Nespecifinis uretritas

APIBRĖŽIMAS

Uretritas – tai šlaplės uždegimas. Šlaplė – tai kanalas, kuris veda šlapimo kelią nuo šlapimo pūslės iki pašalinimo. Uretritas dažniausiai sukeliamas infekcijos, tačiau ne visada. Nespecifinio uretrito terminas (NSU) paprastai naudojamas, kai tikroji uretrito priežastis nėra aiški, bet yra žinoma, jog tai ne gonorėjos ar kitų, lytiniu būdu, plintančių ligų padarinys.

EPIDEMIOLOGIJA

Milijonui gyventojų, kasmet besikreipiančių į gydytojus dėl lytinės bei šlapimo sistemos ligų, tenka 80 000 atvejų su nespecifiniu uretritu. Moterims sunkiau diagnozuoti šia ligą, nes ji nesukelia tiek simptomų, kiek vyrams.

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Chlamidija: manoma, kad iš lytiškai plintančių infekcijų (LPI) chlamidija yra atsakinga už beveik pusę visų nespecifinių uretritų vyrams atvejų. Moterims, apie 4 iš 10 atvejų pasitaiko nespecifinis uretritas, sukeltas chlamidijų. Chlamydia trachomatis bakterijos plinta nesaugių lytinių santykių metu, įskaitant analinį ir oralinį seksą.
Kitos infekcijos: tai apima kitus mikroorganizmus, kurie įprastai gyvena gerklėje, burnoje arba tiesiojoje žarnoje. Jie gali sukelti nespecifinį uretritą, jie sugeba rasti kelią į šlaplę. Tai dažnai gali atsitikti oralinio ar analinio sekso metu. Taip pat NSU gali sukelti Trichomonas vaginalis, kitos bakterijos, pavyzdžiui, Mycoplasma, šlapimo takų infekcija, Herpes simplex virusas, kuris taip pat gali sukelti šaltas opas ir lyties organų pūslelinę, adenovirusas, kuris paprastai sukelia gerklės skausmą ar akių infekciją.

Neinfekcinės priežastys: tai dar viena galima NSU priežastis, kuri nesusijusi su infekcija. Tai tam tikras faktorius, kuris taip pat sukelia šlaplės uždegimą. Tai gali būti: sudirginimas nuo produkto, naudojamo lytinių organų srityje, pavyzdžiui, muilo, dezodorantų arba spermicidų, tam tikras šlaplės pažeidimas sekso arba masturbacijos metu, dedant kateterį (ploną plastikinį vamzdelį).

KLINIKA

Nespecifinis uretritas gali sukelti skirtingus simptomus vyruose ir moteryse. Kai kuriais atvejais, simptomai gali apskritai nepasirodyti.
Vyrų simptomai: baltos ar drumzlinos išskyros iš varpos, deginantis pojūtis ar skausmas šlapinantis, varpos galvutėje jaučiamas sudirgimas ir perštėjimas, dažnas poreikis šlapintis. Priklausomai nuo NSU priežasties, simptomai gali atsirasti keletą savaičių ar netgi mėnesių po infekcijos. Jei tai buvo neinfekcinė priežastis, simptomai atsiras po keleto dienų. Simptomai, atsirandantys keletą dienų po lytinio akto, dažniausiai nėra sukelti lytiškai plintančių ligų, tačiau pasitikrinti pas gydytoją – rekomenduojama. Jei partneris informuoja, jog serga lytiškai plintančia liga, kas galėtų sukelti NSU, net jei ir jokių simptomų nepatiriate, apsilankyti pas gydytoją rekomenduojama.
Moterų simptomai: dažniausiai NSU nesukelia jokių pastebimų simptomų, nebent infekcija išplinta į moters reprodukcinius organus, tokius kaip gimda ar kiaušintakiai. Jei taip įvyksta, moteris gali susirgti dubens organų uždegimu, tai rimta būklė, kuri sukelia nuolatinį skausmą, dubenyje, apatinėse pilvo dalyse, diskomfortą ir skausmą lytinio akto metu, kuris jaučiamas giliai dubenyje, kraujavimą tarp menstruacijų ir sekso metu, neįprastas makšties išskyras, aukštą temperatūrą, kuri gali siekti virš 38°C. Dubens organų uždegimas gali įtakoti nevaisingumą.

DIAGNOSTIKA

Jie patiriate paminėtus simptomus, turite partnerį, kuriam yra diagnozuotas nespecifinis uretritas ar jaučiate poreikį pasitikrinti savo seksualinę sveikatą, testai yra labai paprasti. Tepinėlis ar šlapimo testas gali parodyti infekciją. Nei vienas iš šių testų nėra skausmingas ir rezultatai dažnai gaunami greitai.

GYDYMAS

Gydymas vyksta antibiotikais. Septynių dienų kursas ar vienkartinė dozė gali būti išrašyti gydytojo. Yra svarbu praeiti visą gydymo kursą ir pasakyti gydytojui, jei esate alergiški kuriam nors antibiotikui. Simptomai gali likti dar pora dienų pradėjus vartoti medikamentus.

PROFILAKTIKA

Yra įmanoma užsikrėsti nespecifiniu uretritu lytinio akto metu nuo partnerio, kuriam nepasireiškę NSU simptomai. Norint neužsikrėsti ar neperduoti NSU partneriui, reikia vadovautis tolimesniais patarimais: naudoti prezervatyvus kiekvieno (vaginalio, oralinio ar analinio) lytinio akto metu, vengti svetimkūnių patekimo į šlaplę, naudoti antiseptinius kremus.