyzdžiui: vieniems skausmas sustiprėja sulenkus kelį, kitiems skausmas didėja ilgesnį laiką sąnario nejudinant, kartais stipriau pradeda skaudėti naktį lovoje. Sąnario sustingimas yra dar vienas dažnas skundas, ypač būdingas osteoartritui pažeidus klubo sąnarį. Osteoartritu sergantys žmonės dažnai skausmą ir sustingimą suvokia skirtingai.

Funkcijos praradimas. Išsamiai apklausus (D. Britanijos 2004 metų OA valstybinis pranešimas (angl. OA National Report) 1700 osteoartritu sergančių ligonių (vidutinė skausmo trukmė 12 metų) paaiškėjo, kad 81 % apklausoje dalyvavusių žmonių nuolat juto skausmą arba jų kasdienė įprastinė veikla buvo ribota. Be to, dėl didelių sąnarių skausmų daugiau nei pusė nesikeldavo iš lovos. Šie apklausos rezultatai sutampa su kitomis studijomis, kuriose teigiama, kad daugiau nei pusė kelio sąnario osteoartritu sergančių ligonių turi reikšmingų sunkumų, susijusių su fizine funkcija. Kur kas sunkiau žmonėms, kuriems pažeisti keli sąnariai. Pavyzdžiui, ligoniai, kurie skundžiasi kelio sąnarių skausmu, patiria triskart daugiau sunkumų vaikščiodami nei žmonės, kurių kelio sąnariai ligos dar nepažeisti. Ligai pažeidus tris sąnarius (kaip antai kelio, nugaros ir pėdos) sunkumų patiriama iki 30 kartų daugiau.

Ribota įprastinė veikla. Priklausomai nuo to, kokius sąnarius ir kaip sunkiai pažeidžia osteoartritas, šia liga sergantys žmonės gali patirti sunkumų ir darbe, ir leisdami laisvalaikį.

Pablogėjusi gyvenimo kokybė. Osteoartritu sergantys žmonės teigia jaučiantys menkavertiškumo kompleksą, praradę nepriklausomybę, kad pasikeitė santykiai su artimais žmonėmis. Šios ligos kankinami žmonės taip pat pabrėžia, kad jaučiasi pasenę pirma laiko, kad jų sveikata prastesnė nei kitų tokio pat amžiaus žmonių (ypač taip mano jauni ligoniai). Sergantys OA dažnai patiria įvairaus laipsnio depresiją, nuo lengvos iki sunkios, tačiau jos dažnai nepastebima arba net nebandoma pastebėti.