Hemoragija smegenyse

Hemoragija smegenyse


APIBRĖŽIMAS

Smegenų kraujavimas arba hemoragija (arba intracerebrinė hemoragija, ICH) - tai intrakranialinės hemoragijos potipis, kuris įvyksta pačiame smegenų audinyje. Intracerebralinį kraujavimą gali sukelti smegenų traumos, jis gali atsirasti spontaniškai dėl hemoraginio insulto. Netrauminė intracerebrinė hemoragija yra spontaniškas kraujavimas į smegenų audinį.

 

EPIDEMIOLOGIJA

Smegenų hemoragija sudaro 20% visų JAV smegenų kraujotakos ligos atvejų, kartu su smegenų tromboze (40%) ir galvos smegenų arterijos tromboembolija (30%). Smegenų hemoragija yra du ir daugiau kartų dažnesnė juodaodžiams.

 

LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Intracerebralinis kraujavimas yra antra labiausiai paplitusi insulto priežastis, o tai sudaro 30-60% insulto hospitalizacijos atvejų. Aukštas kraujospūdis, kylantis spontaniškai, didina intracerebralinės hemoragijos riziką nuo dviejų iki šešių kartų. Dažniau šis sutrikimas pasitaiko suaugusiems nei vaikams. Smegenų kraujavimas dėl traumos paprastai įvyksta kai aštrus agentas sukelia galvos traumos, taip pat gali būti dėl kompresinių kaukolės lūžių. Greičio-smūgio traumos, aneurizmos plyšimas ir arterioveninės malformacijos (AVM) ir kraujavimas dėl naviko yra papildomos smegenų hemoragijos priežastys. Amiloidinė angiopatija nėra neįprasta priežastis smegenų kraujosruvoms susidaryti vyresniems nei 55 metų amžiaus pacientams. Labai maža dalis hemoragijų įvyksta dėl galvos smegenų veninio sinuso trombozės. K serotipo Streptococcus mutavusių bakterijų patekimas su infekcija taip pat gali būti rizikos veiksnys, minėtinas dėl jo paplitimo sergant galvos smegenų insultu ir kolageną surišančių baltymų gamybos.

Rizikos veiksniai, skirti intracerebrinei hemoragijai:

·                                            hipertenzija

·                                            diabetas

·                                            menopauzė

·                                            dabartinis rūkymas

·                                            alkoholiniai gėrimai (≥ 2/per dieną)

Traminės intracerebralinės hematomos yra suskirstytos į ūmias ir atidėtas. Ūmios intracerebralinės hematomos atsiranda traumos metu, o atidėtos - daugiau kaip 6 valandos po traumos. Svarbu nepamiršti, kad atidėtų intracerebralinių hematomų simptomai gali pasireikšti tik po kelių savaičių ir tuomet buvęs smegenų sukrėtimas gali nebebūti laikomas simptomų priežastimi. 

Prognozė priklauso nuo pažeistos smegenų vietos, nuo kraujosrūvos dydžio. Kai kurie pacientai visiškai pasveiksta, kitiems lieka įvairių funkcijų ar psichikos sutrikimai

 

KLINIKA

Pacientai, sergantys smegenų hemoragija, simptomai atitinka funkcijas, valdomas pažeistoje smegenų srityje, kuri yra pakenkta dėl kraujavimo. Kiti simptomai rodo intrakranijinio slėgio padidėjimą dėl didelės spaudimo smegenyse. Intracerebralinis kraujavimas dažnai klaidingai diagnozuojamas kaip subarachnoidinė kraujosruva dėl panašių požymių ir simptomų. Stiprus galvos skausmas, vėmimas yra vienas iš labiausiai paplitusių simptomų smegenų hemoragijai. Kai kurie pacientai taip pat gali petekti į komą, kol kraujavimas liausis.

Intracerebrinės kraujosruvos klinikiniai požymiai priklauso nuo nustatomo kraujavimo dydžio ir vietos:

·                                        hipertenzija, karščiavimas, širdies aritmijos

·                                        sprando rigidiškumas

·                                        tinklainės kraujavimas

·                                        pakitusi sąmonė

·                                        neurologiniai ryšių deficitai

 

DIAGNOSTIKA

Atliekami laboratoriniai testai:

·                                        Bendras kraujo tyrimas (BKT): dėl infekcijos, hematokrito įvertinimui ir trombocitų skaičių nustatyti dėl hemoragijos rizikos ir komplikacijų

·                                        Protrombino laikas (PT) / aktyvintas tromboplastino laikas (aPTT): nustatyti koaguliopatiją

·                                        Serumo elektrolitai ir osmoliariškumas įskaitant biocheminius tyrimus

·                                        Toksikologinis tyrimas ir alkoholio kiekis serume, jei įtariama neteisėtas narkotikų arba pernelyg didelis alkoholio vartojimas - norint nustatyti išorinius toksinus, kurie gali sukelti intracerebrinį nukraujavimą

·                                        Diferencija dėl hematologinių, infekcinių ir vaskulitinių etiologijų.

Intraparenchiminis kraujavimas gali būti pastebėtas kompiuterinės tomografijos skenavimo metu, nes tada kraujas pasirodo ryškesnis ir atskirtas nuo vidinės kaukolės dalies bei nuo kitų audinių ir pačių smegenų parenchimos. Audiniai aplink kraujosruva yra ne tokie ryškūs, nes juose tuo metu vyksta patinimas (edema), todėl kompiuterinėje tomogramoje šios vietos yra tamsesnės.

 

GYDYMAS

Pirmiausia reikia užtikrinti gyvybines funkcijas - kvėpavimą, kraujospūdį (paprastai jis būna žymiai padidėjęs, todėl reikia mažinti), elektrolitų pusiausvyrą. Būtinai mažinama smegenų edema (patinimas) - osmosiniais diuretikais. Gydomi traukuliai ir kiti simptomai.

Pagrindinis gydymo metodas - operacija. Šią operaciją atlieka neurochirurgai. Jos metu šalinama kraujosrūva smegenyse, ar po jų dangalais. Bėda tik, kad ne visada galima ją atlikti, nes smegenys - sudėtingas organas ir dažnai neišeina operuoti tam tikrų jų vietų, nepažeidžiant gyvybiškai svarbių zonų.

 

PROFILAKTIKA

Nėra.