Kiaušidės cista

Kiaušidės cista


APIBRĖŽIMAS

Kiaušidžių cistos – tai darinys kiaušidės viduje ar paviršiuje, primenantis skysčio pilną pūslelę. Daugumai moterų kuriuo nors gyvenimo periodu atsiranda tokių cistų. Jos gali būti vienoje ar abiejose kiaušidėse, jų gali būti viena ar daugiau. Dažniausiai jos yra nepavojingos ir nesukelia jokių nemalonių pojūčių. Dažniausiai kiaušidžių cistos yra gerybinės ir funkcinės, t.y. atsiranda dėl kiaušidžių veiklos sutrikimo ir po tam tikro laiko pačios savaime, be jokio gydymo, išnyksta, nepalikdamos žymės.


EPIDEMIOLOGIJA

Dažniausiai kiaušidžių cistos pasitaiko reprodukcinio amžiaus (galinčioms pastoti) moterims ir 90% atvejų būna gerybinės.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Kiaušidėse kiekvieną mėnesį menstruacinio ciklo pradžioje pradeda formuotis cistas primenantys dariniai – folikulai. Jie išskiria hormonus – estrogeną ir progesteroną, o ovuliacijos metu iš jų išeina kiaušinėlis. Kartais normalus folikulas nenustoja augęs ir yra vadinamas funkcine cista. Pagal atsiradimo priežastis ir sandaros ypatumus kiaušidžių cistos būna kelių rūšių:

Folikulinei cistai atsirasti turi reikšmės susilpnėjusi kiaušidžių veikla ir sumažėjusi estrogenų gamyba kiaušidėse. Veikiant folikulus stimuliuojančio hormono pertekliui, kurioje nors kiaušidėje atsiranda ir auga viena ar kelios folikulinės cistos.

Geltonkūnio (arba liuteininė) cista susidaro tuomet, kai po ovuliacijos plyšusio folikulo ertmę užpildo ne tik liuteininės geltonkūnio ląstelės, bet ir serozinis skystis. Padidėjusi liuteinizuojančio hormono gamyba posmegeninėje liaukoje skatina augti ir didėti geltonkūnio cistą.

Tekaliuteininės cistos atsiranda kiaušidėse sergant trofoblastine liga, veikiant labai didelei hormono žmogaus chorioninio gonadotropino koncentracijai organizme.

Priekiaušidinė cista – tai cista, kuri yra ne kiaušidėje, o yra šalia kiaušidės tarp plačiojo gimdos raiščio lapelių, išsidėsčiusių vėduoklės pavidalu abipus gimdos šonų. Priekiaušidinė cista auga iš embriono laikotarpio inksto užuomazgos audinių liekanų – taip vadinamo antkiaušidžio, esančio plačiajame gimdos raištyje tarp kiaušidės ir kiaušintakio.

Intraligamentinė cista taip pat išsidėsčiusi tarp plačiojo gimdos raiščio lapelių, tačiau auga iš apatinio kiaušidės krašto, yra nepaslanki, glaudžiasi prie gimdos kūno ir nustumia gimdą į priešingą pusę.

Dermoidinė cista prasideda iš įvairių audinių užuomazgų likučių, likusių nuo embrioninio periodo.

Cistos gali plyšti: į pilvo ertmę išsilieja jų turinys, prasideda gausus vidinis kraujavimas, vystosi „ūmaus pilvo” reiškiniai. Cistos gali infekuotis ir supūliuoti, sukelti mėnesinių ciklo sutrikimus, nevaisingumą, savaiminius persileidimus, šlapinimosi bei tuštinimosi sutrikimus, taip pat jos gali supiktybėti.


KLINIKA

Simptomai:

  • Dažnas šlapinimasis po truputį
  • Vidurių užkietėjimas
  • Maudžiantis skausmas pilvo apačioje
  • Maudžiantis skausmas šone
  • Sunkumas pilvo apačioje
  • Nereguliarios mėnesinės
  • Skausmingos mėnesinės
  • Vidurių pūtimas
  • Dažnas tuštinimasis po truputį
  • Pilvo apimties padidėjimas.


DIAGNOSTIKA

Cista dažniausiai diagnozuojama tikrinant profilaktiškai, nes nedidelės cistos paprastai jokių simptomų nesukelia. Tiriant moterį per makštį, šalia gimdos kairiajame ar dešiniajame šone apčiuopiamas apvalus, elastingas, paslankus, neskausmingas darinys.
Mergaitės, paauglės bei moterys, negyvenusios lytinio gyvenimo, tiriamos per tiesiąją žarną. Diagnozei patikslinti visada atliekamas ultragarsinis tyrimas (echoskopija), o prireikus – diagnostinė videolaparoskopija. Ultragarsu išmatuojamas kiekvienos kiaušidės ilgis, plotis, aukštis, apskaičiuojamas jos tūris ir palyginamas su normos dydžiais. Pagal matomą cistinio darinio echoskopinį vaizdą maždaug galima iš anksto numatyti, ar darinys yra gerybinis, ar piktybinis.
Piktybinę cistą galima įtarti tada, kai darinys yra nepaslankus, gruoblėtas, nelygus, > 10 cm skersmens, yra infiltruoti standūs priegimdžio audiniai, aptinkamas laisvas skystis pilvo ertmėje, ir jei pacientė yra > 35 m. amžiaus. Papildomai atliekama kompiuterinė tomografija ir branduolinio magnetinio rezonanso tyrimai.


GYDYMAS

Gydymas parenkamas atsižvelgiant į pacientės amžių, cistos tipą ir varginančius simptomus. Jei pacientė yra vaisingo amžiaus, jai nepasireiškia jokie simptomai, o ultragarsas parodo, jog kiaušidėje yra skysčiu pripildyta cista, gydytojas gali patarti palaukti ir pasitikrinti po 1-3 mėnesių. Jei cista yra didelė, neprimena funkcinės cistos, didėja ar neišnyksta per 2-3 menstruacijų ciklus, gydytojas gali pasiūlyti ją pašalinti chirurginiu būdu. Cistos taip pat šalinamos, jei sukelia skausmą ar kitus simptomus. Jei nustatoma, kad cista yra vėžinės kilmės, rekomenduojama pašalinti abi kiaušides ir gimdą.


PROFILAKTIKA

Virš 30 metų amžiaus kiekviena moteris turi nors vieną kartą metuose profilaktiškai pasitikrinti pas ginekologą, ir jai turi būti atliktas kiaušidžių bei gimdos ultragarsinis tyrimas. Tai padeda laiku susekti ir diagnozuoti cistinius darinius kiaušidėse ir išvengti kiaušidžių vėžio.