Ligų enciklopedija

Ligų enciklopedija pagal pirmąją raidę

Apendicitas yra ūmus nespecifinis kirmėlinės ataugos uždegimas. Kirmėlinė atauga yra aklosios žarnos atauga dešinio klubo srityje.
Apsinuodijimas maistu – tai maisto sukeliamas virškinamojo trakto sutrikimas, pasireiškiantis dėl užteršto maisto vartojimo.
Kepenų tumorai, augliai, navikai - yra patologiniai dariniai, kurie auga kepenyse anr ant jų. Kepenyse gali išsivystyti ne vienas naviko tipas, nes pačios kepenys yra sudarytos iš skirtingų ląstelių.
Išvarža - tai organų išsiveržimas pro tam tikros organizmo sienelės defektą. Dažniausiai pasitaiko pilvo sienos, kirkšnies, šlaunies, bambos, pooperacinės išvaržos.
Žarnų nepraeinamumas (lot. Ileus) – žarnyno patologinė būklė, atsirandanti dėl kliūčių žarnų turiniui slinkti žarnose.
Nutukimas – organizmo būsena, arba liga, kai žmogaus ar gyvūno kūne yra pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, imantis trukdyti normaliam organizmo funkcionavimui
Gastroezofaginio refliukso liga (GERL) – tai būklė, kai skrandžio turinio refliuksas sukelia varginančius simptomus ir/ar komplikacijas.
Hemorojus - tai išangės kanalo kaverninių kūnų padidėjimas ir nuslinkimas žemyn. Kaverniniai kūnai yra kraujagysliniai dariniai, kuriuos turi kiekvienas žmogus.
Plonųjų žarnų nepraeinamumas yra dažniausia žarnyno nepraeinamumo forma. Plonųjų žarnų nepraeinamumas gali būti tiek ūminis, tiek lėtinis.
Tiesiosios žarnos iškritimas-tai susirgimas, kuris pasireiškia tiesiosios žarnos iškritimu stovint, dirbant fizinį darbą, tuštinantis.
Peritonitas – tai pilvaplėvės uždegimas. Tai yra infekcinė ir intoksikacinė liga
Išangės įplėša-tai linijinė išangės kanalo odos žaizda.
Cholecistitas – tai ūmus nespecifinis tulžies pūslės uždegimas.
Kepenų cirozė yra lėtinė kepenų liga, kuomet normalų kepenų audinį pakeičia randinis audinys
Gelta - tai odos ir gleivinių pageltimas, kuomet kraujyje padidėja pigmento bilirubino kiekis.

Gastroenteritas – tai būklė, kuri pasireiškia skrandžio ir žarnyno dirginimu ir uždegimo simptomais.

Hepatitas - tai bet kokios kilmės kepenų uždegimas.
Pankreatitas- tai kasos audinio uždegimas, kuris gali būti ūminis arba lėtinis
Tulžies pūslės akmenligė – tai virškinamojo trakto susirgimas, kurio metu tulžies pūslėje ar latakuose iš tulžies ingredientų susidaro tulžies akmenys.

Dirgliosios žarnos sindromas (DŽS) – tai virškinamojo trakto motorikos sutrikimas, pasireiškiantis pilvo skausmu ar diskomfortu bei pasikeitusiu tuštinimosi dažniu bei pobūdžiu: vidurių užkietėjimu, viduriavimu arba besikeičiančiu su viduriavimu vidurių užkietėjimu.

Krono liga yra neaiškios etiologijos lėtinė uždegiminė žarnų liga, galinti pažeisti bet kurį virškinamojo trakto segmentą.
Opinis kolitas – tai yra lėtinė recidyvuojanti uždegiminė storosios žarnos liga, kurios atsiradimą sąlygoja genetiniai faktoriai, imuniniai mechanizmai ir tam tikri išorės veiksniai.
Gastritas yra skrandžio gleivinės uždegiminis atsakas į pažeidimą, kuris gali būti ūminis ar lėtinis.
Opaligė- tai yra lėtinė recidyvuojanti liga, kuri pasireiškia opų atsiradimu virškinimo trakto gleivinėje.
Toksinė storosios žarnos dilatacija – megakolon, yra klinikinis terminas, apibūdinantis ūmų toksinį kolitą su storosios žarnos išsiplėtimu.
Gastroezofaginis refliuksas - rėmuo – procesas, kurio metu rūgštus skrandžio turinys, iš skrandžio pakyla į stemplę.
Peptinė opa – tai ribotas gastrointestinalinės gleivinės defektas, susijęs su acidopepsinių jėgų ir ląstelės apsauginių (citoprotekcinių) faktorių disbalansu.
Divertikuliozė –tai yra divertikulų buvimas storojo žarnyno gleivinėje.
Opaligė (morbus ulcerosus) – tai lėtinė recidyvuojanti liga, kuriai paūmėjus ir sutrikus nerviniams bei hormoniniams virškinimo sistemos reguliacijos mechanizmams, susidaro skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa
Plokščiosios kirmėlės (lot. Platyhelminthes) – bestuburių gyvūnų tipas. Tai daugialąsčiai gyvūnai, turintys dvišalę kūno simetriją.
Nematodozė - gyvūnų liga, kurią sukelia nematodai. Apvaliosios kirmėlės, nematodai (lot. Nematoda) – bestuburių gyvūnų tipas, labai didelis rūšių skaičiumi.
Tulžies pūslės akmenligė – tai liga, kai tulžies pūslėje susidaro akmenys.