Šeiminė anamnezė

Dauguma esencialine hipertenzija sergančių pacientų nuro do šeimyninę hipertenzijos istoriją. Šeimos gydytojas turi kruopščiai surinkti koronarinių ar širdies ir kraujagyslių ligų bei priešlaikinių kraujagyslinių mirčių šeimos anamnezę, nes tai yra labai svarbu norint objektyviai įvertinti širdies ir kraujagyslių ligų rizikos laipsnį. Jaunus asmenis, kurių arterinis kraujo spaudimas padidėjęs, ypač jei nėra jokios šeimyninės ligos anamnezės, reikėtų kruopščiai ištirti, ar neserga galimomis nenustatytomis inkstų, inkstų kraujagyslių ar antinksčių ligomis, kurios gali būti hipertenzijos priežastis, t.y. ieškoti antrinių hipertenzijos priežasčių. Vertėtų prisiminti, kad kai kurios ligos, paveldimos autosominiu dominantiniu būdu (policistinė inkstų liga), suke lia hipertenziją. Todėl kruopštus anamnezės išsiaiškinimas gali pagreitinti tikslios diagnozės nustatymą ir sumažinti atliekamų laboratorinių bei instrumentinių tyrimų apimtį.
         
Optimaliai išsiaiškinus anamnezę, galima randamus nukrypimus sieti su kitomis ligomis ir su jų buvusiu ar esa mu gydymu. Visais atvejais privalu išlaikyti holistinį požiūrį į pacientą, nes objektyvus tikrovės supratimas vėliau pade da įgyvendinti racionalią ir individualią paciento priežiūros sistemą.

 Anamnezė Pastabos
Angina, miokardo infarktas, insultasHipertenzijos komplikacijosAngina gali išnykti, kada kraujo spaudimas kontroliuojamas, ypač vartojant β blokatorius
Bronchinė astma, obstrukcinė plaučių liga, širdies funkcijos nepakankamumasNevartoti β blokatoriųŠirdies nepakankamumu sergantiems pacientams indikuotini angiotenziną konvertuojančio hormono inhibitoriai
Cukrinis diabetasPageidautini angiotenziną konvertuojančių fermentų inhibitoriai
Poliurija ar nikturijaĮtarti inkstų funkcijos sutrikimus
Protarpinis šlubavimasβ blokatoriai gali pasunkintiGali būtu nustatyta ateromatozinė inkstų arterijos stenozė
PadagraGali būti sukelta diuretikų
ArtritasKai kurie nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo padidina kraujo spaudimą
Šeiminė hipertenzijos anamnezėSvarbus rizikos veiksnys
Šeiminė priešlaikinės mirties anamnezėGali būti hipertenzijos pasekmė
Šeiminė cukrinio diabeto anamnezėPacientas taip pat gali sirgti cukriniu diabetu
Cigarečių rūkymasNepriklausomas veiksnys, skatinantis koronarinės širdies ligos ir insulto išsivystymą
Dažnas alkoholio vartojimasDidelio kraujo spaudimo priežastis
Didelis druskos suvartojimasSvarbu rekomenduoti sumažinti druskos vartojimą
Įtemptas gyvenimo būdasPaprastai nesvarbu, kai ilgos trukmės

Socialinė anamnezė turi paliesti tokius hipertenzijos ir širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, kaip dažnas alkoholio var tojimas, didelis druskos ir riebalų suvartojimas, nepakankamas fizinis aktyvumas ir rūkymas. Kai kurie pacientai gali prasitarti apie daug streso keliantį gyvenimo būdą ar namie patiriamą įtampą.