Ligų enciklopedija

Ligų enciklopedija pagal pirmąją raidę

Ausies būgnelio plyšimas – tai skylė būgnelyje. Tai nėra atskira liga, o tik vidurinės ausies ligų simptomas.
Aukštumų liga – tai fiziologinių reakcijų ir simptomų visuma, pasireiškianti dėl sumažėjusio deguonies parcialinio slėgio aplinkoje.
Grybelinis kojų susirgimas („atleto pėda“) - grybelinė pėdų infekcija, kurią sukelia mikroskopiniai patogeniniai grybeliai - dermatofitai, pelėsiai arba mielės.

Aterosklerozė (gr. Athere – košelė, sclerosis – kietas) yra arterijų patalogija, pasireiškianti išplitusiais židiniais vidinio arterijų sluoksnio (intimos) sustorėjimais – aterosklerozinėmis plokštelėmis, kurias sudaro nusėdę kraujo riebalai ir suvešėjęs jungiamasis audinys.

Ateroma [gr. athērōma < athērē — manų košė], į naviką panaši pūslelė, pripildyta riebalų; susidaro odoje, užsikimšus riebalų liaukos latakui.
Astma - tai lėtinė uždegiminė kvėpavimo takų liga, pasireiškianti padidėjusiu bronchų jautrumu (reaktyvumu), kvėpavimo takų susiaurėjimu (obstrukcija) bei priepuoliniu kosuliu, dusuliu, sunkumu krūtinėje.
Astenopija (gr. asthenes — silpnas + ops — akis) vadiname akių nuovargį, kurį sukelia įtampa žiūrint į smulkius objektus
Uždusimas, arba asfiksija (lot. asphyxia) – tokia fiziologinė būklė, kai dėl kliūties kvėpavimo takuose ir sutrikus oro patekimui į plaučius, iškyla grėsmė gyvybei.
Asbestozė, profesinė lėtinė plaučių liga, kuri prasideda, susikaupus plaučiuose asbesto dulkėms.
Artrozė – tai lėtai progresuojanti neuždegiminė liga, kuriai būdinga sąnario kremzlės destrukcija (irimas) ir naujų kaulinių darinių (osteofitų) susidarymas.
Artritas – tai sąnarių sutrikimas, kuris yra siejamas su sąnarių uždegimu. Artritas paraidžiui reiškia vieno ar kelių sąnarių uždegimą. Ši liga priskiriama prie reumatoidinių ligų.
Arterinė hipertenzija (AH) yra viena iš labiausiai paplitusių ligų industrinėse šalyse – apie 25 proc. suaugusių žmonių turi padidėjusį kraujospūdį
Askaridozė yra helmintozė (parazitinis susirgimas), kurį sukelia apvaliosios kirmėlės – askaridės (Ascaris lumbricoides).
Apsinuodijimas maistu – tai maisto sukeliamas virškinamojo trakto sutrikimas, pasireiškiantis dėl užteršto maisto vartojimo.
Anglies monoksidas, cheminė formulė CO, yra bespalvės, bekvapės, beskonės, degios ir labai toksiškos dujos.
Anemija (mažakraujystė) - tai būklė, kai kraujyje sumažėja eritrocitų ir (arba) hemoglobino ar pakinta jų kokybė. Aplastinė anemija yra patologinė organizmo būklė
Apendicitas yra ūmus nespecifinis kirmėlinės ataugos uždegimas. Kirmėlinė atauga yra aklosios žarnos atauga dešinio klubo srityje.
Aortos vožtuvo liga apima aortos vožtuvo nesandarumą ir susiaurėjimą (stenozę). Aortos vožtuvo nesandarumas – tai širdies yda, kuomet šis vožtuvas užsidaro nepilnai ir dalis kraujo iš aortos sugrįžta atgal į širdį.
Nematodozė - gyvūnų liga, kurią sukelia nematodai. Apvaliosios kirmėlės, nematodai (lot. Nematoda) – bestuburių gyvūnų tipas, labai didelis rūšių skaičiumi.
Anizometropija (gr. anisos — nevienodas, metreo — matuoti, ops — akis, žvilgsnis) vadinama skirtinga abiejų akių refrakcija
Aneurizma (iš senovės graikų.: Ἀνεύρυσμα - aneurusma "išsiplėtimas", iš ἀνευρύνειν aneurunein "išsiplečia") yra lokalizuotas, krauju užpildytas balionas, susidaręs iš išsipūtusios kraujagyslių sienelės.
Anemija - tai būklė, kai kraujyje sumažėja eritrocitų ir (arba) hemoglobino ar pakinta jų kokybė. Eritrocitai - tai raudonieji kraujo kūneliai.
Anafilaksinis šokas (gr. ana – prieš, phylaxis – apsauga) – tai ūmi, gyvybei pavojinga sisteminė organizmo reakcija į pakartotinai patekusį alergeną
Amebiazė (dar vadinama amebine dizenterija) yra vienaląsčio parazito Entamoeba histolytica sukeliama infekcinė liga ...
Amebiazė yra žarnyno pirmuonių sukelta liga, pažeidžianti storojo žarnyno gleivinę ir pasireiškianti ūmiu ar lėtiniu pasikartojančiu viduriavimu su krauju.
Ambliopija - tai susilpnėjusi vienos ar abiejų akių rega. Regos aštrumas pas vaikus vystosi nuo gimimo ir tik 6- 7 metų amžiuje pasiekia suaugusių lygį
Alzheimerio liga- tai liga, pasireiškianti demencijos sindromu.
Alkoholizmas – liguistas potraukis (priklausomybė) gerti alkoholinius gėrimus, pasireiškiantis patologiniu potraukiu alkoholiui, psichine, o vėliau ir fizine priklausomybe.
Aknė, arba paprastieji spuogai, yra lėtinis daugiapriežastinis uždegiminis odos susirgimas
Aklumas yra regėjimo sutrikimas, kai iš dalies arba visiškai sutrinka tikrovės regimasis suvokimas.
Akies trauma- tai akies audinių anatomonio vientisumo ir funkcinės būklės pažeidimas įvairiais išoriniais veiksniais.
Akių nudegimai – tai vokų, junginės, ragenos, odenos nudegimai. Jie gali būti sukelti cheminių ( rūgščių, šarmų) ar radiacinių
ŽIV (Žmogaus imunodeficito virusas) sukelia lėtinę užkrečiamą ligą, kuri plinta lytiniu, kraujo keliu arba iš motinos kūdikiui.
Agranulocitozė (granulocitopenija, neutropenija) - tai būklė, kai pavojingai sumažėja baltųjų kraujo ląstelių (leukocitų - neutrofilų), kurios dalyvauja kovojant su infekcija.
Agranulocitozė (granulocitopenija, neutropenija) - tai būklė, kai pavojingai sumažėja baltųjų kraujo ląstelių (leukocitų - neutrofilų), kurios dalyvauja kovojant su infekcija.

Adisono liga (lėtinis antinksčių žievės nepakankamumas)- tai endokrininis susirgimas, kai  dėl antinkščių žievės ląstelių