Ligų enciklopedija

Ligų enciklopedija pagal pirmąją raidę

Žarnų pasaito (mezenterinės) arterijos yra arterijos, tiekiančios kraują į didįjį ir mažąjį žarnyno pasaitus. Išemijos atsiranda, kai kraujas negali tekėti per arterijas taip, kaip turėtų ir žarnynas negauna reikalingo deguonies kiekio, kurį gauna paprastai

Aterosklerozė (gr. Athere – košelė, sclerosis – kietas) yra arterijų patalogija, pasireiškianti išplitusiais židiniais vidinio arterijų sluoksnio (intimos) sustorėjimais – aterosklerozinėmis plokštelėmis, kurias sudaro nusėdę kraujo riebalai ir suvešėjęs jungiamasis audinys.

Kojų venų varikozė – mazginis arba maišelinis paviršinių kojų venų išsiplėtimas, sukeliamas venų vožtuvų nesandarumo.
Venų tromboembolija yra liga, kuri apima tiek giliųjų venų trombozę, tiek plaučių emboliją.
Embolija – tai staiga sutrikęs kraujo pritekėjimas į organą ar kūno dalį, dažniausiai sukeltas kraujo krešulio.
Arterinė hipertenzija (AH) yra viena iš labiausiai paplitusių ligų industrinėse šalyse – apie 25 proc. suaugusių žmonių turi padidėjusį kraujospūdį
Trombocitopenija yra tokia būklė, kuomet kraujotakoje cirkuliuoja nepekankamas kiekis trombocitų.
Miokardo infarktas – tai negrįžtamas širdies raumens (miokardo) pažeidimas, kurio metu dalis raumens žūsta (nekrozuoja).
Aneurizma (iš senovės graikų.: Ἀνεύρυσμα - aneurusma "išsiplėtimas", iš ἀνευρύνειν aneurunein "išsiplečia") yra lokalizuotas, krauju užpildytas balionas, susidaręs iš išsipūtusios kraujagyslių sienelės.
Kapoši sarkoma - kraujagyslių navikas, kuriuo dažniausiai serga homoseksualūs vyrai.
Žodis „endokarditas“ kilęs nuo žodžio „endokardas”. Endokardas yra vidinis širdies sluoksnis. Endokarditas yra endokardo uždegimas. Endokarditas gali būti infekcinis, bakterinis ir grybelių sukeltas endokarditas
Ateroma [gr. athērōma < athērē — manų košė], į naviką panaši pūslelė, pripildyta riebalų; susidaro odoje, užsikimšus riebalų liaukos latakui.
Šokas – tai ūmi būklė, sindromas, kuris gali prasidėti dėl skirtingų priežasčių, tačiau visuomet pasireiškia kraujotakos sutrikimu gyvybiškai svarbiuose organuose.
Aortos vožtuvo liga apima aortos vožtuvo nesandarumą ir susiaurėjimą (stenozę). Aortos vožtuvo nesandarumas – tai širdies yda, kuomet šis vožtuvas užsidaro nepilnai ir dalis kraujo iš aortos sugrįžta atgal į širdį.
Širdies priepuolis pasireiškia tuomet kai kraujo srautas kartu su deguonimi negali pasiekti širdies.
Širdies laidumo sutrikimai („blokados“) – tai širdies elektrinio impulso sklidimo sutrikimai, dėl kurių sutrinka normali širdies veikla.
Širdies sustojimas - tai staigus širdies funkcijos praradimas. Staigi mirtis žmogų ištinka per kelias minutes, kai pasireiškia širdies sustojimo simptomai ( sąmonės netekimas, kvėpavimo, pulso, kraujo spaudimo nebuvimas).
Reino liga (lot. morbus Raynaud) – liga, kuriai būdingi kartas nuo karto pasikartojantys rankų ir kojų pirštų smulkių arterijų ir arteriolių spazmai, kylantys dėl kraujotakos sutrikimų.
Prieširdžių virpėjimas - tai širdies ritmo sutrikimas, viena dažniausių širdies patologijų.
Plaučių embolija - tai tokia būklė, kai dėl embolijos sutrinka plaučių arterijos kraujotaka, išsivysto laikinas, tačiau pavojingas gyvybei dešiniojo skilvelio nepakankamumas
Mažakraujystė arba anemija – per mažas raudonųjų kraujo kūnelių ir/arba hemoglobino kiekis kraujyje.
Perikarditas – širdiplėvės uždegimas.
Reumatas – bakterijų sukeliama alerginė uždegiminė liga, dažniausiai pažeidžianti širdį bei sąnarius.