Neuralgija

Neuralgija


APIBRĖŽIMAS

Neuralgija – aštrus skausmas, kurį sukelia periferinių nervų ligos. Neuralgiją gali sukelti sunkių formų peršalimo ligos, sušalimas arba perkaitimas, traumos, uždegiminiai organizmo procesai.


EPIDEMIOLOGIJA

Trišakio nervo neuralgija yra labiausiai paplitęs neuralgijos tipas, ji pasireiškia 50 žmonių iš 10 000, ir buvo žinoma jau prieš 2000 metų. Trišakio nervo neuralgija paprastai yra vidutinio ir pagyvenusio amžiaus žmonių liga. Moterys serga dažniau nei vyrai. Dažniau ji pasitaiko sergantiesiems išsėtine skleroze.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Be trišakio nervo neuralgijos taip pat plačiai paplitusi yra tarpšonkaulinio nervo neuralgija – nuolatinis skausmo pojūtis šonkaulių srityje, kurio priežastis gali būti osteochondrozė. Dar išskiriamos tokios neuralgijos rūšys, kaip išorinio šlaunies odos nervo neuralgija, sparninio gomurio mazgo neuralgija ir pakaušio (sprando) nervo neuralgija. Iš kitų labiausiai paplitusių neuralgijos rūšių išskiriamas išijas arba išalgija, kurią provokuoja juosmens-kryžkaulio šaknelių ar sėdmeninio nervo užspaudimas arba uždegimas, o taip pat radikulitas – stuburo skausmo sindromas, sukeltas nugaros nervų galūnėlių uždegimo.

Kadangi nervų galūnės išsidėsčiusios visame žmogaus kūne, neuralgija gali maskuotis visiškai kitų ligų simptomais, pavyzdžiui, inkstų diegliais, širdies priepuoliu, osteochondroze, gastritu ir t. t.

Priežasčių, galinčių sukelti neuralgiją, yra labai daug. Ją sukelti gali sunkių formų peršalimo ligos, sušalimas arba perkaitimas, traumos, mechaninė stuburo diskų kompresija (suspaudimas), įvairūs toksiniai pažeidimai, pradedant alkoholiu ir baigiant apsinuodijimu sunkiaisiais metalais, uždegiminiai, infekciniai procesai tam tikro nervų rezginio srityje.

Dėl staiga prasidedančių stiprių skausmų kaltos gali būti ir alerginės reakcijos, imuninės sistemos sutrikimai, hormonų išsibalansavimas, lėtinės ligos (ne tik nervų sistemos, bet ir kitų organų).

Dėl progresuojančios neuralgijos atsiranda galvos smegenų sutrikimai. Labai stipriai išreikšta neuralgija pažeidžia ir odos plotus.


KLINIKA

Pagrindinis neuralgijos simptomas yra kankinantis skausmas, kuris pasireiškia kaip keletą minučių ar keletą valandų trunkantys priepuoliai. Ypač dideli skausmai būna trišakio nervo neuralgijos atveju. Šiuo atveju skausmo pojūtis išplinta priekinėje galvos dalyje.

Skausmo priepuolis paprastai trunka neilgai - vos keletą sekundžių ar minučių, gali sutrikdyti net miegą. Dažnai jis sukelia seilėtekį ir ašarojimą, veido paraudimą bei pabrinkimą. Gali kilti ir refleksiniai žandikaulio raumenų spazmai. Kartais neuralginės kilmės galvos skausmai išsivysto į lėtinę formą.


DIAGNOSTIKA

Skausmas priverčia kreiptis į medikus, tačiau neuralgijos diagnostiką dažnai apsunkina tai, kad skausmą sukėlusių priežasčių gali būti keletas. Neuralgija dažnai gali būti sunkesnių ligų pasekmė. Dažnai diagnozė nustatoma „atmetimo principu“ – kompleksiniai tyrimai, skirti galimų skausmo priežasčių išaiškinimui gali užimti gana daug laiko.


GYDYMAS

Neuralgijų, ypač išijo ir radikulito, gydymas dažniausiai numato kompleksinę terapiją, kurią sudaro įvairių nuskausminamųjų priemonių vartojimas, gydomoji mankšta, masažas. Trišakio nervo neuralgijos gydymui kartais reikalingas chirurginis įsikišimas. Neuralgijų gydymui labai efektyvus yra ir tradicinis nugaros masažas, ypač jei kalbama apie tokias neuralgijos rūšis kaip išijas ar radikulitas.

Gydymui naudojama keletas preparatų. Jei vieno vaisto poveikis tampa per silpnas ar per daug dideli nepageidaujami reiškiniai, skiriamas kitas preparatas: karbamazepinas, fenitoinas, gabapentinas, baklofenas, ūmaus skausmo priepuolio metu gali būti efektyvūs ir opioidiniai vaistai nuo skausmo.


PROFILAKTIKA

Nėra.