Žarnyno nepraeinamumas

APIBRĖŽIMAS

Žarnų nepraeinamumas (lot. Ileus) – žarnyno patologinė būklė, atsirandanti dėl kliūčių žarnų turiniui slinkti žarnose. Dėl to sutrinka žarnų motorika, iš pažeistos žarnų sienelės kyla patologiniai refleksai, pasireiškiantys stipriu skausmu. Dėl padidėjusio nuolatinio centrinės nervų sistemos jaudinimo, gali ištikti šokas. Nepraeinamumo vietoje įvyksta uždegimas, edema, nekrozė, kraujagyslių paralyžius. Skausmo impulsai stabdo rezorbciją. Pažeista žarnos dalis įsitempia, tirštėja kraujas, sutrinka širdies veikla ir kt.

EPIDEMIOLOGIJA

Sąauginis nepraeinamumas sudaro nuo 64 % iki 79 % visų plonosios žarnos nepraeinamumo formų. Pooperacinis mirštamumas dėl plonosios žarnos nepraeinamumo komplikacijų sudaro nuo 11,4 % iki 12,5 %.

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Žarnų nepraeinamumas yra kitų ligų komplikacija. Būna mechaninis, dinaminis ir tromboembolinis žarnų nepraeinamumas:

 • Mechaninis žarnų nepraeinamumas  atsiranda dėl žarnų spindžio susiaurėjimo, kurį sukelia navikai, randai, invaginacija, žarnų apsisukimas, įstrigimas, sąaugos ir kt.
 • Dinaminis žarnų nepraeinamumas  atsiranda dėl žarnų spazmų ir paralyžiaus.
 • Tromboemolinis žarnų nepraeinamumas  atsiranda dėl žarnyno kraujotakos sutrikimų, kuriuos sukelia trombozė.
Dažniausiai pasitaiko mechaninis žarnų nepraeinamumas, kurį sukelia kliūtis žarnų spindyje (akmuo, patekęs iš prakiurusios tulžies pūslės, navikas ir žarnyno parazitai), žarnos susiaurėjimas dėl uždegimo ar randų, žarnų užsisukimas, įstrigusi išvarža, įgimtas žarnos užakimas, žarnų sąaugos po pilvo operacijų, traumų ir t.t. Mechaninis žarnų nepraeinamumas gali būti obstrukcinis (obturacinis, konstrikcinis, kompresinis, anguliacinis), destrukcinis (stranguliacinis, pasisukimas, užsisukimas, mazgas) ir mišrus (invaginacinis, sąauginis). Priklausomai nuo žarnų susiaurėjimo laipsnio jis gali būti dalinis ar visiškas. Pagal eigą jis gali būti ūminis ar lietinis, pagal lokalizaciją jis gali būti plonųjų žarnų ar storųjų. Dinaminis žarnų nepraeinamumas gali atsirasti dėl nugaros smegenų traumos, pilvo operacijų, medikamentų, apsinuodijus, esant medžiagų apykaitos sutrikimams ir t.t. Jo metu ne tik sutrinka turinio slinkimas, bet  ir atsiranda ūminis žarnyno sienelės kraujotakos sutrikimas ir vystosi peritonitas. Atsiranda pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, vidurių pūtimas ir užkietėjimas.
Žarnų nepraeinamumas sutrikdo žarnos rezorbcines ir sekrecines funkcijas. Taip pat gali sukelti vidurių užkietėjimą, gali įtakoti dirgliosios žarnos sindromą, nuolatinį vidurių pūtimą.

