Viduriavimas

Viduriavimas


Viduriavimas - nemalonus ir neestetiškas reiškinys, deja kartais pasitaikantis visiems. Tai nėra savarankiškas susirgimas, o gynybinė organizmo reakcija, siekiant kuo greičiau išsivalyti nuo nuodingų medžiagų, puvimo ar rūgimo produktų, kai kurių infekcinių ligų (dezinterijos) ar žarnyno uždegimo simptomas. Viduriavimo požymiai – kuomet tuštintis tenka dažniau negu paprastai, kartais net tris ar daugiau kartų per dieną, o išmatos būna pakitę: skystesnės nei paprastai, vandeningos. Jaučiamas pilvo skausmas, gurguliavimas pilve.

Viduriuoti pradedame jeigu suvalgome maisto, kuris mums netinka, kai kuriems žmonėms tai gali būti pienas, kiaušiniai, kurie nors vaisiai. Pasitaiko ir neurogeninis viduriavimas – labai jaudinantis ar ko nors bijant.

Viduriavimas savaime nėra gyvybei pavojinga būsena, tačiau mirties atvejai pasitaiko dėl to, kad organizmas netenka pavojingai daug skysčių.

Viduriavimas prasideda:

  • jei į žarnyną pradeda išsiskirti daugiau vandens ir mineralinių medžiagų;
  • jei sutrinka virškinimas, nes trūksta virškinimo fermentų;
  • sutrinka suvirškinto maisto pasisavinimas žarnyne;
  •  dėl sutrikusios motorikos paspartėja peristaltika (žarnyno judesiai).

Neretai viduriuojant veikia net kelios iš šių priežasčių, nes sutrikus vienai funkcijai, bemat sutrinka ir kitos. Dažniausios viduriavimo priežastys yra ūmios žarnyno infekcijos, žarnyno disbakteriozė, virškinimo organų lėtiniai susirgimai.

 Anksčiau stengtasi kuo greičiau sustabdyti viduriavimą. Dabar patartina 1 -2 dienas luktelėti, kol iš žarnyno pasišalina kenksmingos medžiagos, ir tik tada imtis seniai išbandytų naminių priemonių. Tačiau įsidėmėkite, kai viduriuoja kūdikiai ir maži vaikai, turite kreiptis į gydytoją. Gydytojo pagalbos reikia ir suaugusiems jei viduriavimas nesiliauja po trijų dienų, jei pakyla aukšta temperatūra, jei išmatose yra kraujo.

 Užklupus ligai, geriausias gydymo būdas yra alkis. Tačiau svarbu nedelsiant atkurti skysčių ir mineralų stygių, todėl būtina kuo daugiau gerti.  Puikiai tinka mineralinis vanduo arba juodoji arbata su vynuogių cukrumi ir žiupsneliu druskos.

Vaistinėje galima įsigyti specialaus gliukozės ir elektrolito tirpalo, atkuriančio prarastus skysčius ir druską. Šis tirpalas ypač rekomenduotinas vaikams, nėščioms moterims ir vyresniems žmonėms, nes skysčių praradimas jiems gali būti pavojingas gyvybei. Galima ir patiems pasigaminti elektrolito tirpalo. Reikės 500 ml negazuoto mineralinio vandens, 7 šaukštelių vynuogių cukraus, 1 šaukštelio valgomosios druskos ir 500 ml apelsinų sulčių arba vaisinės arbatos (dėl kalio bei gero skonio). Viskas sumaišoma ir dalimis išgeriama per dieną.

Viduriavimą stabdo ąžuolo žievės, ajerų šaknų arba gervuogių lapelių arbata, nes jose esančios rauginės medžiagos sutraukia kapiliarus, naikina bakterijas.

Anglies tablečių, kurios anksčiau laikytos pirmąja pagalba, nepatartina gerti tik susirgus. Jos turi absorbuojančių savybių, sulaiko kenksmingas medžiagas ir užkratas ilgam įsitvirtina žarnyne. Jei viduriavimas užklumpa kelionėje, be abejo, tuomet anglies tabletės yra pirmoji pagalba.

 

Po 1 – 2 dienų reikia imtis priemonių stabdyti viduriavimą ir atkurti pažeistą žarnyno mikroflorą.

Liaudiškos viduriavimą stabdančios priemonės:

  •   Miškinių sidabražolių arbata: užplikykite sidabražoles vandeniu, 10 minučių palikite prisitraukti.
  •   Įmaišykite į vandenį anglies miltelių ar gydomojo molio ir išgerkite.
  •   Džiovintos mėlynės sutrauks skysčių perteklių žarnyne, todėl rečiau reikės lakstyti į tualetą.
  •   Avižinių dribsnių sriuba – joje esančios gleivės aptraukia sudirgintą žarnyną.Dėl tos pačios priežasties tinka ryžių nuoviras, ypač vaikams, ne veltui jis vadinamas „klijukais“.
  •   Raminamai sudirgintą žarnyną veikia šiluma – užsidėkite ant pilvo vandens pūslę ar maišelį įkaitintų kruopų ar vyšnių kauliukų.
  •   Pažeistą žarnyno mikroflorą padeda atkurti natūraliame jogurte esančios pieno rūgšties bakterijos.

 Nustojus viduriuoti, prie įprastos mitybos grįžkime palaipsniui. Tinka virti vyžiai ar bulvės, kepti obuoliai, daržovių tyrės, džiūvėsiai, neriebus pienas, medus.

 Ar viduriavimas užkrečiamas? Jeigu viduriavimo priežastis – virusai ar bakterijos, viduriuojantis žmogus gali užkrėsti kitus nepakankamai laikydamasis higienos reikalavimų, pavyzdžiui nenusiplovęs rankų gamindamas maistą kitiems.