Paplitimas

Ligos paplitimas ir dažnis skiriasi priklausomai nuo osteoartrito apibrėžimo, suvokimo, vertinimo ir diagnozavimo. Pavyzdžiui, nuo to, ligai nustatyti naudojami klinikiniai ar radiologiniai kriterijai. Net jei naudojami tie patys kriterijai (pvz., radiologiniai), gali būti akcentuojami skirtingi jų požymiai (pvz., pabrėžiamas osteofitų buvimas ar susiaurėjęs sąnarinis tarpas). Įdomu tai, kad nėra tokio stipraus ryšio tarp sąnarių skausmų ir radiologinių OA požymių, kokio buvo tikėtasi (šio reiškinio priežastys aptartos knygos 4 skyrelyje, žr. 44 psl.).   

Radiologinių tyrimų būdu OA nustatomas dažniau nei pagal klinikinius požymius. Dar dažniau, kai daroma daugiau pažeisto sąnario rentgenologinių vaizdų. Neseniai moksliniais tyrimais nustatyta, kad diagnozuojant OA pagal radiologinius OA pokyčius dažniau osteoartrito diagnozė nustatoma dešinėje pusėje (dešinėje rankoje ir kelyje) nei kairėje. Manoma, kad taip yra dėl biomechaninių priežasčių. Net vertinant tam tikrą vieną skirtingų žmonių sąnarį (pvz., kelio) nustatytas skirtingas osteofitų pasiskirstymo sąnaryje arba sąnarinio tarpo susiaurėjimo dažnis. Tai irgi siejama su biomechaniniais veiksniais (3.1 pav.).   Amžiaus įtaka. Radiologiniai osteoartrito požymiai labai ryškiai dažnėja didėjant ligonių amžiui. Apytikriai trečdaliui suaugusių žmonių galima nustatyti rankos OA radiologinių požymių, o dviem trečdaliams vyresnių nei 75 metų amžiaus – distalinių interfalanginių sąnarių OA radiologinių požymių. Kelio sąnario OA radiologiniai požymiai nustatomi apytikriai trečdaliui vyresnių nei 60 metų amžiaus žmonių (3.2 pav.).   Lyties įtaka. Radiologiniai OA (ypač rankos ir kelio sąnarių) požymiai dažnesni moterims nei vyrams, ši tendencija dar ryškesnė vyresnių nei 50 metų amžiaus žmonių grupėje.   Etninė įtaka. Radiologiniai osteoartrito požymiai dažnesni tarp afroamerikiečių (juodaodžių) nei tarp baltųjų rasės Amerikos gyventojų. Etniškumo įtaka radiologiniams OA požymiams pastebima tarp Kinijos ir Amerikos gyventojų: klubo sąnario OA paplitimas žymiai mažesnis tarp Pekino vyrų ir moterų nei tarp JAV gyventojų (kohortos vertintos naudojant tą patį metodą).

3.1 pav. Vyresniems nei 60 metų amžiaus JAV gyventojams radiologiškai nustatytų osteofitų pasiskirstymo dažnis dešiniajame kelio sąnaryje. Osteofitai dažniau susidaro vidinėje kelio sąnario pusėje, ir dažniau blauzdikaulio paviršiuje nei šlaunikaulio. Paimta iš Dillon ir kiti, 2006
3.2 pav. Vyresnių nei 55 metų amžiaus žmonių, kurie turėjo simptomų (skausmas ir (arba) negalia), santykis su radiologiškai nustatytais osteoartrito atvejais. Paimta iš Peat ir kiti 2001. *Šioje grupėje nežinomas santykis su radiologiškai nustatytais osteoartrito atvejais, tačiau panašu, kad jis turėtų būti didelis.

Simptominis osteoartritas (kliniškai pasireiškiantis OA). Sąnarių skausmas yra dažnas simptomas, tačiau ne visada jaučiant skausmą sąnarių srityje sergama osteoartritu (pvz., esant ekstrartikulinėms patologijoms, kaip antai sausgyslių uždegimas, taip pat gali skaudėti apie sąnarį). Įdomu ir tai, kad ne visada net ir esant radiologiniams osteoartrito požymiams skauda. Nustatyta, kad moterims skausmas pasireiškia dažniau nei vyrams, kad jį galima diferencijuoti pagal anatominę sritį (3.1 lentelė). Nemažam skaičiui ligonių vienu metu iškart skauda daugiau nei vieną sąnarį, o neseniai atliktu moksliniu tyrimu nustatyta, kad vyresniems nei 55 metų amžiaus ligoniams vidutiniškai skauda keturis sąnarius. Dažniausiai skauda šias sąnarių grupes: kelio ir pėdos, kelio ir nugaros, kelio ir rankos.   Apskaičiuota, kad osteoartritinius skausmus kelio sąnario srityje jaučia apytikriai ketvirtis vyresnių nei 55 metų amžiaus D. Britanijos gyventojų, o iš jų apytikriai 10 %, be kelio sąnario skausmų, dar skundžiasi ribota funkcija (negalia). Naujausiais statistiniais duomenimis, JAV osteoartritinius skausmus kelio sąnaryje jaučia 16 % vyresnių nei 45 metų amžiaus žmonių. Teigiama, kad rankos osteoartritas simptomiškai pasireiškia apytikriai 3 % populiacijos, nors radiologiniai šios srities OA požymiai nustatomi kur kas dažniau. Naujausiuose tyrimuose teigiama, kad klubo sąnario osteoartritas simptomiškai pasireiškia apytikriai 9,5 % JAV suaugusių žmonių.