Širdies priepuolis

Širdies priepuolis


APIBRĖŽIMAS

Širdies priepuolis pasireiškia tuomet kai kraujo srautas kartu su deguonimi negali pasiekti širdies. Jis kitaip gali būti vadinamas krūtinės angina. Krūtinės angina – tai trumpalaikis krūtinės skausmo ar gniaužimo pojūčio priepuolis. Šis skausmas paprastai prasideda už krūtinkaulio (centrinėje krūtinės dalyje), rečiau jis jaučiamas šiek tiek kairiau krūtinkaulio.


EPIDEMIOLOGIJA

Nors krūtinės angina dažnesnė moterims, vyrai suserga anksčiau. Sergamumas didėja su amžiumi. Dažniausiai serga rūkantys, turintys viršsvorį, padidėjusį kraujospūdį, sergantys cukriniu diabetu asmenys.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Krūtinės anginą dažniausiai sukelia vainikinių (širdies raumenį miokardą deguonimi aprūpinančių arterijų) kraujagyslių sienelių aterosklerozė (procesas, kurio metu iš kraujo riebalų ir jungiamojo audinio formuojasi plokštelės (ateromos), šios kaupiasi prie vidinės arterijų sienelės ir siaurina jų spindį). Krūtinės anginos skausmas gali kilti ir dėl vainikinės kraujagyslės spazmo ar užsikimšimo trombu (trombozės). Tada irgi susiaurėja kraujagyslės spindis, mažėja deguonies tiekimas miokardui. Dažniausia skausmas prasideda fizinio krūvio ar streso metu, nes tada širdžiai reikia daugiau deguonies, bet dėl susiaurėjusių kraujagyslių jo priteka nepakankamai (taip būna vadinamosios stabilios krūtinės anginos metu). Sunkiais atvejais krūtinės anginos skausmas gali prasidėti ir ramybės būsenoje (tai vadinamoji nestabili krūtinės angina), ir jis nepriklauso nuo fizinio krūvio.
Ligos pavojų susirgti šia liga didina:

1. Nuo žmogaus nepriklausantys veiksniai:

 • ·amžius;
 • ·vyriška lytis;
 • ·paveldėjimas.

2. Veiksniai, kurių galima išvengti ar kuriuos galima koreguoti:

 • · rūkymas;
 • ·alkoholio vartojimas;
 • ·stresas;
 • ·fizinio aktyvumo stoka;
 • ·viršsvoris ir nutukimas;
 • ·cukrinis diabetas;
 • ·padidėjęs arterinis kraujo spaudimas (hipertenzija);
 • ·padidėjęs riebalų, ypač cholesterolio, kiekis kraujyje (hiperlipidemija, hipercholesterolemija).


KLINIKA

Stenokardija pasireiškia tipiškais skausmo priepuoliais krūtinėje. Įtampos (fizinės ar emocinės) metu pajuntamas spaudimas, veržimas, deginimas, sunkumas krūtinėje. Gali būti ir dusulys ar smaugimo pojūtis. Skauda dažniausiai už krūtinkaulio, dažniau jo kairėje. Skausmas dažniausiai plinta į kairę ranką (vidiniu jos paviršiumi), kartais – į kaklą, apatinį žandikaulį, sprandą, kairiąją mentę, tarpumentį. Retais atvejais – į dantis, ausį, pakaušį ar net dešinę ranką (labai retai).
Skausmas prasideda paprastai po fizinio krūvio ar nervinės įtampos, prisivalgius, rūkant, esant šaltam orui.

Stenokardija trunka 30 sek – 5 minutes. Kartais užsitęsia 10 ir daugiau minučių. Skausmas praeina nuo nitroglicerino ar pats savaime, pašalinus sukėlusią priežastį. Tokiam skausmui užtrukus ilgiau kaip 20 minučių, ir jei nepadeda nitroglicerinas, reikia labai susirūpinti – tai gali būti miokardo infarktas.

Skausmo metu ligonis išblykšta, pakyla kraujospūdis, padažnėja pulsas. Kartai stenokardiją lydi kiti simptomai, visada tokie patys ir būdingi tam tikram ligoniui.


DIAGNOSTIKA

Ligos krūtinės angina diagnozuojama remiantis minėtais simptomais, be to papildomai atliekami tyrimai:

 • ·EKG (elektrokardiograma) – fizinio krūvio metu atsiranda ligai būdingi kreivės pakitimai;
 • ·širdies echoskopija (ultragarsinis tyrimas) – įvertinama širdies struktūra, veikla;
 • ·koronarografija – į vainikines širdies kraujagysles suleidžiamas dažas ir rentgeno pagalba nustatoma kraujotakos sutrikimo vieta. Tyrimas dėl savo sudėtingumo atliekamas tik didelėse ligoninėse.

 

GYDYMAS

Pastebėjus šiuos požymius labai svarbu, kad asmuo kuo skubiau būtų nuvežtas į ligoninę. Dažniausiai krūtinės anginos priepuoliui nutraukti skiriamas nitroglicerinas, ilgo veikimo nitratai padeda išvengti šių priepuolių, sumažėja priepuolių dažnis.

 • ·Beta adrenoblokatoriai. Beta adrenoblokatoriai mažina širdies susitraukimų dažnį, arterinį kraujospūdį, taip sumažindami deguonies poreikį ir pagreitindami jo patekimą į širdį.
 • ·Kalcio kanalų blokatoriai. Šie vaistai plečia kraujagysles, šiek tiek atpalaiduoja širdies raumenį, sumažėja deguonies poreikis, mažėja arterinis kraujospūdis.
 • ·Antiagregantai. Antiagregantai neleidžia kraujagyslėse formuotis krešuliams. 


PROFILAKTIKA

Būtina kontroliuoti cholesterolio kiekį kraujyje. Taip pat labai svarbu išlaikyti normalų kraujo spaudimą, nes padidėjęs kraujo spaudimas yra vienas iš rizikos veiksnių sukeliančių širdies priepuolį. Viso to galima pasiekti laikantis dietos, sveikai maitinantis, atliekant fizinius pratimus.