Plaučių funkcijos tyrimai

Sergantieji astma dažnai prastai atpažįsta ir suvokia simptomų sunkumą. Plaučių funkcijos tyrimai suteikia objektyvų oro srauto apribojimo, jo kintamumo bei grįžtamumo įvertinimą ir todėl yra svarbūs astmos diagnostikai ir kontrolei. Vyresniems nei 5 metų amžiaus pacientams plačiai naudojami šie matavimai: FEV1, forsuota gyvybinė plaučių talpa FVC ir PEF.

FEV1 ir FVC nustatomi spirometrijos metu. Išmatuojant šiuos dydžius pacientų paprašoma giliai įkvėpti ir po to staigiai forsuotai iškvėpti ir yra užrašomas didžiausias rodmuo iš bent trijų atkartojamų matavimų. Pagal paciento amžių, lytį, rasę ir ūgį yra apskaičiuoti numatomi normalūs rodmenys. Siekiant palengvinti interpretaciją, galima palyginti paciento tyrimų rodmenis su numatomais. FEV1 santykis su FVC yra naudingas kvėpavimo takų obstrukcijos rodiklis. Forsuoto iškvėpimo metu FEV1/FVC santykis yra daugiau nei 70% (ar 85% vaikams). Mažesnis santykis nei šis rodo kvėpavimo takų obstrukciją ir kuo mažesnis šis santykis, tuo didesnė obstrukcija.

Spirometrai tapo mažesni ir lengvai nešiojami ir nors spirometrija paprastai atliekama ligoninėje ar specialistų biuruose, vis daugiau privačių kabinetų, tokių kaip bendrosios praktikos gydytojų, juos turi. Jei spirometrija naudojama stebėti pacientus, yra ypatingai svarbu, kad tyrimą atliekantis asmuo būtų apmokytas atlikti matavimus ir prižiūrėti aparatūrą, kad užtikrintų tyrimo atkartojamumą ir palyginamumą. Diagnozuojant astmą spirometrija paprastai atliekama prieš ir po trumpo veikimo β2 agonisto inhaliavimo. FEV1 padidėjimas 15% ar 200 ml (kuris yra didesnis) yra būdingas astmai. PEF matavimas PEF matuokliu yra naudinga ir praktiška alternatyva spirometrijai. Daugeliui pacientų yra gana gera koreliacija tarp PEF ir FEV1. PEF matuokliai yra maži, patogūs, nebrangūs ir tinkami naudoti namie. Juos galima naudoti ir astmos diagnostikai klinikoje, ir stebėjimui namie.

Astmos diagnostika remiantis PEF matavimais

  • PEF padidėja daugiau nei 15% ar bent 60 L/min 15-20 min po trumpo veikimo β2 agonisto (pvz., salbutamolio ar terbutalino) inhaliacijos
  • PEF svyruoja daugiau nei 20%, matuojant ryte atsibudus ir po 12 val.
  • PEF sumažėja daugiau nei 15% po 6 min bėgimo ar kitų pratimų

Stebėjimas yra svarbus, nes staigaus paūmėjimo metu kai kuriems pacientams PEF pakitimai atsiranda anksčiau nei simptomai. Taigi, anksti pastebėti šie pakitimai įgalina anksti paskirti tinkamą gydymą. PEF matavimo rezultatų palyginimas su ankstesnių matavimų rezultatais taip pat gali parodyti pacientui jo astmos eigos sunkumą, įgalina parinkti gydymą pagal savarankiško gydymosi planą.

Yra keletas PEF matuoklių tipų, bet pagrindinė jų naudojimo technika visada ta pati. Idealiu atveju pacientai turi pamatuoti PEF tuoj pat atsikėlę prieš bronchus plečiančių vaistų vartojimą ir vakare po bronchus plečiančių vaistų. PEF dienos variabilumas (kintamumas) tada gali būti paskaičiuotas kaip vidutinės dienos vertės procentas:

Dienos variabilumas daugiau nei 20% būdingas astmai.