Krūties abscesas

Krūties abscesas


APIBRĖŽIMAS

Krūties abscesas - krūtų uždegimas, atsirandantis negydant mastito. Maitinančioms moterims gali išsivysyti puerperalinis (laktacinis, pogimdyminis) abscesas, o nemaitinančioms - nepuerperalinis. Abscesą sukelia bakterijos.


EPIDEMIOLOGIJA

Paprastai absesas pasireiškia maitinančioms moterims, tačiau esant kitos ligos komplikacijai – šis susirgimas nėra dažnas populiacijoje. Dažnesnis skurdesnėse, trečio pasaulio šalyse, jaunesnėms moterims.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Kiekvieną krūtį sudaro 15-20 dalių, vadinamų pieno liaukomis. Kiekvieną pieno liauką sudaro 15-25 vamzdelių ir pūslelių pavidalo liaukos skilčių, išsidėsčiusių ratu ir einančių link spenelio, kurio viršūnėje kiekvienas skilties latakas atsiveria atskira piltuvėlio formos angele. Latakėlių galuose susidaro sekrecinės pūslelės, kurių ląstelės išskiria pieną. Kai formuojasi krūties absesas – tai dažniausia mastito komplikacija, dėl įvykusios inokuliacijos mikroorganizmais. Krūties latakėliuose formuojasi pūlinukai, jie gali išlysti į krūties paviršių. Išsivysto 3-4 sav. po gimdymo, patekus iš išorės į pieno liauką stafilokokams, rečiau streptokokams ar E.coli. Jo predisponuojantys veiksniai yra spenelių įtrūkimai ir laktostazė. Absesas – tai ribotas infekcijos židinys.

Pagal lokalizaciją abscesai gali būti:

  • subareoliarinis – lengviausias, 3-4-5 cm. aplink spenelį,
  • intramamarinis – dažniausiai, procesas išplitęs pieno liaukoje,
  • retromamarinis – už krūties ribų, bet dėl krūties audinių infekcijos.

Kai yra laktostazė, bet pienas neinfekuotas, galima maitinti abiem krūtimis.

Prisidėjus infekcijai, kai jau yra mastitas, maitinti galima tik sveika krūtimi, jei abiejose krūtyse tai tiesiogiai maitinti negerai, reikia pieną išvirti. Jei abscesas - nebemaitinti. Svarbu ir bendros higienos laikymasis, negalima varžyti krūtų.

Iš pradžių dedama ledo pūslė, antibiotikai, susidariusį abscesą prapjauti radialiniu pjūviu, kad mažiau susižeistų kanalėliai.


KLINIKA

Paprastai pradžioje pasireiškia laktostazė su savo klinika – ji moterims būna nemalonesnė už patį mastitą ir jo komplikaciją - abscesą. Ji pasireiškia staiga: krūtis labai padidėja, patinsta, palpuojant pasidaro karšta ir skausminga, bendra kūno temperatūra pakyla iki 40° C. Kai prisideda infekcija ir atsiranda mastitas, lyg ir palengvėja – kiek sumažėja skausmas, pasidaro minkštesnė krūtis.

Tai ūmios infiltracijos stadija: krūtis padidėja, parausta (paraudimas būdingas intersticiniam mastitui), čiuopiasi infiltratas, standumas, aiškių ribų nėra. Kuo masyvesnė krūtis ir kuo giliau infiltratas, tuo vėliau pasireiškia objektyvūs simptomai. Vėliau išsiplečia poodinės venos. Laiku tinkamai negydant, uždegiminis infiltratas supūliuoja, susidaro abscesas (absceduojantis mastitas).

Bendri reiškiniai: nemiga, apetito stoka, kiti intoksikacijos požymiai.


DIAGNOSTIKA

Iš apklausos bei fizinės apžiūros galima nustatyti krūties abscesą. Taip pat gali būti tiriamas pacientės kraujas, jame randama leukocitozė (mažiau 20.000/ml), padidėjęs ENG (30-40). Kartais daromos mamogramos, netgi tomogramos. Norint nustatyti infekcijos sukėlėją, daromi mikrobiologiniai tyrimai, antibiogramos – pritaikomi nustatytai bakterijai antibiotikai.


GYDYMAS

Gydymas – incizija ar perkutaninė aspiracija, antibiotikai. Kartais, norint atmesti piktybinį naviką, atliekama ložės biopsija. Išgyjama greitai, fistulė susiformuoja retai.


PROFILAKTIKA

Turi būti teikiama informacija apie mastitus, jų komplikacijas – krūtų abscesus, grūdinami speneliai: galima švitinti UV spinduliais, atsiradus įtrūkimams - patepami riebiais kremais. Naujagimių mitybos higiena: po maitinimo krūtis turi būti tuščia, vaiko likęs neiščiulptas pienas nutraukiamas, kiekvieno maitinimo metu ištuštinama kita krūtis – jas reikia nuolat kaitalioti.