Faringitas

Faringitas


APIBRĖŽIMAS

Faringitas - dažnai vadinamas tiesiog gerklės skausmu - yra ryklės uždegimas, o tai gerklės dalis, kuri prasideda ties gomuriu ir baigiasi ties Adomo obuoliu. Tai dažniausiai atsitinka, kai virusai (arba kartais bakterijos) nuo peršalimo, gripo ar sinusinės infekcijos pereina į ryklę.


EPIDEMIOLOGIJA

Faringitas yra dažnesnis su vaikų populiacijoje. Maždaug 15-30% faringito atvejų pasitaiko tarp mokyklinio amžiaus vaikų šaltuoju metų laiku. Didžiausias sergamumas bakterinės ir virusinės kilmės faringitu pasireiškia mokyklinio amžiaus vaikams, nuo 4-7 metų.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Dauguma faringitų sukelia virusai, nors keletas yra ir dėl bakterinės infekcijos. Paprastai įkvepiama bakterijos ar virusai, kurie išplito į orą, kai kas nors nusičiaudėjo ar nusikosėjo arba galima užsikrėsti kontaktiniu būdu, liečiant užkrėstus paviršius. Faringitą sukelia virusai, kurie gali sukelti gerklės skausmą, peršalimą, gripą, ir mononukleozę (dažnai vadinamas "mononesočiųjų"), bakterijos, pavyzdžiui, A grupės Streptococcus.

Gerklės skausmas paprastai praeina be jokio gydymo savaime. Jei gerklės skausmas trunka daugiau nei savaitę ar gretimai yra karščiavimas, limfmazgių pabrinkimas ar bėrimas, turėtumėte iš karto skambinti savo gydytojui. Karščiavimas, limfmazgių pabrinkimas arba bėrimas gali rodyti faringitą arba komplikaciją, kaip reumatas. Sergant faringitu, vartojami antibiotikai, kad nepasireikštų tokios komplikacijos:

·Skarlatina, kuri gali sukelti karščiavimą ir tam tikrą rūšį bėrimų

·Reumatas, kuris gali sukelti sąnarių uždegimą ar sugadinti savo širdies vožtuvus

·Glomerulonefritas (inkstų uždegimas)

·Infekcija į kraują (sepsis)

·Šokas

·Kvėpavimo sustojimas, ypač tarp vaikams

Virusinės ir bakterinės faringito priežastys yra panašios simptomatikos ir etiologijos, todėl diferencijuoti sunku ir atskirti galima tik peržvelgus ligos istoriją ir atlikus fizinį patikrinimą.


KLINIKA

Simptomai, kurie lydi faringitą gali skirtis, priklausomai nuo to, kokios įvykusios komplikacijos ir kokio pajėgumo yra žmogaus imuninė sistema

Gerklės skausmas su peršalimu:

  • Čiaudulys
  • Kosulys
  • Mažas karščiavimas (mažiau nei 38 ° C)
  • Lengvas galvos skausmas

Gerklės skausmas su gripu:

·Nuovargis

·Kūno skausmai

·Šaltkrėtis

·Karščiavimas didesnis nei 38 ° F

Gerklės skausmas su mononukleoze:

·Padidėję kaklo ir pažastų limfmazgiai

·Tonzilių patinimas

·Galvos skausmas

·Apetito praradimas

·Patinusi blužnis

·Kepenų uždegimas

Rizikos veiksniai, sukeliantys faringitą:

·Peršalimo ir gripo sezonai

·Glaudūs ryšiai su žmogumi, kuris turi gerklės skausmas ar peršalimą

·Rūkymas, pasyvus rūkymas

·Dažnos sinusų infekcijos

·Alergijos

·Vaikams darželių lankomumas.


DIAGNOSTIKA

Gydytojas patikrins temperatūrą ir apžiūrės savo gerklę, ryklę, ausis, nosį, plaučius ir kaklą, įskaitant limfmazgius, kurių patinimas gali rodyti ūminį gerklės uždegimą. Jis gali paimti gerklės gleivių mėginį tamponu ir padaryti kultūros testą. Kraujo tyrimas gali būti atliekamas siekiant patikrinti ar yra mononukleozė.


GYDYMAS

Nereceptiniai skausmą mažinantys vaistai, pvz., aspirinas, gali būti skiriami gydyti gerklės skausmą ar karščiavimą. Burnos skalavimas šiltu vandeniu su ištirpintos pusę šaukštelio druskos tirpalu arba antiseptinių tablečių ar purškiklių naudojimas gali suteikti laikiną palengvėjimą.

Antibiotikais gydomas nustatytas faringitas, kurį sukėlė bakterijos. Šie vaistai veiksmingai naikina bakterijas ir tam tikrų kitų organizmus, bet ne virusų.

Jei diagnozė yra faringitas dėl streptokokų invazijos, tai yra labai svarbu tęsti bent 10 iki 14 dienų antibiotikų kursą, net jeigu gerklės skausmas ir kiti simptomai išnko, siekiant užtikrinti, kad visos bakterijos yra eliminuojamos. Ši infekcija gali sukelti reumatą ir širdies vožtuvų nepakankamumą.

Faringitas, kurį sukėlė virusai praeina savaime, antibiotikai nėra veiksmingi nuo virusinių infekcijų, todėl gydymo tikslas yra palengvinti simptomus. Gydantis neturėtumėt rūkyti ir vartoti alkoholio, nes dūmai ir alkoholis dirgina gerklę.

Faringitas, sukeltas nuodingų dūmų, oro taršos ar pramoninių cheminių preparatų, gydomas sumažinant arba pašalinti kenksmingus veiksnius.


PROFILAKTIKA

Turėtų būti vengiama artimo kontakto su jau sergančiaisiais faringitu, sveikos gyvensenos vedimas, siekiant sustiprinti imuninę sistemą, kuri produktyviai kovotų su infekcijomis.