Gerybinės prostatos hiperplazijos vystymąsi galima pristabdyti – tereikia rūpintis savo gyvenimo būdu

Jau nustatytas ryšys  tarp nesveikos gyvensenos ir didesnės gerybinės prostatos hiperplazijos išsivystymo rizikos. Tai reiškia, kad sveikas gyvenimo būdas gali padėti nutolinti priešinės liaukos didėjimą, sulėtinti jos vešėjimą ir tuo pačiu susilpninti nemalonius simptomus. Vyrams rekomenduojama:

  • reguliariai judėti, nes „papildomi” pilvo riebalai arba centrinio tipo nutukimas dažnai susijęs su didesne gerybinės prostatos hiperplazijos rizika ir intensyvesniais šlapinimosi sutrikimais bei lytinės funkcijos problemomis. Vertinga kasdien aktyviau pasimankštinti bent po pusvalandį. Taip pat reikėtų vengti labai riebaus ir kepto maisto;
  • vengti alkoholio. Geriausia, kai jo iš viso atsisakoma, nes alkoholis paskatina uždegiminių procesų prostatoje vystymąsi, didina jos pabrinkimą ir, tuo pačiu, šlapinimosi sutrikimų intensyvumą. Negana to, alkoholis kenkia įvairiems organams ir organų sistemoms. Jei alkoholio visiškai atsisakyti nepavyksta, tuomet jo kiekį reikėtų apriboti bent jau iki dviejų taurių alkoholio per savaitę.
  • valgyti daugiau tam tikro maisto. Visiems vyrams, nepaisant to, ar serga jie gerybine prostatos hiperplazija ar ne, reikėtų suvalgyti bent po 500-600 gramų daržovių per dieną. Ypatingai naudingi tie produktai, kurie turi daug vitamino C ir likopeno, pavyzdžiui, raudonosios paprikos, pomidorai, brokoliai, žiediniai kopūstai, lapiniai kopūstai, papajos, greipfrutai, arbūzai.
  • Kai kurios daržovės arba vaisiai gali didinti skysčių išsiskyrimą iš organizmo (pavyzdžiui, tokiomis savybėmis pasižymi arbūzai, melionai, salierai, petražolės ir kt.), tad jų kiekį reikėtų apriboti prieš nakties miegą ar svarbesnius planus. Vis dėlto itin gerai, kai vaisiai, uogos ir daržovės sudaro itin didelę mitybos raciono dalį – juose yra ne tik minėtųjų medžiagų, bet ir kitų vitaminų, mineralų, flavonoidų ir biologiškai aktyvių medžiagų, kurios naudingos bendrajai vyro sveikatai.
  • vartoti cinko. Moksliniai duomenys rodo, kad cinkas itin naudingas normaliai vyro priešinės liaukos funkcijai, o tuo pačiu ir šlapinimosi bei lytinei funkcijoms. Specialistai vyrams rekomenduoja per parą suvartoti bent po 30 mg cinko. Toks kiekis cinko randamas 300 ml morkų sulčių. Cinko taip pat daug pupelėse, įvairioje mėsoje, jūros gėrybėse. Galima vartoti ir maisto papildus, tačiau geriausia, kai cinko gaunama iš natūralių ir maistingų šaltinių.
  • vartoti daugiau „gerųjų” riebalų ir vitamino E. Žinoma, kad gerieji riebalai, pavyzdžiui, Omega 3 riebiosios rūgštys ir riebaluose tirpus vitaminas E labai naudingi prostatos sveikatai. Kiekvieną savaitę vertėtų suvalgyti riebios žuvies (lašišos, sardinių, skumbrės, silkės ir panašiai) bei rupių grūdinių produktų, kuriuose nemažai vitamino E.
  • Puikaus pusryčių patiekalo pavyzdys – rupios juodos duonos riekelė, avokado užtepėlė ir lašišos gabalėliai. Tokį sumuštinį galima apibarstyti sezamais ir moliūgų sėklomis. Teigiama, kad šios valgomosios sėklos labai naudingos vyrų sveikatai ir jų reikėtų valgyti kuo dažniau.
  • vartoti augalinius vaistinius preparatus. Prostamol uno 320 mg minkštosios kapsulės – tradicinis augalinis vaistinis preparatas, kurio indikacijos pagrįstos tik ilgalaikiu vartojimu, skirtas su gerybine prostatos hiperplazija susijusių apatinių šlapimo takų simptomų lengvinimui, gydytojui paneigus sunkias būkles. Kiekvienoje kapsulėje yra 320 mg Serenoa repens (Bartram) Small, fructus (sabalpalmių vaisių) tirštojo ekstrakto (9-11:1). Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai;
  • riboti skysčių ir kofeino vartojimą. Skysčių geriau negerti likus bent dviems valandoms iki miego ir tuomet, kai numatoma kokių nors svarbių planų, pavyzdžiui, laukia ypatingas susitikimas ar ilga kelionė, kurios metu nebus įmanoma nueiti į tualetą.
  • Skysčių ribojimas prieš nakties miegą padeda išsaugoti geresnę miego kokybę, o skysčių ribojimas prieš svarbius planus padeda išvengti situacijų, kai į tualetą reikia „čia ir dabar”, o galimybės nėra. Vis dėlto labai svarbu gerti pakankamai vandens. Jo kiekį išmokstama sureguliuoti taip, kad nekiltų papildomų problemų.
  • treniruoti šlapimo pūslę. Yra keletas technikų, kurios padeda lengviau „suvaldyti” situaciją. Pavyzdžiui, rekomenduojama pamėginti nusišlapinti per du kartus – pirmą kartą neskubėti ir šlapintis tiek, kiek įmanoma. Tada reikėtų šiek tiek sustoti, lėtai pakvėpuoti ir mėginti nusišlapinti dar kartą, kad šlapimo pūslė būtų visiškai ištuštinta ir grįžtų normalus lengvumo jausmas bei šlapimo pūslėje neliktų liekamojo šlapimo.
  • Kitas būdas – kiekvieną kartą, kai atsiranda staigus noras nusišlapinti, reikėtų šiek tiek lukterti ir sulaikyti šlapimą. Toks šlapimo pūslės „treniravimas” galėtų padėti suretinti lakstymą į tualetą ir labiau sukoncentruoti šlapimą. Vis dėlto šių technikų naudojimą reikėtų aptarti su savo gydytoju urologu – galbūt jis to nerekomenduos arba, priešingai, paskatins jas išmėginti ir taikyti kasdienybėje.