Katalepsija

Katalepsija

 

APIBRĖŽIMAS

Katalepsija (gr. katalēpsis — sugriebimas, priepuolis), kūno arba jo dalių sustingimas jiems suteiktoje padėtyje, atsirandantis dėl psichikos sutrikimo. Katalepsija – liga, kurios priepuolių metu ligonis jaučia, bet dėl raumenų sustingimo negali pajudėti, o jo kvėpavimas ir pulsas tampa beveik nepastebimi. Viena iš formų – vaškinis lankstumas (flexibilitas cerea) – ligonis ilgesnį laiką sustingsta jam suteiktoje pozoje (pvz., pakeltą ranką gali išlaikyti keletą valandų, net iki trofikos sutrikimų). Vaškinis lankstumas susidaro lėtai: pradžioje ligonis sunkiau nei įprastai nuleidžia pakeltą ranką.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Katalepsija yra dažnai paplitusi pas šizofrenija, maniakine depresija sergančius ligonius. Ši būsena dažniau aptinkama mažai išsivysčiusiose šalyse. Mirtingumo dažnis nenustatytas. Labiau paplitę tarp moterų nei tarp vyrų, įvairiame amžiuje.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Katalepsija yra tam tikrų nervų sutrikimų, kaip Parkinsono liga, epilepsija, simptomas. Tai taip pat charakteringas kokaino vartojimo nutraukimo simptomas. Katalepsija gali būti sukelta šizofrenijos gydymo antipsichotiniais vaistais, tokiais kaip haloperidolis, anestetiko ketamino. Kartais izoliuotos katalepsijos formos gali pasireikšti ektremaliame emociniame šoke.

Yra dar nepatvirtintų hipotezių, jog fermentas proteinkinazė A gali būti susijęs su kataleptiniu elgesiu.


KLINIKA

Katalepsija gali lydėti kelias skirtingas protines būkles. Tai gana dažna katatoninėje šizofrenijoje, taip pat gali atsitikti sergant epilepsija, isterija, smegenėlių sutrikimais, gali būti hipnozės sukelta katalepsija. Pacientas gali sudėti padėjęs rankas ant kelių, nuleidęs galvą, ilgai išbūti tokioje ir kitokiose nepatogiose pozicijose. Nebūtinai pacientas būna nebudrus, tačiau jis niekada neatsako į komunikavimą. Ši apatiška būklė gali taip pat greitai baigtis kaip ir prasidėjusi.


DIAGNOSTIKA

Diagnozuojama išsiaiškinus paciento anamnezę, apžiūrėjus jį bei įvertinus jo fiziologinius pokyčius apčiuopos metu.


GYDYMAS

Nėra aiškaus šio sutrikimo gydymo. Geriausia yra gydyti ligas, susijusias su šios būklės sutrikimo priežastimi.

Paciento priežiūra: reguliari raumenų ir sąnarių mankšta, odos priežiūra yra būtina, kad išvengti kraujotakos komplikacijų. Mityba reikalauja dėmesio ir turi būti suteikta tinkama. Nors kataleptiniai pacientai negali reaguoti į  pokalbius ir fiziškai judėti, jie negali būti palikti vienoje padėtyje ilgą laiką. Šių pacientų psichikos būklė yra tokia, kad jie negali pripažinti tirpimo ar skausmo, taip pat jie negali komunikuoti.

Priežiūroje turi būti naudojami pokalbiai, kad pacientas girdėtų, kas vyksta. Visiška apatija neindikuoja  negebėjimo išgirsti ar pamatyti, kas vyksta. Kartais yra labai palanku šiems pacientams, kai kažkas tyliai sėdi šalia jų taip, kad jie žinotų, kad kažkas rūpinasi ir yra suinteresuoti jų gerove.


PROFILAKTIKA

Kadangi tai nėra savarankiška liga, o tik kitų ligų atspindys, reikėtų gydyti tas ligas, laiku jas diagnozuoti.