Besimptomis tarppriepuolinis laikotarpis

Laikas tarp priepuolių vadinamas besimptomiu tarppriepuoliniu laikotarpiu. Skirtingiems asmenims jis trunka labai įvairiai. Vis dėlto daugumai negydomų pacientų priepuolis pasikartoja per dvejus metus. Ankstyvesnių tyrimų (kai dar nebuvo veiksmingų antihiperurikeminių vaistų) rezultatų analizė parodė, kad po pirmojo podagrinio artrito priepuolio per vienus metus ataka pasikartojo 62 proc. asmenų,per dvejus metus – 78 proc., o per dešimt metų – net 93 proc. Pasibaigus pirmajai ūmaus podagrinio artrito atakai, dažniausiai stebima visiškai asimptominė remisija. Šis besimptomis periodas podagrinį artritą išskiria iš kitų artritų ir neretai labai svarbus diferencijuojant su kitais, tarp jų ir mikrokristaliniais artritais. Kita vertus, šisperiodas „užliūliuoja“ ne tik paciento, bet ir gydytojo budrumą. Laiku nepaskyrus prevencinio gydymo, pacientams besimptomis laikotarpis būna trumpesnis, kitosatakos labiau invalidizuoja, o uždegimas neretai apima kelis sąnarius ir yra lydimas didesnio uždegiminio atsako, karščiavimo ar skausminio sindromo.

Besimptomiu tarp priepuoliniu laikotarpiu pacientas jaučiasi labai gerai, nors šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje išlieka didelė ir kitas priepuolis gali ištikti betkuriuo momentu. Nustatyta, kad ir besimptomiu laikotarpiu net 70 proc. asmenų, sergančių podagra, randama uratų kristalų sąnariuose. Šie uratų kristalai, nors ir nesukelia aštraus artrito, tačiau būdami tarsi smėlis kiekvieno judesio metu, mechaniškai žeidžia sąnarinę kremzlę. Todėl tariamu besimptomiu tarppriepuoliniu laikotarpiu net 25 proc. asmenų tiek fizinio krūvio metu, tiek ir ramybėje jaučia nedidelį skausmą, maudimą ar kitokio pobūdžio diskomfortą sąnariuose. Tai bloginane tik sąnario funkciją, bet keičia ir gyvenimo kokybę. Kita vertus, vertėtų prisiminti, kad podagros klinikiniai požymiai dažniausiai vystosi sulaukus vyresnio amžiaus, todėl kai kuriuos sąnarių skausminių sindromų ar jų funkcijos sutrikimų simptomus vertėtų vertinti tik atmetus osteoartrozinius pažeidimus. Laikui bėgant, podagros priepuolių dažnumas, intensyvumas ir trukmė paprastai didėja. Priepuoliai tampailgesni ir skausmingesni, taip pat dažniau pasitaiko priepuolių, kurių metu pažeidžiama keletas sąnarių. Atkreiptinas dėmesys, kad podagriniam artritui būdingas migravimas (sąnariai pažeidžiami ne iš karto, bet paeiliui,) arba gali būti pažeistikeli sąnariai iš karto, įtraukiant į procesą tiek sausgysles, tiek ir tepalinius maišelius.Vėlesnėse stadijose vystosi kaulo erozijos ir deformacijos (lėtinė podagrinė artropatija), todėl visai išnyksta remisijos periodai arba jie tampa labai trumpi.

Besimptomiu tarp priepuoliniu laikotarpiu dėl padidėjusios šlapimo rūgšties koncentracijos minkštuosiuose audiniuose gali formuotis uratų kristalai. Uratų kristalai kaupiasi tofusų pavidalu ir kartais pasidaro labai dideli. Jei šių kristalų sankaupos yra netoli odos ar jie labai greitai didėja, yra odos nekrozės ir praplyšimo tikimybė. Tuomet tofusų turinys (į kreidą panašūs balti ar gelsvi kieti dariniai) ištekaį paviršių. Pažeistoje vietoje oda gali išopėti ar net infekuotis. Paprastai uratų kristalai susidaro vėsesnėse kūno vietose, todėl neretai podagros priepuoliai pasireiškia žiemą pėdos pirštų ar čiurnos sąnario pažeidimu, t. y. dažniau atvėstančiose kūno dalyse. Atskirais atvejais uratų sankaupų randama stuburo minkštuosiuose audiniuose ar net širdyje, tačiau dažniausiai jie susidaro apie rankų ir kelių sąnarius beiant ausies išorinio krašto. Atkreiptinas dėmesys, kad esant netipinės eigos podagrai,tokie uratų kristalai minkštuosiuose audiniuose gali susidaryti net ir nebuvusnė vieno podagros priepuolio ar tik pasireiškus tiek nedideliam, tiek ir išplitusiam skausminiam sindromui. Pastaraisiais metais aprašyti net dirbtinių sąnarių ložėje atsirandantys podagriniai pažeidimai.

Didėjant sirgimo podagra stažui ir dažnėjant podagros priepuoliams, kartais apie sąnarius formuojasi kaulinės struktūros pokyčiai. Šie pažeidimai ilgainiui didėja, kremzliniai pokyčiai standėja ir sutrikdo sąnario judrumą. Nustačius dideliusuratų kristalus minkštuosiuose audiniuose, taip pat atradus destrukcinius kaulinius pažeidimus sąnaryje, tenka konstatuoti, kad podagra progresuoja į galutinę, pažengusios podagros, stadiją.