Keratitas

 

APIBRĖŽIMAS

Keratitas - tai ragenos uždegimas. Keratito priežastis gali būti įvairūs faktoriai: akių sausumas, kontaktiniai lęšiai, junginės, vokų krašto uždegimas, lokaliai vartojami medikamentai, ultravioletinių spindulių poveikis, nudegimas cheminėmis medžiagomis, svetimkūnis po viršutiniu voku, ragenos nubrozdinimas lapais, medžių šakelėmis, spygliais ir pan., vitamino A trūkumas.


EPIDEMIOLOGIJA

Rizikos faktoriai keratitui išsivystyti yra kontaktinių lęšių nešiojimas (ypač pažeidžiant rekomenduojamą jų nešiojimo režimą), akies paviršiaus ligos – sausos akies sindromas, nepilnas užsimerkimas, akies trauma.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Infekciniai ir neinfekciniai veiksniai dirgindami rageną sukelia uždegimą, akis parausta, dėl nervinių galūnėlių dirginimo akys ašaroja, bijo šviesos. Dėl uždegimo židinio ragenoje atsiranda drumstis, pablogėja matymas. Jei uždegimą sukėlė bakterinė infekcija, gali atsirasti pūlingų akies išskyrų. Ilgai tęsiantis uždegimui ragena išplonėja, padidėjus akispūdžiui gali prakiurti. Negydant uždegimas gali apimti visą akies obuolį.

Rizikos faktoriai:

  • Akies trauma.
  • Kontaktinių lęšių nešiojimas.
  • Sausos akies sindromas.
  • Nepilnas užsimerkimas.

Sukėlėjai:

  • Bakterijos (stafilokokai, streptokokai)
  • Virusai (herpes)
  • Grybeliai
  • Pirmuonys
  • Sisteminės autoimuninės ligos (reumatoidinis artritas)
  • Sisteminės infekcinės ligos (TBC).

Visi keratitai silpnina regėjimą ir ypač tie, kurių infiltratas yra centrinėje (optinėje) ragenos srityje. Pažeidimo vietoje ragena neblizga, jos paviršius nelygus, šiurkštus (paviršinio keratito atveju). Kartais ragena pažeidžiama iš vidinės jos pusės (akies obuolio viduje), tada ragena nepraranda blizgesio ir paviršius yra lygus. Keratitai keičia ragenos jautrumą, kuris gali teik susilpnėti ir išnykti, tiek labai sustiprėti. Sergant bet kokiu keratitu, akis parausta: rausvai violetinis vainikėlis supa rageną, toliau nuo jos paraudimas silpsta ir visai išnyksta. Priklausomai nuo uždegimo proceso sunkumo gali atsirasti pūlių priekinėje akies obuolio kameroje, prasidėti rainelės ir krumplyno uždegimas (iridociklitas) bei susidaryti sąaugos tarp rainelės ir ragenos. Lengvesni keratitai, jei neprisideda infekcija, praeina per kelias dienas nepalikdami žymių. Sunkesniais atvejais jie užtrunka iki kelių savaičių. Kai uždegimo židinys pradeda nykti, ragena vėl pradeda blizgėti, esant palankioms sąlygomis pasidaro visiškai skaidri. Infiltratui skverbiantis gilyn į akį, net ir trumpam pakilus akispūdžiui (sučiaudėjus, stipriai sukosėjus, paspaudus akį, neatsargiai skleidžiant vokus) ragena gali suplonėti ir prakiurti. Dažniausias keratitų padarinys – ragenos drumstis (baltmė arba baltuma), kuri gali skirtis savo intensyvumu. Regėjimas, persirgus šia liga , priklauso nuo drumsties intensyvumo ir jos vietos. Ypač jis susilpnėja, jei drumstis susidaro ragenos centre.

