Alerginis išbėrimas

Alerginis išbėrimas


Odos išbėrimas nėra atskira liga, tai visada kažkokios kitos ligos, kartais labai rimtos, simptomas. Neretai odos išbėrimo priežastys slypi žymiai giliau, tiesiog oda visuomet reaguoja į žmogaus vidinę būseną. Išbėrimas - viena iš tokių reakcijų. Išbėrimo priežastimi gali būti infekcinis susirgimas, kraujo ligos, kraujagyslių funkciniai sutrikimai, alerginė reakcija. Visada reikia tiksliai nustatyti dėl ko atsirado išbėrimas ir tik tuomet gydyti.

Alerginis išbėrimas, kaip ir kiti alergijos pasireiškimai, atsiranda dėl perdėto organizmo audinių jautrumo į tam tikras medžiagas, dažniausiai visai nekensmingas. Odoje išsiskiria aktyvi cheminė medžiaga - histaminas. Jis padidina kapiliarų sienelių pralaidumą, todėl kraujo skystosios sudedamosios dalys patenka į aplinkinius audinius. Dažnai ant odos atsiranda pūslelės, apsuptos paraudusios odos. Bėrimas gali atsirasti ant įvairių kūno vietų, taip ant ir ant veido, lūpų, liežuvio.

Kartais išbėrimas pasireiškia ne paraudimu odos paviršiuje, o tinimu po oda. Tinimas atsiranda aplink akis ar lūpas, kartais apie lytinius organus, ant riešų ar pėdų.

Išbėrimas atsiranda dėl įvairių alergenų poveikio. Organizmas jautriau gali reaguoti į maistą (pavyzdžiui į žemuoges, moliuskus, riešutus, kiaušinius, citrusinius vaisius, pomidorus), į vabzdžių įkandimus, į užsikrėtimą parazitais (kirmėlėmis ar erkėmis), į kai kuriuos vaistinius preparatus, pavyzdžiui peniciliną. Kur kas rečiau alerginis išbėrimas atsiranda kaip reakcija į įkvėptą alergeną (kai kurias dulkių rūšis, žiedadulkes), į medžiagas tiesiogiai liečiančias odą (pavyzdžiui šilką, vilną, kailį), į fizinį poveikį (ultravioletinius spindulius,šaltį). Kartais bėrimas gali atsirasti ir dėl emocinio streso.

Alerginį išbėrimas bent kartą yra patyrę apie 20% visų žmonių. Išbertas vietas labai niežti, tačiau dažniausiai išbėrimas praeina savaime. Paprastai jis trunka keletą valandų arba net keletą dienų. Deja, kartais iš ūmios pereina į lėtinę formą.

Geriausias alerginio išbėrimo gydymo būdas - atpažinti alergeną ir jį pašalinti. Tai lengviau pavyksta ūmia forma pasireiškiančio išbėrimo atveju.

Ištikus alerginiam išbėrimui, padeda antihistaminiai preparatai. Jie veikia efektyviai, jeigu vartojami ne stichiškai, o tiksliai pagal gydytojo nustatytą schemą. Jei antihistaminais būsenos palengvinti nepavyksta, gydytojai gali skirti kortikosteroidus.

Laukiant, kol alerginis išbėrimas nurims, savijautą galima palengvinti ant išbertos odos dedant šaltus kompresus. Šaltis susiaurina kraujagyles ir sumažina jų pralaidumą, mažina patinimą ir neleidžia išsisikirti pernelyg dideliam histamino kiekiui. Jei bėrimas ir niežėjimas labai stiprus, galima odą patrinti ledo kubeliu arba priglausti maišelį su sutrintu ledu.

Odą neblogai ramina vanduo su išbrinkintais avižiniais dribsniais – galima iš tokio vandens ruošti kompresus arba pasidaryti avižų vonią (įberkite į vonią pora stiklinių avižinių dribsnių). Vaistinės ramunėlės, mėtos taip pat turi raminantį poveikį – kompresus galima daryti iš šaltos ramunėlių ar mėtų arbatos.

Niežėjimą švelnina šarmai, todėl išbertą vietą galima sudrėkinti pienu.

Niežulį bet kurioje kūno vietoje gerai ramina imbieras: atpjovus griežinėlį imbiero šaknies pabandykite juo įtrinti odą.

Patepkite odą riebiu drėkinančiu kremu. Nors jis nemažina alergijos, tačiau švelnina odą ir apsaugo ją nuo suskeldėjimo bei užsikrėtimo bakterijomis per suskeldėjusias vietas. Išbertas vietas galima tepti alyvuogių aliejumi, alijošiaus tepalais, žuvies taukais.

Kol pagerės savijauta, stenkitės būti vėsesnėje patalpoje. Apsirenkite laisvais lengvais, natūralaus pluošto rūbais.

Nuo karšto vandens niežėjimas stiprėja. Taipogi venkite tiesioginių saulės spindulių. Kol išbėrimas nepraėjo, nenaudokite muilo. Naudokite švelnesnius prausiklius.

Nusiprausę, odą šluostykite švelniai prispausdami rankšluostį, o ne trindami. Nesikasykite.

Būtina kreiptis į gydytoją, jeigu kartu su atsiradusiu išbėrimu pradeda svaigti galva, darosi sunku kvėpuoti arba kvėpuojant girdisi švilpimas, tinsta lūpos, liežuvis ir visas veidas, jaučiamas krūtinės ląstos spaudimas, o taip pat jei išbėrimas nepraeina per šešias savaites.