KLINIKA

Pagrindiniai požymiai ir simptomai:

 • spazminis pilvo skausmas, kuris užeina ir praeina
 • pykinimas
 • vėmimas
 • viduriavimas
 • vidurių užkietėjimas
 • jaučiamas žarnų neveiklumas
 • tempimas pilvo srityje
Jei patiriate aukščiau paminėtus simptomus, jums nedelsiant reikia apsilankyti pas savo gydytoją, nes šios ligos komplikacijos gali atsirasti dėl vidurių obstrukcijos. Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos: elektrolitų disbalansas, infekcija, gelta, žarnos perforacija (trūkis).
Jei obstrukcija sukelia kraujotakos nepakankamumą žarnos audinyje, šis gali žūti sukeldamas infekciją ir gangreną. Rizikos faktoriai, skatinantys atsirasti gangrenai yra: žarnų vėžys, Krono liga, ankstesnės  chirurginės intervencijos į pilvo sritį.
Naujagimiams paralyžuota žarna, siejama su žarnos sienelės destrukcija (nekrozuojantis enterokolitas), yra gyvybei pavojinga ir gali sukelti kraujo bei plaučių infekcijas.

DIAGNOSTIKA

Gydytojas, klausydamasis pilvo stetoskopu, gali išgirsti murmančius žarnų garsus, kurie indikuos mechaninę obstrukciją. Jei pastaroji yra ilgą laiką ar pati žarna yra su dideliu pažeidimu, žarnos garsai sumažėja, kol galiausiai išnyksta.
Testai, parodantys žarnų nepraeinamumą:

 • pilvo srities kompiuterinė tomografija
 • pilvo srities rentgenograma
 • bario druskos klizma

GYDYMAS

Žarnų nepraeinamumo gydymas priklauso nuo ligos priežasties ir būna skiriamas atitinkamai. Pirmiausia, atsidūrus ligoninėje, būklė yra stabilizuojama: įvedamas kateteris į veną, kuris garantuoja prarastų skysčių ir elektrolitų atstatymą, nazogastrinis vamzdelis būna dedama į nosį ir stumiamas iki skrandžio, iš kur ištraukiamas susikaupęs oras, taip palengvinamas skausmas. Plonas lankstus plastikinis vamzdelis – kateteris, kišamas pro šlaplę į šlapimo pūslę, taip surenkamas šlapimas, kuris gali būti panaudotas ir testavimui.

Gydymas daliniam mechaniniam žarnų nepraeinamumui:
Jei turite mechaninį dalinį nepraeinamumą, reškiasi, kai kurios maisto medžiagos ir skysčiai vis dar galitys pasisavinti, todėl gydymui užteks tik anksčiau paminėto stabilizacijos proceso. Jūsų gydytojas gali rekomenduoti specialią, mažai ląstelienos turinčią dietą,  nes tokį maistą lengviau apdoroti jūsų dalinai blokuotam žarnynui

Gydymas pilnam mechaniniam žarnų nepraeinamumui:
Pilnas mechaninis žarnų nepraeinamumas, tai toks nepraeinamumas, kai niekas negali praeiti pro žarnyną, paprastai reikia atlikti operaciją, kuri pašalintų obstrukciją. Jums atliekama procedūra priklausys nuo to, kas sukelia obstrukciją ir kokia dalis jūsų žarnyne yra paveikta. Chirurgija paprastai apima obstrukcijos, taip pat nekrozavusios žarnyno dalies pašalinimą.

Gydymas paralyžiniam žarnų nepraeinamumui:
Jei gydytojas nuspręs, kad jūsų požymius ir simptomus sukelia paralyžinis žarnų nepraeinamumas, jis gali paskirti jūsų būklės stebėjimą porą dienų gulint ligoninėje. Šis nepraeinamumas dažnai yra laikina būklė, kuri pareina savaime. Jei paralyžinis žarnų nepraeinamumas nepagerėja per kelias dienas, gydytojas gali paskirti vaistus, kurie sukelia raumenų susitraukimus, kurie skatina žarnų motoriką ir tonusą.

PROFILAKTIKA

Laiku gydyti ligas galinčias sukelti žarnyno nepraeinamumą (pilvo išvaržas, navikus, tulžies pūslės akmenligę, helmintozes ir kt.). Kadangi sąauginis žarnyno nepraeinamumas yra vyraujantis, svarbu prie bet kokią pilvo ertmės operaciją chirurgui pasirinkti optimaliausią gydymo taktiką. Po laparoskopinių operacijų sąaugų susidaro mažiau.