Kalnų karštinė

Kalnų karštinė


APIBRĖŽIMAS

Kalnų karštinė (Rocky Mountain Spotted Fever) yra mirtina liga, platinama paplitusių šuninių erkių. Tai yra erkinė bakterinė liga, kuri paveikia kraujagyslių sienelės ląsteles, todėl kraujagyslės praleidžia kraują. Tai gali ilgainiui sukelti rimtą vidaus organų žalą, ypač inkstams.


EPIDEMIOLOGIJA

Kasmet vidutiniškai nukenčia apie 800 amerikiečių. Ši liga pirmą kartą buvo pavadinta pagal Uolinius kalnus, kur kalnų karštinė pirmą kartą buvo diagnozuota. Tačiau dabar ji aptinkama ne tik pietrytinėje Jungtinėse Amerikos Valstijų dalyje, bet ir Kanadoje, Meksikoje, Centrinėje Amerikoje ir Pietų Amerikos dalyse.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Kalnų karštinę sukelia mikroorganizmas Rickettsia, kuri sukelia infekciją. Erkės, transportuojančios R. rickettsii, yra pats dažniausias infekcijos šaltinis. Jeigu infekuota erkė patenka ant odos ir minta krauju, žmogus gali užsikrėsti ir susirgti kalnų karštine. Taip pat įmanoma, tačiau nėra įprasta apsikrėsti kalnų karštine, kai erkių patenka į kraują iš užkrėstos ar pažeistos odos, taip pat kontaktiniu keliu per burnos, nosies arba akių gleivines.

Kalnų karštine labiausiai suserga žmonės, kai erkės yra aktyviausia ir tai būna per šiltus metų laikus, kai žmonės linkę daugiau laiko praleisti lauke. Ši karštinė negali plisti nuo žmogaus ant kito žmogaus.

Kalnų karštinė pakenkia mažiausių kraujagyslių gleivinę, taip sukelia pratekėjimą ar krešulių formavimąsi. Tai gali pakenkti:

·Smegenis. Be sunkių galvos skausmų, kalnų karštinė gali sukelti mieguistumą, sumišimą, traukulius ir delyrą.

·Širdį ir plaučius. Problemos, susijusios su širdies ir plaučių kraujagyslėmis. Sunkiais atvejais gali pasireikšti širdies ar plaučių nepakankamumas.

·Inkstus. Inkstai filtruoja atliekas iš kraujo ir inkstų kraujagyslės yra labai mažos ir trapios. Žala, šioms kraujagyslėms gali sukelti inkstų nepakankamumą ir mirtį.

·Rankų ir kojų pirštus. Sugadintos kraujagyslės gali nebeaprūpinti tolimiausių galūnių audinių, gali išsivystyti gangrenos ir mirtis. Tuomet reikalinga amputacija.


KLINIKA

Žmonės, apsikrėtę Kalnų karštine (Rocky Mountain spotted fever) staiga sukarščiuoja (karščiavimas gali tęstis 2-3 savaites), juos užpuola galvos skausmai, nepraeinančio nuovargio pojūtis, giluminis raumenų skausmas, krečia šaltis, pykina, pasirodo charakteringas išbėrimas.

Iš pradžių gali išberti kojas ir rankas (nuo plaštakos iki pečių), arba pėdų apačias (papades), delnus; bėrimas plečiasi į bet kurias kitas kūno dalis. Pirmieji simptomai paprastai pajaučiami praėjus 3 – 12 dienų po įkandimo.


DIAGNOSTIKA

Kalnų šiltinę gali būti sunku diagnozuoti, nes ankstyvieji požymiai ir simptomai yra panašūs į tuos, kuriuos sukelia daug kitų ligų.

Laboratoriniai tyrimai gali apimti kraujo mėginį, bėrimo pavyzdį arba pačią erkę, kurie padėtų diagnozuoti infekcijos pobūdį. Kadangi ankstyvas gydymas antibiotikais yra labai svarbus, gydymas pradedamas anksčiau, nesulaukus tyrimo rezultatų, o tik turint pakankamai apklausos duomenų.


GYDYMAS

Erkei įkandus ir pradėjus jausti kai kuriuos iš aprašytų požymių, būtina kuo greičiau skubėti pas gydytoją ir pasidaryti kraujo tyrimą, kuris ir parodys ar užkrėtė. Ankstyvoje stadijoje (kuo anksčiau kreipiantis į medikus) įmanoma išsigydyti antibiotikais.

Doksiciklinas yra labiausiai veiksmingas vaistas gydyti kalnų karštinę, bet tai nėra geras pasirinkimas, jei pacientė yra nėščia. Tokiu atveju gydytojas gali paskirti, chloramfenikolį kaip alternatyvą.


PROFILAKTIKA

Geriausia profilaktika yra išvengti erkių įkandimų. O tai apima visus saugos reikalavimus einant į žygius, iškylas. Reikia naudoti specialius purškalus, atbaidančius erkes, dėvėti ilgas kojines, vilkėti drabužius ilgomis rankovėmis ir pan.