Cistitas


APIBRĖŽIMAS

Cistitas – šlapimo pūslės gleivinės uždegimas. Šiuo ūmiu uždegimu dažniausiai susergama peršalus, užsikrėtus lytiškai plintančiomis ligomis, kateterizuojant. Jei cistitas gydomas neteisingai, jis gali tapti lėtinis, o gydant, pasveikstama per 10–14 dienų.


EPIDEMIOLOGIJA

Cistitu serga įvairaus amžiaus, lyties, profesijos žmonės, tačiau dažniausiai – moterys. Apie 20–40 proc. moterų bent kartą gyvenime serga cistitu. Tai lemia jų šlapimo takų anatomijos ypatumai, t.y. trumpa šlaplė, esanti netoli išangės, iš kurios bakterijos lengvai patenka į šlaplę ir šlapimo pūslę.

Moterys, kurios naudoja kontraceptines diafragmas priklauso didesnei rizikos grupei, taip pat ir hormoniniai pakitimai nėštumo metu gali padidinti riziką susirgti šlapimo pūslės infekcija.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Cistitas gali būti ūminis ir lėtinis. Cistitas dažniausiai išsivysto, per šlaplę į šlapimo organų sistemą patekus kenksmingoms bakterijoms. Ten bakterijos prilimpa prie šlapimo pūslės ir pradeda daugintis.

Priežastys gali būti įvairios: peršalimas, lyties ir šlapimo organų infekcija (honorėja, mikoplazmozė, trichomonozė, chlamidiozė ir kt.), ginekologinės ligos (gimdos priedų uždegimas), vietinio imuniteto susilpnėjimas, paskatinęs mikrofloros pokyčius, šlapimo akmenligė, estrogeninis nepakankamumas moterų menopauzės metu. Daugeliu atvejų (80 – 90%) cistitą sukelia Escherichia coli (E. coli). E. coli bakterija yra atspari daugumai antibiotikų, todėl šią infekciją moterims yra gana sunku išgydyti.

Lytinių santykių metu mikroorganizmai gali būti mechaniškai įnešti į moterų šlapimo pūslę ir sukelti cistitą. Kai kurioms moterims cistito atsiradimą galima susieti su lytinių santykių pradžia (medaus mėnesio cistitas).

Cistitui išsivystyti turi įtakos ir stresai, kurie išsekina organizmą ir sumažina jo atsparumą. Sumažėjus jo gynybinėms galioms, ima daugintis patogeniniai mikroorganizmai, tarp jų ir cistito sukėlėjai.

Esant sunkiai ligonio būklei dažnai tenka įvesti kateterį į šlapimo pūslę. Tokios procedūros metu taip pat yra galimybė mikroorganizmams patekti į šlapimo pūslę.

Cistitas gali praeiti ir savaime, tačiau visada yra pavojus, kad gali prisidėti ir inkstų uždegimas, kurio gydymas yra daug sudėtingesnis.

Daugelis nusiskundimų, esant ūmiam cistitui išnyksta jau po pirmosios medikamentų dozės.

Sėkmingai gydant cistitas praeina per 1-3 dienas.


KLINIKA

Pagrindinis cistito simptomas – dažnas ir skausmingas šlapinimasis. Šlapimo mažai, dažnai jame yra drumzlių, kraujo ir pūlių. Kartais pakyla temperatūra, pykina. Paspaudus šlapimo pūslę jaučiamas skausmas.

  • Nuolatinis noras šlapintis, net esant tuščiai šlapimo pūslei;
  • Deginantis jausmas šlapinantis;
  • Dažnas šlapinimasis po truputį;
  • Kraujingas šlapimas (hematuria);
  • Dvokiantis, drumstas šlapimas;
  • Pilvo skausmas apatinėje dalyje;
  • Nedidelis karščiavimas.

Negydoma infekcija gali išplisti į inkstus ir sukelti jų uždegimą.


DIAGNOSTIKA

Įtariant cistitą, atliekamas vidurinės šlapimo porcijos tyrimas. Eant cistitui, šlapimo tyrime nustatoma leukocitų, nitritų, hematurija (kraujas šlapime), bakteriurija (vienos rūšies didelis kiekis bakterijų).

Kartojantis cistitui, būtina atlikti šlapimo pasėlį, kurio pagalba nustatomas mikroorganizmas, sukėlęs šlapimo takų infekciją, jo jautrumas tam tikriems antibiotikams.

Jei gydytojas įtaria kitos kilmės nei bakterinį cistitą, jis gali paskirti papildomus tyrimus sukėlėjui nustatyti.


GYDYMAS

Kadangi šią ligą dažniausiai sukelia bakterijos, tai paprastai skiriami anitbiotikai. Kai uždegiminis procesas yra dar ne visiškai pasibaigęs, nustojus vartoti vaistus cistitas gali įgauti lėtinę formą, kurią gydyti gerokai sudėtingiau.

Paprastai cistito sukėlėjai būna jautrūs ir skiriama fluorchinolonų, pvz., ciprofloksacino, sulfanilamidų, pvz., trimetoprimo-sulfametoksazolio, amoksicilino – vieno arba su klavulano r.

Išgydžius ūminį cistitą, skiriama ilgalaikė profilaktika, dažniausiai nitrofurantoinais (furadoninu, uvaminu) arba kitais antibakteriniais vaistais, kuriems jautrus sukėlėjas. Gydoma mažomis dozėmis kartą per dieną (prieš miegą) ar tris kartus per savaitę. 


PROFILAKTIKA

Esant pasikartojančiam cistitui, moterims  rekomenduojama nenaudoti spermicidų, diafragmų, iš karto pasišlapinti po lytinių santykių. Taip pat profilaktiškai gali būti skiriamas mažų dozių priešmikrobinio preparato (Trimetoprimas/Sulfametoksazolis) kursas. Pasikartojančio nekomplikuoto cistito profilaktikai jauno amžiaus moterims gali būti naudingos ir spanguolių sultys ar spanguolių ekstraktai.