 

KLINIKA

Sergant bet kokiu keratitu, akis parausta: rausvai violetinis vaini­kėlis supa rageną, atskirų kraujagyslių nematyti, toliau nuo ragenos parau­dimas silpsta ir visai išnyksta. Braukiant voku junginę į šalį, šis paraudimas lieka vietoje. Tokį akies paraudimą vadiname perikornealine arba giliąja injekcija, injectio pericornealis, s. ciliaris. Ji priklauso nuo giliųjų episklerinių ir priekinių krumplyno kraujagyslių išsiplėtimo. Giliąją kraujagyslių injekciją reikia skirti nuo paviršinės arba konjunktyvinės injekcijos, injectio conjunctivalis, kai akis ryš­kiai raudona, paraudimas stiprėja tolstant nuo ragenos, kai matyti atski­ros išsiplėtusios junginės kraujagyslės. Braukiant voku per akies obuolį, visas kraujagyslių tinklas pasislenka kartu su jungine. Paviršinė akies obuolio injekcija būdinga junginės uždegimui. Jei ragenos uždegimas labai stiprus, gali būti mišri akies obuolio injekcija, injectio mixta. Tuomet tuo pačiu metu išsiplečia giliosios ir paviršinės kraujagyslės. Jei sergama keratitu, apžiūrint akį jos dirginiai sustiprėja. Sergant keratitu, į rageną gali įaugti naujadarinės kraujagyslės.

Jos gali būti paviršinės — įaugusios į rageną iš junginės, šakojasi ir jungiasi viena su kita tuoj po ragenos epiteliu paviršiniuose jos sluoks­niuose, ir giliosios, kurios įauga iš giliųjų episklerinių ir odenos kraujagyslių, atrodo lyg šluotelės ar teptukai, įkišti į giliuosius ragenos sluoksnius, nesišakoja ir nesijungia viena su kita. Jei į rageną įauga ir giliosios, ir paviršinės kraujagyslės, šį reiškinį vadi­name mišriąja naujadarine vaskuliarizacija. Užde­gimui praėjus, naujadarinės kraujagyslės dažniausiai ištuštėja.

Su keratitu visada susijęs simptominis rainelės ir krumplyno užde­gimas — iridociklitas. Priklausomai nuo proceso sunkumo rainelė hiperemiška, gali atsirasti precipitatų, pylių priekinėje kameroje, susi­daryti užpakalinės sinechijos.

Ragena po uždegimo lieka skaidri tik tuomet, kai uždegimas paliečia tik jos epitelį, o stroma yra sveika. Dažniausias keratitų padarinys — ragenos drumstis, kuri savo intensyvumu gali būti trijų rūšių. Tai debesėlis, nubecula, — labai švelni drumstis, apimanti tik pačius paviršinius ragenos sluoksnius, dėmė, macula, — ryškesnė drumstis, ji užima paviršinius ir vidurinius ragenos sluoksnius, ir baltuma, leucotna, — ragenos drumstis, apimanti visus jos sluoksnius, joje dažnai yra įaugusių kraujagyslių.


DIAGNOSTIKA

Keratitas diagnozuojamas remiantis anamneze, išorinės akies apžiūros metu įvertinus pakitimus ragenoje bei gilesnėse terpėse, patikrinus ragenos jautrumą. Kartais sukėlėjui nustatyti imamas ragenos nuograndų tepinėlis bei atliekamas pasėlis.


GYDYMAS

Gydymo taktika priklauso nuo keratito sukėlusios priežasties ir uždegimo sunkumo. Esant bet kokiems akių ligų simptomams reiktų pasirodyti gydytojui, kad paskirtų tinkamą gydymą. Gydymui naudojami vietiniai, kartais ir sisteminiai antibiotikai, vyzdį plečiantys vaistai, jei keratitą sukėlė grybelis - vaistai nuo grybelio, jei virusas - antivirusiniai vaistai. Kartais skiriami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, kortikosteroidai, antihistaminikai.
Kai uždegimas labai sunkus, kartais priereikia ir chirurginės intervencijos, dėl po keratito likusių randų, drumsčių, blogo regėjimo atliekama keratoplastika.


PROFILAKTIKA

Esant bet kokiai, nors ir mažiausiai akies traumai, kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Laiku gydyti visas akių ir kitų organų sistemų ligas.