Reumatas

Reumatas

APIBRĖŽIMAS

Reumatas – bakterijų sukeliama alerginė uždegiminė liga, dažniausiai pažeidžianti širdį bei sąnarius. Reumato pasekme – širdies ydos. Liga prasideda trumpalaikiu artritu, širdies uždegimu ar judesiu sutrikimu, vadinamu chorėja. Dar gali būti odos bėrimas ar odos mazgeliai.

EPIDEMIOLOGIJA

Šia liga dažniau serga jauni žmonės. Moterys ja serga tris kartus dažniau nei vyrai. Gydymo trukmė priklauso nuo ligos sunkumo ir trunka nuo 2 savaičių iki 2 metų. Dažniausiai susergama 5-15 metu amžiuje, susirgimu pikas – apie aštuntuosius gyvenimo metus. Besivystančiose šalyse reumatas dar išlieka pagrindine jaunu žmoniu širdies nepakankamumo priežastimi. Pasikartojancios ligos atakos dar labiau padidina širdies pažeidimą.

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Liga yra genetiškai salygoto sutrikusio imuninio atsako i streptokokine rykles infekcija pasekme. Šiu žmonių imuninis atsakas nukreiptas ne tik prieš streptokokus, bet ir prieš kai kuriuos savo kuno audinius. Tarp kvepavimo taku infekcijos ir reumato pradžios buna besimptomis laikotarpis, kurio trukme gali būti skirtinga.
Šis unikalus ryšys su ankstesne infekcija suteikia pagrinda reumato gydymui ir profilaktikai. Streptokokine rykles infekcija yra dažna bendroje populiacijoje, bet tik nedidelei daliai ligoniu išsivysto reumatas. Infekcija padidina ir pakartotinu ligos ataku rizika, ypac pirmaisiais 3 ligos metais.

Šią ligą gali sukelti:

1)      A grupės β hemolizinis streptokokas – tai bakterija, kuri dažniausiai sukelia anginą, bet gali sukelti prienosinių ančių uždegimą (sinusitą), ausies uždegimą ar kitą infekcinę ligą.

2)      Paveldimumas (dažnai reumatu serga keli šeimoms nariai).

3)      Pakitęs žmogaus atsparumas dėl, pavyzdžiui, blogų buities sąlygų (ankštas, šaltas, drėgnas butas, didelis žmonių susitelkimas), peršalimo, nepakankamos mitybos. Persirgus angina ar kita streptokoko sukelta liga, organizmas prieš bakteriją pradeda gaminti specialias ją žudančias medžiagas (antikūnus). Tačiau dėl tam tikrų paveldėtų žmogaus genetinių ypatybių, šios medžiagos pradeda žaloti ne tik bakteriją, bet ir paties žmogaus audinius (širdies raumenį ir vožtuvus, sąnarius, poodį, odą, smegenis), sukeldamas šių organų uždegimą ir pažeidimą. Tai vadinama imuninėmis alerginėmis reakcijomis.

Reumatas pažeidžia širdies vožtuvus ir sukelia širdies ydas.

Aplinka ir streptokokas yra svarbus veiksniai šios ligos išsivystymui, bet praktiškai sunku numatyti, kas susirgs reumatu. Liga išsivysto del sutrikusio atsako i infekcija, o tai reiškia, kad imuninis atsakas, nukreiptas prieš streptokoko komponentus, gali buti nukreiptas ir prieš žmogaus audinius. Kai kurie streptokoku tipai linke išprovokuoti reumata.
Tikimybe susirgti didesne, jei tam tikri infekcijos tipai infekuoja jautru žmogu. Žmoniu susiburimai – svarbus aplinkos veiksnys, kadangi salygoja infekcijos perdavima.

KLINIKA

Liga prasideda persirgus nosiaryklės ligomis (angina, ryklės uždegimu), ausies uždegimu ar kita infekcija, praėjus vidutiniškai 2-4 savaičių besimptomiam periodui. Atsiranda imuninės reakcijos, taip vadinama reumatine ataka, kuri trunka 6-12 savaičių, ir pasireiškia reumato simptomais. Tokios atakos kartojasi po anginos ar kitos streptokoko sukeltos ligos. Reumato atakoms kartojantis, laikotarpis nuo anginos iki reumato simptomų gali sutrumpėti iki 1-2 dienų. Kiekvienos tokios atakos metu yra vis labiau pažeidžiami širdies vožtuvai. Vystosi negrįžtami pokyčiai, t.y., vožtuvų randėjimas, didėja širdies yda. Eiga priklauso nuo reumato aktyvumo (kartais imuninės alerginės reakcijos būna labai stiprios, sukeldamos didesnį pažeidimą), taikomo gydymo. Vėlesnėse ligos etapuose ima vyrauti pažeisto širdies vožtuvo (širdies ydos) ir širdies nepakankamumo klinika.

Dažniausiai pastebimi simptomai:

 • Dusulys
 • Sąnarių skausmas
 • Bendras silpnumas
 • Bėrimas
 • Karščiavimas
 • Dažnesnis pulsas
 • Sąnarių tinimas
 • Širdies ritmo permušimas
 • Mazgeliai po oda aplink sąnarius
 • Skausmas širdies plote.

DIAGNOSTIKA

Gydytojas ligą diagnozuoja išsiaiškinęs prieš tai buvus ryklės infekciją, išklausęs būdingus skundus, kruopščiai ištyręs ligonį (stetoskopu išklausomas širdies ūžesys, nustatomas sąnarių judesių ribotumas, jų skausmingumas). Ligai patvirtinti atliekami sekantys tyrimai:

 • EKG (elektrokardiograma) – atsiranda ligai būdingi kreivės pakitimai;
 • širdies echoskopija (ultragarsinis tyrimas) – nustatomi vožtuvų pakitimai;
 • kraujo tyrimas (nustatomas uždegimą rodančių rodiklių kiekio padidėjimas).

GYDYMAS

Reumato pradžioje, kuomet išryškėja širdies pažeidimas, būtinas griežtas lovos režimas. Taikomas sudėtinis gydymas:

 • antibiotikai (dažniausiai naudojamas penicilinas);
 • nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo – nimesulidas, diklofenakas;
 • gliukokortikoidai (prednizolonas).

Atsiradus sunkioms širdies ydoms, vožtuvai protezuojami. Išsivysčius širdies nepakankamumui, taikomas gydymas širdį veikiančiais glikozidais, diuretikais.
Baigus ūminio reumato gydymą ligoninėje, vaikai siunčiami sanatoriniam gydymui, vėliau reikalingas pastovus sveikatos tikrinimas (dispanserizacija).

PROFILAKTIKA

Pirminė – tai priemonių kompleksas, kuri apsaugo nuo šios ligos. Individualios, visuomeninės ir valstybinės priemonės: peršalimo vengimas, ankstyvas grūdinimas, mankšta, tinkamas darbo režimas, pilnavertis maistas, normalios darbo ir buities sąlygos ir kt.

Antrinė – tai priemonių kompleksas, apsaugantis nuo tolimesnio ligos progresavimo. Jauniems pacientams, kuriems po aktyviojo reumato susiformavo širdies yda, gydomi ne mažiau kaip 10 metų, vyresni ne mažiau 5 metų.