3 svarbūs faktai apie kūdikių smegenis, kuriuos privalo žinoti tėvai

Kūdikių smegenis galima nuvarginti
Žmogiškojo bendravimo poreikis nereiškia, kad reikia beprasmiškai kutenti vaikus dieną ir naktį. Anot Eliot, kūdikių dėmesio koncentracija yra trumpalaikė, juos galima lengvai perstimuliuoti. Taigi kartais tereikia paprasčiausiai padėti jiems nurimti. Pagelbėti gali siūbuojantys, pritemdyti žibintai arba nerimstančių galūnių, kurias vaikas dar turi išmokti suvaldyti, suvystymas. „Jei vaikas geba ne tik nurimti, bet ir ramiai miegoti, ypač naktį – vienerių metų ar vyresniems vaikams šitai gali padėti pagerinti įgūdžių vystymąsi“, – nurodoma žurnale „Child Development“ (2010 m.).

Mielas, bet kurčias?
Mokslininkė Eliot sako, kad kūdikiai ne itin gerai girdi, „galbūt todėl jų verksmas, rodos, jų pačių neveikia taip stipriai kaip mūsų.“ Mokslininkė teigia, kad maži vaikai apskritai negeba iš foninio triukšmo išskirti atskirų balsų. Taigi neišsivysčiusi klausa gali paaiškinti, kodėl naujagimiai taip ramiai miega vietose, kur pilna žmonių, arba greta veikiančio dulkių siurblio. Tai taip pat paaiškina, kodėl gi jūsų Elzė neatsiliepia šaukiama pareiti iš žaidimų aikštelės.
Anot Eliot, dėl tos pačios priežasties nuolat fone grojanti muzika arba veikiantis televizorius gali pabloginti kūdikio galimybes atskirti aplinkinius balsus ir mokytis kalbos (kūdikiai negali išmokti kalbėti iš televizoriaus ar radijo). Nors muzika jiems dažniausiai labai patinka, Eliot tvirtina, kad „muzika turi būti leidžiama kaip tam tikra veikla, į kurią reikia sutelkti dėmesį, o ne kaip foninis triukšmas.“

 

Kūdikiams reikia daugiau žmonių, ne tik mamos ir tėčio
Mokslininkai dažniausiai daug dėmesio skiria naujagimio ir tėvų santykiams, tačiau išsamūs tyrimai parodė, kad mažam vaikui reikia kone viso kaimo. Remiantis „Monographs of the Society for Research in Child Development“ 1995 m. publikuotu tyrimu, vaikams geriausiai sekasi, kai juos prižiūri bent trys suaugę žmonės, nuolat jam siunčiantys rūpesčio kupinas žinutes.
Tokie tyrėjai kaip Sarah Hrdy, knygos „Mothers and Others“ („Belknap“, 2009) autorė, mano, kad laikas, praleistas su kitais kūdikiu besirūpinančiais asmenimis, ne tėvais (seneliais, darželio auklėtoja, šeimos draugu ar gerąja teta), padeda jam mokytis skaityti skirtingas veido išraiškas bei lavinti gebėjimą pažvelgti iš kitų perspektyvos. Tyrimas rodo, kad jau 7 mėnesių kūdikiai, šifruodami kitų asmenų emocijas, naudoja suaugusiesiems būdingus mąstymo procesus.