Vaistai, turintys patvirtintą indikaciją priešlaikinei ejakuliacijai gydyti

Šiuo metu vienintelis vaistas, turintis patvirtintą indikaciją PE gydyti, yra dapoksetinas. Dapoksetiną vartoti yra leidusi Europos vaistų agentūra. Jis platinamas daugiau nei 50 pasaulio šalių.

Dapoksetinas yra selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių klasei priklausantis vaistas, vartojamas pagal poreikį prieš lytinius santykius. Maksimali dapoksetino koncentracija kraujo plazmoje susidaro vidutiniškai per 1,2 val. pavartojus vaisto. Dapoksetino įsisavinimo greitis yra didžiausias iš šios medikamentų klasės ir ypač svarbus pagal poreikį vartojamam vaistui. Šio vaisto pradinis (pasiskirstymo) pusinis eliminacijos periodas yra maždaug 1,5 valandos. Po 24 val. dapoksetino koncentracija kraujo plazmoje neviršija 5 % buvusios maksimalios. Kasdien skiriant dapoksetino nebuvo konstatuota jo kaupimosi organizme požymių. Klinikiniais tyrimais patvirtintas dviejų dapoksetino dozių (30 arba 60 mg) vartojimas pagal poreikį 1–3 val. prieš planuojamą lytinę sueitį. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad visi pasirinkti gydymo efektyvumo vertinimo kriterijai dapoksetino grupėje buvo reikšmingai geresni nei skiriant placebo. Klinikiniuose dapoksetino tyrimuose dalyvavo asmenys, kurių IELT neviršijo 2 min. Apibendrinus vaisto klinikinę indikaciją ir dozavimą patvirtinančių tyrimų duomenis konstatuota, kad pradinė vidutinė IELT buvo 0,9 min., o dapoksetiną vartojusiems pacientams tyrimo pabaigoje siekė 3,2 ir 3,5 min. atitinkamai 30 ir 60 mg dozės grupėse. Dapoksetino vartojusiems pacientams reikšmingai pasikeitė ejakuliacijos kontrolės pojūtis. Tyrimų pradžioje vos 3,1 % tiriamųjų savo ejakuliacijos kontrolę vertino kaip pakankamą, gerą arba labai gerą, o dapoksetino vartojusiems vyrams šis rodiklis tyrimo pabaigoje buvo 51,8 % ir 58,4 % atitinkamai 30 ir 60 mg dozės grupėse (5 pav.).

Dažniausi nepageidaujami dapoksetino poveikiai yra lengvi ir priklausomi nuo dozės: pykinimas (16,5–30,6 %), galvos svaigimas (7,7–13,4 %), viduriavimas (3,9–11,3 %) ir galvos skausmas (6,4–13,6 %). Dėl nepageidaujamo poveikio gydymą nutraukė tik 3,9 % pacientų 30 mg dapoksetino dozės grupėje ir 8,2 % 60 mg dapoksetino grupėje. Vartojant dapoksetiną pagal poreikį prieš lytinius santykius nepastebėta nutraukimo sindromo simptomų.

Parengta pagal R. Adomaitis „Priešlaikinės ejakuliacijos gydymo rekomendacijos“, NMC, 2014