Anamnezė

Tiriant naują ligonį, kuris skundžiasi sąnarių problemomis, vertinga pradžioje ligonio sąnarių problemą atskirti nuo pirminių uždegiminių artritų, pavyzdžiui, nuo reumatoidinio artrito (RA).    5.1 lentelėje lyginami osteoartrito ir uždegiminio artrito požymiai, kurie yra labai svarbūs renkant anamnezę ir nustatant diagnozę. Svarbi yra ir paciento socialinė anamnezė bei profesija. Dažnai visą gyvenimą didesnis krūvis sąnariams tenka dėl tam tikrų paciento pomėgių, gyvenimo sąlygų ar pasirinktos profesijos. Daugiau apie šias problemas diagnozuojant konkrečių (pagal lokalizaciją) sąnarių OA galite rasti šio skyriaus tolesnėse dalyse.    Informacija apie uždegimą slopinančių vaistų arba intrasąnarinių kortikosteroidų atsaką nėra vertinga, kai osteoartritą norima atskirti nuo uždegiminio artrito.

Sąnarių skausmo ir jo pasekmių vertinimas. Skausmas yra labai sudėtingas procesas, kurį žmogus jauta ir suvokia individualiai, tačiau net ir dėl šių sunkumų skausmo stiprumą ir pobūdį sergant OA reikėtų įvertinti. OA sergantys žmonės skausmą apibūdina labai skirtingai, pavyzdžiui, skausmas sustiprėja sunkiai nešant arba ilgai pasėdėjus, o kartais pradeda vyrauti naktį. Net naktinis skausmas gali būti nevienodas. Pavyzdžiui, atsigulus į lovą skausmas sumažėja, naktį, kelieniams stuktelėjus vienam į kitą, staiga sustiprėja ir net pažadina; kartais pažadina todėl, kad skauda labai stipriai. Kol kas nėra žinomi šio skirtingo skausmo susidarymo mechanizmai, tačiau manoma, kad skirtingai pasireiškiančius skausmus reikėtų gydyti irgi nevienodai. Žinoma, derėtų gerai ištirti naujai atsiradusiu naktiniu skausmu besiskundžiančius pacientus (o ypač jaunus) dėl navikinių kaulų procesų.    Daug OA sergančių ligonių simptomus junta ne vienerius metus. Dažnai pastebima lėtinio skausmo sąsajų su jį slopinančiais mechanizmais ar nuotaikos svyravimais, todėl renkant anamnezę labai naudinga pasidomėti apie lėtinį skausmą, miego sutrikimus arba nuotaikų svyravimus (žr. Fast Facts serijos knygutę „Lėtinis skausmas“).

Gyvenimo kokybės vertinimas. Tiriant OA sergantį ligonį būtina įvertinti judamojo aparato funkcionalumą ir jo ribotumą dėl sąnarių ligos. Apatinių galūnių funkcionalumo ribas galima nustatyti įvertinus, kiek ligonis gali nueiti be pagalbos ir su kokiais sunkumais susiduria kasdienėje veikloje. Pavyzdžiui, sunku atsistoti nuo kėdės arba naudotis tualetu, vonia, dušu.

Gretutinės ligos. Kaip jau minėta, daug osteoartritu sergančių žmonių, kurių tik vienas sąnarys pažeistas šios ligos, skundžiasi ir kitų sąnarių skausmais. Tačiau būtina atminti, kad OA dažniausiai serga vyresni ligoniai, kuriems dažnos gretutinės ligos, todėl prieš skiriant gydymą reikėtų pagalvoti ir apie jas.