Mūsų nuomonė apie kalcį nuolat keitėsi

Nagrinėdami duomenis, kokią reikšmę žmogaus sveikatai turi kalcis, pastebėjome, kad suvokimas apie jį nuolat kito.

1 karta. Viskas prasidėjo nuo paprastųjų kalcio druskų – kalcio chlorido, gliukonato, glicerfosfato ar kalcio karbonato. Vėliau paaiškėjo, kad šios druskos blogai įsisavinamos ir kartais netgi paskatina inkstų akmenligę.

2 karta. Mokslininkai suprato, kad beprasmiška vartoti kalcį, jei organizme trūksta vitamino D. Atsirado kalcio ir vitamino D kompleksai. Deja, greit ir vėl apniko abejonės – pasirodo, to nepakako, kad kalcis būtų įsisavinamas.

3 karta. Sukaupta duomenų apie osteotropines medžiagas – be jų tinkamai nevyksta osteosintezė. Štai keletas pagrindinių mikroelementų, kurie dalyvauja kaulų formavimosi procese:

 

·         Zn – kofermentas, būtinas kolageno – svarbiausios kaulų matricos sudėtinės dalies – sintezei.

·         Mn – labai svarbus mikroelementas ypatingų ląstelių – osteoblastų, kaulinio audinio statybinės medžiagos – aktyvumui.

·         Cu – būtinas jungiamojo kaulų audinio kolageno gamybai. Nuo jo priklauso skeleto lankstumas ir elastingumas.

·         Mg – dalyvauja kaulinio audinio detoksikacijos ir regeneracijos procese, apsaugo nuo kaulų trapumo.

·         Boras – sąlygoja kalcio deponavimą ir sustiprina osteokalcino sintezę, dalyvauja kolageno sintezėje, sudarydamas kaulinio audinio baltymo matricą.

·         Si – dalyvauja formuojant kaulinį audinį, kontroliuoja mineralizacijos procesą, ypatingai vaikų kaulų augimo laikotarpiu. Sustiprina jungiamąjį audinį ir formuoja kaulų baltymą. Kaulinio audinio sudėtyje esanti baltymo matrica apsaugo nuo kaulų trapumo, kaulų struktūrai suteikia lankstumo ir elastingumo. Turi įtakos suaugusių žmonių raumens audiniui, sveikiems dantims, plaukams ir nagams.

·         Cr – chromo kiekis organizme turi įtakos vaikų kaulų formavimuisi, suaugusiems padidina cholesterolio kiekį.

 

4 karta. Remiantis sukauptais duomenimis, kartu su kalciu komplekse turėtų būti ne tik osteotropinių mineralų, bet ir komponentų, reikalingų stiprinti kaulų baltymų matricai. Šie komponentai – tai baltyminės medžiagos (prokolagenas, kolagenas), hialurono rūgštis, chondroitinosulfatas,vitaminas C.

 

Kompleksuose esančios ypatingos chelatinės kalcio formos, tai yra, juose mineralinė sudėtis (kalcio hidroksiapatitas) papildyta hidrolizuotais baltymais, vitaminu D3, osteotropiniais mineralais (Zn, Si, B, Cr, Mg, Mn), o taip pat pagrindinio kremzlinio audinio struktūriniu komponentu chondroitino sulfatu. Kompleksas turi turėti aukštą biologinį prieinamumą, dėka chelatinės formos galintis patekti tiesiai į kaulinį audinį ir įsiterpti į jo baltymo matricą. O osteotropiniai elementai Zn, Mn ir B padeda sulaikyti kalcį kauluose. Kai kalcis patenka į organizmą ir tarpląsteliniame skystyje padidėja kalcio koncentracija, aktyvuojami kalciui jautrūs receptoriai (CASR). Po to aktyvuojama C (PLP) fosfolipazė ir branduolio faktoriaus kapa B (NF-κ B), o tai sąlygoja osteoklastų žuvimą. Šis mechanizmas sulaiko kaulą nuo rezorbcijos. Čia pat vyksta proliferacijos procesas: osteobalastų dėka atstatomas kaulinis audinys. Šį sudėtingą mechanizmą visuose veiklos etapuose palaiko visi kalcio komplekse esantys komponentai. Vartodami reikalingą tokios formos kalcio kiekį galite būti tikri, jog kaulinis audinys yra tikrai stiprinamas, užtikrinamas kremzlinio audinio susidarymas ir palaikymas, sąnarių jungiamojo aparato stiprinimas. Taip pat žinoma, kad kalcis dalyvauja ir stiprinant imuninę sistemą, reguliuojant širdies susitraukimų dažnį ir kraujagyslių sienelių stiprumą, dalyvauja nervų sistemos reguliavimo ir koordinavimo veikloje. Būtent šios svarbiausios funkcijos ir reikalauja neatidėliotino ir nuolatinio kalcio atsargų papildymo, todėl, kad nereikėtų trūkstamo jo kiekio paimti iš kaulų.