Ligų enciklopedija

Ligų enciklopedija pagal pirmąją raidę

AIDS (angl. acquired immune deficiency syndrome, „įgytasis imuninio nepakankamumo (imunodeficito) sindromas“) – neišgydoma infekcinė liga, kurią sukelia žmogaus imunodeficito virusas
Kalnų karštinė (Rocky Mountain Spotted Fever) yra mirtina liga, platinama paplitusių šuninių erkių. Tai yra erkinė bakterinė liga, kuri paveikia kraujagyslių sienelės ląsteles, todėl kraujagyslės praleidžia kraują
Kokliušas (lot. pertussis) – ūminė infekcinė liga, plintanti oru, kuriai būdingas kvėpavimo takų pažeidimas, sunkūs spazminio kosulio priepuoliai.
Legioneliozė - tai ūminė infekcinė liga, pasireiškianti ūminės pneumonijos ar ūminės respiracinės ligos klinikiniais sindromais.
Stabligė - tai ūminė infekcinė liga, kurią sukelia stabligės sukėlėjo (Clostridium tetani) specifinis toksinas, pažeidžiantis smegenis ir sukeliantis raumenų traukulius.
Toksokarozė (dar kitaip vadinama “toksokariaze”) yra zoonozė, kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių toksokarų Toxocara canis (apvalioji šunų kirmėlė)
Tuberkuliozė – tai lėtinė, infekcinė, granulominė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterijos.
Vidurių šiltinė - tai ūminė sisteminė infekcinė liga, sukeliama bakterijų- salmonelių (Salmonela typhi), pasireiškianti organizmo intoksikacija, blužnies padidėjimu, trumpalaikiu bėrimu.
Bruceliozė – tai infekcinė liga, zoonozė, laukiniams ir naminiams gyvuliams pasireiškianti vislumo sutrikimu, o žmonėms - ilgalaikiu,
ŽIV (Žmogaus imunodeficito virusas) sukelia lėtinę užkrečiamą ligą, kuri plinta lytiniu, kraujo keliu arba iš motinos kūdikiui.
Askaridozė yra helmintozė (parazitinis susirgimas), kurį sukelia apvaliosios kirmėlės – askaridės (Ascaris lumbricoides).
Botulizmas- tai infekcinė nervų sistemos liga, sukeliama dažniausiai su maistu patekusio labai stipraus toksino, gaminamo bakterijos (Clostridium botulinum).
Tai choleros virionų sukeliama ypač pavojinga ūminė žarnyno liga, linkusi plisti epidemiškai ir pasireiškianti vandeninga diarėja.
Mastitas - tai pieno liaukos uždegimas laikotarpiu po gimdymo.
Trichineliozė (lot. trichinellosis) – parazitinė liga, kurią sukelia spiralinė trichina (Trichinella spiralis), priklausanti apvaliųjų kirmėlių klasei.
Amebiazė (dar vadinama amebine dizenterija) yra vienaląsčio parazito Entamoeba histolytica sukeliama infekcinė liga ...
Difterija - tai labai pavojinga infekcinė liga, kuri pažeidžia kvėpavimo takus, širdies raumenį ir nervų sistemą.
Grįžtamoji šiltinė - tai bakterijų (spirochetų) sukeliama ūminė liga, kurią platina utėlės.
Infekcinė mononukleozė yra Epstein - Barr viruso sukeliama infekcinė liga, kuri gali pasireikšti tiek simptomų nesukeliančia, tiek labai sunkia forma.
Ku karštligė yra zoonozė, kurią sukelia Coxiella burnetii. Tai ūmi infekcinė liga, kuri pasireiškia karščiavimu, organizmo intoksikacija, blužnies padidėjimu, pneumonija.
Laimo liga (dar vadinama Laimo borelioze) - tai erkių platinama sisteminė infekcinė liga, kurią sukelia spirocheta Borrelia burgdorferi
Leišmaniozė yra lėtinių parazitinių ligų grupė, kurias sukelia pirmuonis Leishmania.
Leptospirozė - tai infekcinė liga, kurią sukelia spiralės formos bakterijos leptospiros.
Listeriozė – gyvūnų ir žmonių užkrečiamoji liga, kurią sukelia Listeria monocytogenes bakterijos.
Maliarija (lot. malus aer – blogas oras) yra liga, kuri pasireiškia reguliariai pasikartojančiais drugio (karščiavimo su šaltkrėčiu) priepuoliais, kepenų ir blužnies padidėjimu, mažakraujyste.
Paprastoji pūslelinė - tai viruso sukelta infekcinė liga, kuri pažeidžia odą, gleivines, nervų sistemą, retais atvejais ir vidaus organus.
Rotavirusas sukelia rotavirusinę infekciją - ūminę infekcinę žarnyno ligą, pasireiškiančią gastroenteritu (skrandžio bei žarnų uždegimu).
Gripas yra ūminė virusinė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia gripo virusas. Virusai labai užkrečiami, mutuojantys ir epidemiškai plintantys.

