Mezenterinių kraujagyslių išemija

Mezenterinių kraujagyslių išemija


APIBRĖŽIMAS

Žarnų pasaito (mezenterinės) arterijos yra arterijos, tiekiančios kraują į didįjį ir mažąjį žarnyno pasaitus. Išemijos atsiranda, kai kraujas negali tekėti per arterijas taip, kaip turėtų ir žarnynas negauna reikalingo deguonies kiekio, kurį gauna paprastai. Mezenterinė išemija dažniausiai apima mažąjį žarnyną, tačiau ji taip pat gali įtraukti kitus vidaus organus, pavyzdžiui, storosąją žarną, kepenis ir skrandį.


EPIDEMIOLOGIJA

Mezenterinių kraujagyslių išemija dažniausiai pasireiškia vyresniems nei 60 metų žmonėms. Labiau linkę susirgti žarnų pasaito išemija rūkaliai ar turintys aukštą cholesterolio lygį.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Aterosklerozė, kuri lėtina kraujo tekėjimą per arterijas, yra dažna priežastis lėtinei žarnų pasaito išemijai. Normoje, arterijomis kraujas teka lengvai ir niekieno nekliudomai, tačiau tam tikrame amžiuje, cholesterolis ir panašios medžiagos, suformuoja lipnias arterijų sienelių apnašas, kurios sudaro plokšteles. Šios plokštelės gali sueižėti, sukrešėti, o tada patekti į kraujo tėkmę ir nukeliauti į kitas arterijas, kur gali vėl prikibti prie sienelių. Taip pat, šie atitrūkę dariniai, suformuoja embolus, kurie keliaudami per didįjį kraujo apytakos ratą, gali patekti  į bet kurį kitą organą, jo kraujagysles bei jas užkimšti. Šie krešuliai dažnai yra kilę iš širdies ir yra labiau paplitęs tarp sutrikusio širdies ritmo ar širdies ligomis sergančių pacientų.

Taigi kuo daugiau šių sienelių apnašų, tuo arterijų spindis siaurėja, jos gležnėja, kol galų gale, kraujas visiškai nebegali pratekėti pro arterijas ir arterioles. Šių kraujagyslių aprūpinami organai nebegauna kraujo, o kartu su juo – ir pačių reikalingiausių medžiagų: deguonies, maistinių medžiagų, taigi vystosi išemija.

Kitos sąlygos, kurios gali sukelti žarnų pasaito išemiją:

 •   Žemas kraujospūdis
 •   Stazinis širdies nepakankamumas
 •   Aortos atsisluoksniavimas, kuris yra vidinio aortos sluoksnio atplyšimas
 •   Žarnos venų okliuzija ar užsikimšimas
 •   Krešėjimo sutrikimai
 •   Neįprastos, pvz., displazijos ir arteritai, kraujagyslių sutrikimai

Mezenterinių kraujagyslių išemija yra rimta būklė, kuri gali prasidėti staiga ir gretai paūmėti.


KLINIKA

Jei sergate lėtine žarnų pasaito išemija, jūs galite patirti stiprų pilvo skausmą nuo 15 iki 60 minučių po to, kai pavalgote. Šis skausmas gali atsirasti bet kurioje pilvo dalyje, tačiau dažniausiai tai vyksta viršutinės dalies viduryje. Skausmas gali trukti nuo 60 iki 90 minučių ir tada išnyksti. Deja, jis vėl pasikartos kitą kartą, kai valgysite. Daugelis žmonių, kurie turi lėtinė žarnų pasaito išemiją pradeda pastebėti, jog netenka svorio, nes, nors ir jaučiais alkani, nenori valgyti, nes po maisto patiria skausmą.

Kartais lėtinis žarnų pasaito išemijos simptomai gali būti neaiškūs ir gali būti panašūs į kitas būkles. Be pagrindinių simptomų kaip pilvo skausmas ir svorio kritimas, gali pasitaikyti ir kitų simptomų, tačiau jie pasireiškia ne visiems sergantiems:

 •   viduriavimas
 •   pykinimas
 •   vėmimas
 •   dujų susikaupimas
 •   vidurių užkietėjimas.


Ūminės žarnų pasaito išemijos atveju gali būti ūmus, stiprus pilvo skausmas. Vaistais nuo skausmo negali tinkamai sumažinti skausmo, kuris yra susietas su žarnų pasaito išemija. Ūminės žarnų pasaito išemijos metu gali pasireikšti pykinimas ar vėmimas.


DIAGNOSTIKA

Ūminę žarnų pasaito išemiją gali parodyti kraujo tyrimai, kai yra aukštesnis už normalų baltųjų kraujo ląstelių (leukocitų) skaičius ir kraujo rūgščių lygio pasikeitimai.
Kompiuterinė tomografija gali parodyti kraujagyslių ir žarnyno problemas.
Žarnų pasaito angiograma yra testas, kurio metu įšvirkščiama specialių dažų į kraują ir tuomet, su rentgenografijos pagalba, galima pamatyti kurios kraujagyslės turi blokadas.


GYDYMAS

Ūminė pasaito arterijos išemija yra avarinė situacija. Chirurgija paprastai atliekama siekiant pašalinti krešulį. Kai kuriais atvejais, chirurgas taip pat gali sukurti aplinkkelį aplink blokadą (šuntą).
Chirurginis lėtinės žarnų pasaito arterijos išemijos gydymas yra siekiant užsikirsti kelią naujų blokadų susiformavimui ir aplinkkelių sudarymas, įjungiant aortą. Aplinkkeliai daromi su plastikinių vamzdelių transplantatais.
Operacijos alternatyva yra stentas. Taip pat gali būti įvedami į kraujagysles balionėliai, kurie praplatina susiaurėjusias kraujagysles ir taip leidžia kraujui vėl pratekėti.


PROFILAKTIKA

Svarbiausia yra vengti aterosklerozinių plokštelių susidarymo, t. y. reguliuoti cholesterolio kiekį maiste, mažiau vartoti druskos, nuolatos aktyviai leisti laisvalaikį.