Kepenų tumoras

Kepenų tumoras


APIBRĖŽIMAS

Kepenų tumorai, augliai, navikai - yra patologiniai dariniai, kurie auga kepenyse anr ant jų. Kepenyse gali išsivystyti ne vienas naviko tipas, nes pačios kepenys yra sudarytos iš skirtingų ląstelių. Tumorai gali būti piktybiniai (vėžiniai) ir gerybiniai. Piktybiniai navikai gali būti skirstomi į pirminius ir metastatinius. Pirminio naviko originali kilmė yra kepenys, o metastatinio - kiti organai, kurių viena iš metastazių pateko į kepenis.


EPIDEMIOLOGIJA

Pirminis kepenų navikas yra vienas dažniausių vėžinių susirgimų ir kiekvienais metais pasaulyje pasitaiko apie milijonas tokių atvejų. Apie 15 tūkstančių sergančiųjų Jungtinėse Amerikos valstijose ir apie 250 tūkstančių Kinijoje. Apie 80 proc. sergančiųjų pirminiu kepenų navikų yra vyrai. Apie du trečdalius žmonių, sergančių šia liga kreipiasi į gydytojus, kai jų navikas būna pažengęs ir vienas trečdalis - su dar neprogresavusiu naviku.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Yra keletas gerybinių tumorų rūšių:

·hemangiomos - dažniausias gerybinių kepenų tumorų atvejis, randamas 7proc. kepenų tumorų atvejų. Šis navikas prasideda kraujagyslėse, labai retai sukeldamas simptomus, todėl dažnai gali prasidėti vidinis kraujavimas.

·hepatinės adenomos - vienas iš retesnių navikų, prasidedantis epiteliniame kepenų sluoksnyje, dažniausiai pasitaikantis moterims, vartojančioms estrogenų preparatus ar pacientams, piktnaudžiaujantiems steroidais. Šie navikai dažniausiai pasitaiko dešinioje kepenų skiltyje ir būna pavieniai. Jų dydis varijuoja nuo 1 iki 30 cm. Pagrindinis simptomas, kurį sukelia šis tumoras - stiprus pilvo skausmas. Šis navikas gali komplikuotis į piktybinį tumorą, gali plyšti ir prasidėti vidinis kraujavimas.

·židininė hiperplazija yra antra dažniausia navikų forma kepenyse. Šis tumoras yra įgimtos arterioveninės malformacijos hepatocituose atsakas.

Piktybinis kepenų navikas, gali būti vadinamas kepenų vėžiu, karcinoma. Ši dažniausiai pradeda augti cirozės pažeistose, retai – sveikose kepenyse. Ypač glaudus ryšys nustatytas tarp pirminės kepenų karcinomos ir kepenų cirozės, prasidėjusios dėl virusinio hepatito. Kepenų karcinomos ląstelėse nustatoma hepatitą sukėlusio B viruso paviršinių antigenų. Iš regeneracinės adenomos (cirozės pažeistose kepenyse) gali atsirasti navikinių ląstelių populiacijų. Skiriamos dvi pagrindinės kepenų karcinomos formos: hepatoceliulinė karcinoma, kilusi iš hepatocitų (kepenų ląstelių) ir cholangoceliulinė karcinoma – iš smulkiųjų intrahepatinių tulžies latakų epitelio.

Kai navikas užspaudžia tulžies latakus, išryškėja gelta. Navikui padidėjus, gali plyšti kepenų kapsulė ir prasidėti vidinis kraujavimas į pilvo ertmę.


KLINIKA

Paprastai klinika pasireiškia, kai navikas pažeidžia kokią kitą sistemą. Pvz., jei išauga didelis, kad ir gerybinis navikas, šis gali užspausti tulžies latakus, taip išsivystyti gali obstrukcinė gelta ir pacientas jus geltos simptomus (geltona odos spalva, rusvas šlapimas, pašviesėjusios išmatos, bendras silpnumas). Jei navikas užspaus kraujagysles, maitinančias tiek kepenis, tiek aplinkinius organus, gali išsivystyti organų išemija, hipoksija, tada sutriks tų organų veikla ir vėl tai pasireikš atitinkama simptomatika.

Jei tumoras bus piktybinis, t. y. vėžys, šis gali ne tik sukelti bendrinius negalavimus, kaip išsekimą, leukocitozę, anemiją, bet ir metastazuoti į kitus organus, taip sukeldamas jų disfunkcijas.


DIAGNOSTIKA

Bendras kraujo tyrimas gali parodyti tam tikrų pokyčių, kurie gydytojui nurodys esant bendrai patologijai. Yra keletas specialių tyrimų, kurie konkrečiai nurodo esant kepenų disfunkciją ir netgi naviką, vienas iš jų – alfa fetoproteinas, kuris nustatomas kaip karcinomos antigenas.

Radiologiniai tyrimai gali padėti tiksliai nustatyti kurioje vietoje yra tumoras, geriausiai tumorai matomi būna atliekant kompiuterines tomogramas. Šis tyrimo būdas yra ganėtinai jautrus ir gali aptikti mažiausius pakitimus kepenyse. Taip pat galima atlikti ultragarsinį tyrimą. Šiuo būdu galima diferencijuoti tarp cistų ir tumorų, esančių kepenyse.


GYDYMAS

Jei navikas gerybinis ir yra per didelis, jį galima chirurgiškai pašalinti. Šiuo atveju paprastai chemoterapija netaikoma. Jei tai piktybinis tumoras – be chirurginio šalinimo, naudojama chemoterapija, jonizuojančioji spinduliuotė. Šie būdai padeda sunaikinti kuo daugiau vėžinių ląstelių, nes vien ekscizijos (išpjovimo) metodu, viso tumorą pašalinti labai sudėtinga, nes dažnai šis perauga aplinkinius audinius.


PROFILAKTIKA

Svarbiausia vengti kepenų cirozės, kuri, kaip buvo minėta, gali peraugti į piktybinį naviką. O cirozę, kepenų suriebėjimą dažniausiai lemai toksinės medžiagos, alkoholizmas. Taip pat daug įtakos turi hepatitai, taigi reikia saugotis bei skiepytis.