Aortos vožtuvo liga

Aortos vožtuvo liga

 

APIBRĖŽIMAS

Aortos vožtuvo liga apima aortos vožtuvo nesandarumą ir susiaurėjimą (stenozę). Aortos vožtuvo nesandarumas – tai širdies yda, kuomet šis vožtuvas užsidaro nepilnai ir dalis kraujo iš aortos sugrįžta atgal į širdį. Vožtuvams išsiplėtus atsiranda jų nesandarumas, dalis kraujo grįžta pro nepakankamai užsidariusį vožtuvą. Aortos vožtuvo susiaurėjimas, vožtuvo stenozė - širdies yda, kuri sąlygoja širdies nepakankamumo vystymąsi. Vožtuvui susiaurėjus sunkiau prastumiamas kraujas pro jį.


EPIDEMIOLOGIJA

Dažniausiai vožtuvo nesandarumas išsivysto sergant reumatu ir infekciniu endokarditu.

Stenozė – dažniausia širdies vožtuvų yda, nustatoma 2 % suaugusiųjų, trečioje vietoje po išeminės širdies ligos ir arterinės hipertenzijos. 2001 m. Europos širdies ydų registro duomenimis, nustatyta 33,9 % sergančių širdies ydomis pacientų. Vyrai serga tris kartus dažniau, bet dažnis priklauso nuo amžiaus ir priežasties.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Aortos vožtuvas yra tarp kairiojo skilvelio ir aortos. Jis neleidžia kraujui iš aortos grįžti atgal. Dėl nesandaraus aortos vožtuvo, dalis kraujo diastolėje iš aortos grįžta atgal į širdį. Kairysis skilvelis turi pervarinėti didesnį kraujo kiekį – atkeliaujantį normaliai iš kairiojo prieširdžio ir grįžtantį iš aortos. Jis plečiasi, jo sienelė storėja. Ilgą laiką kairysis skilvelis kompensuoja tai, bet bėgant metams vystosi širdies nepakankamumas. Ligai būdingas ilgas be simptomų laikotarpis, vėliau gali atsirasti dažnesnis širdies plakimas, dusulys pradžioje fizinio krūvio metu, vėliau ir ramybėje; krūtinės anginos simptomai, nes dėl grįžtančio diastolės metu kraujo, mažėja širdies kraujagyslių užsipildymas krauju (jos pildosi tik kai širdis ilsisi). Visoms širdies ydoms (išskyrus ūmines) būdingas ilgas, be simptomų ar mažai simptomų sukeliantis laikotarpis, ypač tai būdinga aortinėms ydoms. Yda progresuoja lėtai, kartais praeina daug metų, kol liga tampa pastebėta, tačiau tokiais atvejais gydymas nebūna efektyvus ir ligoniui sunku padėti.

Vožtuvams susiaurėjus, tai vadinama vožtuvo stenoze, yra sunkiau prastumti kraują pro jį, o kai vožtuvas išsiplečia, atsiranda jo nesandarumas, dalis kraujo grįžta pro nepakankamai užsidariusį vožtuvą. Susiaurėjus aortos angai, pro siauresnę ertmę kairiajam skilveliui sunkiau išstumti kraują, todėl didėja spaudimas jame, jo sienelės ima storėti. Ilgą laiką žmogus nejaučia jokių simptomų, nes kairysis skilvelis „pripratęs” prie didelių spaudimų. Tačiau bėgant metams, kairysis skilvelis ima silpti, vystosi širdies nepakankamumas. Ilgą laiko ši liga niekaip nepasireiškia. Atsiradę simptomai informuoja, kad žmogų būtina greičiau operuoti, nes gydymas vaistais jau neefektyvus


KLINIKA

Nesandarumo simptomai:

 • ·Dusulys
 • ·Galvos svaigimas
 • ·Priepuolinis skausmas krūtinėje
 • ·Sunkumas krūtinėje
 • ·Baimės jausmas
 • ·Skausmas už krūtinkaulio
 • ·Dažnesnis pulsas

Stenozės simptomai:

 • ·Alpimas
 • ·Dusulys
 • ·Galvos svaigimas
 • ·Priepuolinis skausmas krūtinėje
 • ·Sunkumas krūtinėje
 • ·Baimės jausmas
 • ·Skausmas už krūtinkaulio

DIAGNOSTIKA

Širdies ydos diagnozuojamos iš ligonio nusiskundimų, apžiūros ir auskultacijos (išklausomi širdies ūžesiai), širdies echoskopijos, krūtinės ląstos rentgenologinio tyrimo ir elektrokardiogramos.


GYDYMAS

1. Nemedikamentinis: fizinio krūvio vengimas; druskos ir skysčių ribojimas.
2. Medikamentinis: vazodilatatoriai (kraujagysles plečiantys), ypač AKF inhibitoriai; širdį veikiantys glikozidai (gerinantys širdies darbą); diuretikai (šlapimą varantys).
3. Chirurginis: operacijos metu vožtuvas pakeičiamas dirbtiniu arba biologiniu (donoriniu). Pirmenybė teikiama dirbtiniams mechaniniams vožtuvams dėl jų ilgaamžiškumo, atitinkančio žmogaus gyvenimo trukmę.


PROFILAKTIKA

Nėra.