Ausies būgnelio plyšimas

Ausies būgnelio plyšimas

 

APIBRĖŽIMAS

Ausies būgnelio plyšimas – tai skylė būgnelyje. Tai nėra atskira liga, o tik vidurinės ausies ligų simptomas.

EPIDEMIOLOGIJA

Vidurinės ausies infekcijos (vidurinės ausies uždegimas), kurio pasekmė yra ausies būgnelio plyšimas yra viena iš labiausiai paplitusių ligų kūdikiams ir mažiems vaikams. Iki 3 metų amžiaus, 70% vaikų suserga bent vienos ausies infekcija. Iki 7 metų amžiaus, šis skaičius peršoka iki 90%.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Būgnelis gali plyšti po kaukolės lūžio ar įvykus staigiam spaudimo pakitimui, pavyzdžiui, sprogimui ar smūgiui į ausį, leidžiantis lėktuvu, kai sutrikusi ausies trimito (vamzdelio, jungiančio vidurinę ausį su nosiarykle) funkcija ir negali susilyginti oro slėgis išorėje ir būgninėje ertmėje. Būgnelio plyšimas gali likti po ūminio vidurinės ausies uždegimo (ūminio vidurinio otito). Pūlinis vidurinės ausies uždegimas beveik visada pasibaigia ausies būgnelio plyšimu. Dėl pūlių spaudimo į apatinę būgnelio dalį būgnelis pratrūksta. Ausies būgnelio plyšimas sergant ūminiu pūliniu ausies uždegimu – normalus ligos vystymasis. Ilgai neplyštant būgneliui, gydytojai jį specialiai įpjauna, kad pūliai turėtų kur ištekėti, nes pūliai uždaroje ertmėje yra pavojingi. Ausies būgnelio plyšimas dažniausiai nesukelia rimtų komplikacijų.

Jei perforacija atsirado traumos pasekoje ar po ūminio vidurinio otito ir yra „sausa” (t.y. nepūliuoja), reikia saugotis, kad į landą nepatektų vanduo. Jei perforacija visada bus “sausa”, žmogų kamuos tik prikurtimas ir ūžimas.


KLINIKA

Simptomai yra susilpnėjusi klausa, spengimas ausyse ir kartais likvoro (net kraujo) tekėjimas iš ausies. Sergant pūliniu vidurinės ausies uždegimu sumažėja ausies skausmas, krenta temperatūra, tačiau atsiranda pūliavimas iš ausies. Pūlių susidarymas priklauso nuo ligos sukėlėjų mikrobų bei organizmo stiprumo. Jei vystosi nepūlinis ausų uždegimas, tai ausies būgnelio vientisumas dažniausiai lieka nepažeistas. Kuo sunkesnė ausų uždegimo eiga, tuo silpnesnis vaiko organizmas, tuo greičiau prakiūra būgnelis.  


DIAGNOSTIKA

Atliekama otoskopija – būgnelio apžiūrėjimas. Perforacijos dydis nustatomas apžiūrint įprastiniu būdu (gydytojas apšvietęs ir įstatęs į landą atitinkamo skersmens ausies vamzdelį, apžiūri būgnelį) arba endoskopu, teleendoskopu, mikroskopu. Klausa tiriama audiometru – tai specialus elektroakustinis prietaisas, kurio pagalba nustatomas klausos pakenkimo laipsnis ir galimybė atstatyti klausą.


GYDYMAS

Gydymo tikslas išvengti infekcijos. Skysčio tekėjimo atveju kaip pirmąją pagalbą ant ausies landos galima uždėti sterilų (švarų) kompresą arba vatos pluoštelį. Jis neturi užkimšti ausies landos. Jei į vidurinę ausį patenka infekcija, gydoma kaip vidurinės ausies uždegimas. Nedidelės perforacijos sugyja savaime, tačiau reikia saugoti, kad į ausį nepatektų vandens. Didesnės perforacijos, ypač kai užsilenkia kraštai, gydomos chirurgiškai- atliekama timpanoplastika. Jei būgnelis plyšo įkritus į vandenį ar jis buvo pradurtas, kad nesupūliuotų, skiriama lašinti antibiotikų lašų į pažeistą ausį.


PROFILAKTIKA

Vengti bet kokių ausies traumų. Skrendant lėktuvu reikia įsitikinti, ar ausies trimitas praeinamas, ar nėra slogos. Kintant slėgiui patariama ryti seiles ar kramtyti kramtomąją gumą, tuo metu raumenys praveria nosiaryklinį ausies trimito galą ir oras patenka į būgninę ertmę.