Širdies nepakankamumas

Pacientams, sergantiems hipertenzija, tiek dėl koronarinių arterijų ligos, o kartais tiek dėl blogai koreguotos ar sunk- ios hipertenzijos gali išsivystyti širdies nepakankamumas. Piktnaudžiavimas alkoholiu gali būti dažnas papildomas hiper- tenzijos ir širdies raumens ligos alkoholinės kardiomiopatijos etiologinis veiksnys.
         
Širdies nepakankamumas, kai normali sistolinė funkcija (va- dinamoji „diastolinė disfunkcija“ arba „diastolinis širdies nepa- kankamumas“), taip pat yra labai dažnai susijęs su hiperten- zija bei atspindi pablogėjusį skilvelio atsipalaidavimą ir blogą širdies elastingumą. Pacientams, sergantiems diastoliniu širdies nepakankamumu, prognozė yra daug geresnė nei tiems, kurių susilpnėjusi sistolinė funkcija (išmetimo frakcija < 40 proc.). Deja, šiuo metu nėra tikslių duomenų, kokius vaistus tikslingiau skirti esant diastoliniam širdies nepakankamumui.
         
Yra įrodyta, kad β adrenoblokatoriai ir angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai pailgina širdies nepak- ankamumu sergančių pacientų gyvenimo laiką. Dėl to jie yra gali būti pasirinktiniai vaistai pacientams, sergantiems sistoliniu širdies nepakankamumu ir hipertenzija.
         
Širdies nepakankamumui progresuojant, neretai stazinių pakitimų randama pacientams, kuriems arterinis kraujo spaudi- mas gali būti ir normalus ar tik nedaug padidėjęs. Jiems tik gal- ima konstatuoti, kad buvęs aukštas ar blogai koreguotas arter- inis kraujo spaudimas galėjo nulemti širdies nepakankamumo išsivystymą. Tokiems pacientams šalia skiriamo gydymo β ad-renoblokatoriais, (rekomenduojami tik bisoprololis, karvedilolis, metoprololio sukcinatas ir nebivololis) AKF inhibioriais ar angiotenzino receptorių blokatoriais tikslinga paskirti tiazidinių ir (arba) kilpinių diuretikų bei aldosterono antagonistų. Kilpinis diuretikas torasemidas, lyginant su furozemidu, labiau sumažina sergančiųjų širdies nepakankamumu mirštamumą bei hospital- izavimo poreikį, efektyviau pagerina pacientų būklę (sumažina NYHA klasę). Įrodyta, kad aldosterono antagonistas spironolak- tonas sumažina pacientų, sergančių širdies nepakankamumu, sergamumą ir mirtingumą. Nustatyta, kad naujasis selektyvus al- dosterono antagonistas eplerenonas yra naudingas pacientams, sergantiems širdies nepakankamumu, po miokardo infarkto. Be to, ilgą laiką vartojant eplerenoną, pacientams vyrams nesivysto ginekomastija.