Toksoplazmozė – žmogaus ir gyvūnų parazitinė liga, kurią sukelia pirmuonis Toxoplasma gondii.

Dizenterija yra bendras terminas, vartojamas virškinimo trakto sutrikimui, pasižyminčiam žarnyno, ypač storosios žarnos uždegimu, grupei.
Sifilis (syphilis) – tai chroninė ciklinė bakterinė liga,  kuri pasireiškia daugelio organizmo sistemų pažeidimu ir įvairiomis komplikacijomis.
Bartoneliozė arba smėlio musių karštinė yra infekcinė liga, kurią sukelia bakterija iš bartonelų šeimos.
Enterobiozė (dar vadinama oksiuriaze, spalinių infekcija, siūlinių kirmėlių infekcija) yra parazitinis susirgimas, dažniausiai pasireiškiantis perianalinės (išeinamosios angos) srities niežuliu.
Karščiavimas - kūno temperatūros pakilimas aukščiau normos. Tai vienas iš imuninių atsakų į infekciją. Kylant temperatūrai krečia drebulys, jaučiamas šaltis, nes organizmas stengiasi pakelti
Gonorėja (lot. gonorrhoea < gr. γόνος 'sėkla' + ρέω 'teku') – užkrečiamas lytinių ir šlapimo, rečiau – kitų organų, gleivinių uždegimas; labiausiai paplitusi pasaulyje lytinė liga.
Poliomielitas – ūminė virusinė infekcinė liga, dar vadinama vaikų infekciniu paralyžiumi, plintanti fekaliniu - oraliniu būdu.
Grybelinis kojų susirgimas („atleto pėda“) - grybelinė pėdų infekcija, kurią sukelia mikroskopiniai patogeniniai grybeliai - dermatofitai, pelėsiai arba mielės.
Plaučių abscesas – tai dėl infekcijos atsiradęs plaučių audinio pažeidimas, kuris formuoja ertmę, pripildytą pūlių
Osteomielitas – tai bakterijų sukelta infekcinė kaulo liga. Tai kaulų čiulpų uždegimas, kuris kartais išplinta ir į kaulą bei ankaulį.
Dangė karštligė yra ūmi virusinė uodų pernešama liga.
Amebiazė yra žarnyno pirmuonių sukelta liga, pažeidžianti storojo žarnyno gleivinę ir pasireiškianti ūmiu ar lėtiniu pasikartojančiu viduriavimu su krauju.
Geltonoji karštligė – tai uodų pernešama virusinė liga, paplitusi Afrikos ir Pietų Amerikos šalyse. Infekcijos šaltinis–sergantis žmogus.
Burnos ertmėje išskiriamos mažosios ir didžiosios seilių liaukos. Mažosios yra lūpų, skruostų ir gomurio gleivinėje.