Spalinukės

Spalinukės

 

Parazitinės kirmėlės – ištikimos žmonijos palydovės, gyvenančios su mumis (mumyse) nuo seniausių laikų, nepaisančios nei lyties, nei rasinių skirtumų, sėkmingai prisitaikę prie civilizacijos atneštų gyvenimo permainų. Labiausiai pasaulyje paplitusios yra spalinukės – balsvos nedidelės kirmėlytės, parazituojančios žmogaus kūne, dažniausiai kamuojančios vaikus. Dydžiu (3-12 mm) jos primena spalius, linų stiebelių dalis, nušukuojamas nuo linų pluošto, iš čia ir kilo jų lietuviškas pavadinimas. Užsikrėtimas spalinukėmis vadinamas enterobioze – nuo lotyniško spalinukių pavadinimo Enterobius vermicularis.

Spalinukės gyvena žmogaus žarnyne. Kiaušinėliui papuolus į žmogaus kūną, iš jo išsirita judri lervutė, kuri prisisiurbia prie žarnos sienelės, dėl ko atsiranda žarnyno uždegimo rizika. Suaugusios kirmėlės maitinasi žarnyno turiniu. Po apvaisinimo kirmėlių patinėliai miršta, o patelės brandina kiaušinėlius. Beveik visas jų kūnas užsipildo kiaušinėliais. Viena kirmėlė subrandina nuo 11000 iki 16000 kiaušinėlių, kuriuose padeda ant žmogaus odos, iššliaužusi iš  kūno per išeinamąją angą. Paprastai tai įvyksta žmogui miegant, kai jo raumenys, taip pat ir sfinkteris yra atsipalaidavę. Kiaušinėliai yra skaidrūs ir maži, nematomi paprasta akimi. Jie dedami ant odos, ne žarnyne, nes kiaušinėlių vystymuisi reikalingas deguonis. Po 4-6 valandų jie jau būna subrendę, tačiau kad vystytųsi toliau, vėl turi pakliūti į žmogaus organizmą. Kiaušinėlių paviršius yra lipnus. Jie prikimba prie odos, ją dirgindami, o kai žmogus pradeda kasytis, patenka ant jo pirštų ir į panages. Kiaušinėliai gali prikibti prie apatinių rūbų ar patalynės, iš ten kartu su dulkėmis pasklisti į aplinką, nusėsti ant įvairių paviršių, juos gali platinti musės. Kiaušinėliai padengti kietu apvalkėliu. Jie išlieka gyvybingi  iki trijų savaičių vėsioje, drėgnoje aplinkoje, kurį laiką gali išgyventi šaltyje, net minusinėje temperatūroje, tačiau neatsparūs karščiui. Užsikrėtimas spalinukėmis labiau paplitęs vėsesnio klimato šalyse. Į žmogaus organizmą spalinukių kiaušinėliai patenka kartu su maistu, vandeniu, gali būti įkvėpti su oru ir vėliau nuryti. Kiaušinėlius savo kailyje gali nešioti ir naminiai gyvūnėliai, patys neužsikrėsdami. Spalinukėms plisti labai pasitarnauja vaikų įprotis kramtyti nagus.

Kad žmogus turi spalinukių, galima įtarti, jei niežti odą aplink išeinamąją angą, ypač naktimis.  Tėvai, stebėdami miegančius vaikus, atkreipia dėmesį į jų neramų miegą, kasymąsi. Plika akimi galima pamatyti ir pačią kirmėlę (ji apie 1 cm dydžio), iššliaužusią ant odos po 2-3 valandų užmigus jų šeimininkui. Kartais spalinukės randamos ant apatinių rūbų, patalynės ar išmatose. Laboratoriniai išmatų tyrimai neleidžia diagnozuoti, ar yra užsikrėtimas, nes kiaušinėliai būna ne jose, o ant odos, todėl naudojamas skaidrus pleistras, kuris trumpam priklijuojamas ant odos netoli išeinamosios angos, po to apžiūrimas per mikroskopą ar ant jo yra spalinukių kiaušinėlių. Vaikams gali būti imami mėginėliai iš panagių.

Kirmėlės odos nepažeidžia, tik ją sudirgina, tačiau pažeisti odą gali pats žmogus besikasydamas.

Retais atvejais spalinukės gali įšliaužti į šlapimo takus ar moters lytinius organus. Kartais spalinukių randama apendikse po jo pašalinimo, tačiau kol kas nėra patvirtinimo, kad jos yra apendicito sukėlėjos.

Spalinukės gyvena 8-12 savaičių. Jei per šį laiką į organizmą nepatenka naujų kiaušinėlių, užsikrėtimas praeina savaime, todėl asmens higiena yra itin svarbi nutraukiant spalinukių dauginimosi ciklą. Gydymosi laikotarpiu patartina miegoti užsimovus prigludusias kelnaites, trumpai karpytis nagus, dažnai keisti patalynę ir apatinius rūbus, kasdien juos lyginti laidyne. Kartais vaikai migdomi su pirštinėmis.

Jei nustatyta, kad spalinukėmis užsikrėtęs vienas šeimos narių, didelė tikimybė, kad jų yra pas visus.

Nuo spalinukių gydoma ir vaistais, kuriuos reikia vartoti su poros savaičių pertrauka, tačiau jie neduos rezultatų, jei bus nesilaikoma higienos, nes vaistai neveikia nesubrendusių kirmėlių.

Spalinukės – labiausiai pasaulyje paplitusios parazitinės kirmėlės. Gera žinia yra ta, kad nuo jų išsigydyti nėra sunku.