Sąnarį išsaugantis gydymas

Pastaruoju metu vis daugiau pripažįstama ir taikoma sąnarį išsaugančių gydymo metodų. Didėja šio gydymo patirtis, vis dažniau jis pasiūlomas pacientams, kurie dar per jauni protezavimo operacijoms.

Kelio sąnario vienos dalies (kameros) artroplastikos metu pakeičiama tik pusė sąnario (vidinė arba išorinė), kitą pusę išsaugant. Dažniausiai keičiama vidinė kelio sąnario pusė. Privalumai (lyginant su visišku sąnario protezavimu) yra mažesni chirurginiai pjūviai, trumpesnis hospitalizavimo laikas ir greitesnis sveikimas (reabilitacija). Kol kas nėra ilgalaikių išgyvenamumo rezultatų ir neaišku, ar kelio sąnario dalies pakeitimas yra geriau ar blogiau nei visiškas sąnario protezavimas, nors porą mėnesių po abiejų operacijų skausmas sumažėja vienodai. Tačiau vienos pusės artroplastika atliekama vis dažniau, kartu laukiama ilgalaikių šio gydymo rezultatų.  

Girnelės paviršiaus keitimo operacija – tai procedūra, kurios metu girnelės užlakalinėje pusėje uždedama sintetinė medžiaga, o šlaunikaulio priekinėje dalyje pritvirtinamas metalinis komponentas, kurie kartu neleidžia pažeisti pagrindinio šlaunikaulio–blauzdikaulio sąnario. Girnelės–šlaunikaulio paviršiaus keitimo operacija yra nauja (palyginti su visišku kelio sąnario protezavimu) procedūra, tačiau ją galima skirti tik ligoniams, kuriems OA pažeidė vieną girnelės–šlaunikaulio sąnarį.  

Šlaunikaulio galvos paviršiaus keitimo operacija – tai procedūra, kurios metu pakeičiamas tik šlaunikaulio galvos paviršius, nepašalinant šlaunikaulio kaklo. Pagrindiniai šios procedūros privalumai, palyginti su visišku klubo sąnario protezavimu, yra kaulo išsaugojimas ir labai nedidelis klubo sąnario išnirimo dažnis. Pagrindinis trūkumas – dažnesni šlaunikaulio kaklo lūžiai. Ši paviršiaus keitimo operacija dažniausiai atliekama jaunesniems pacientams, o ligonių atrinkimo operuoti kriterijus yra anatominis klubo sąnario veiksnys.