Reino liga

Reino liga

 

Yra žmonių, kuriems net nuo nedidelio šalčio ar emocinio streso netikėtai pabąla, paskui pamėlsta ir paraudonuoja plaštakos, o kartais ir kojos. Rankos praranda jautrumą, patinsta, prakaituoja, o paskui pradeda nepakeliamai skaudėti. Skausmas užtrunka staiga ir gali tęstis nuo minutės iki kelių valandų. Kartais taip nutinka nosies galiukui, ausims, liežuviui. Ši simptomų visuma vadinama Reino liga, pagal prancūzų gydytoją Morisą Raynaud, kuris 1862 m. pirmasis aprašė šiuos požymius.  Reino liga serga 5 – 10 proc. gyventojų, maždaug penkis kartus dažniau serga moterys. Jis būdingesnis žmonėms gyvenantiems šalto klimato zonoje. Dažniau dėl šalčio poveikio, o kartais ir dėl emocinio streso, staiga susidaro arterijų spazmai ir į rankas (arba kojas) sutrinka kraujo pritekėjimas, todėl pirmiausiai rankos pabąla. Paskui nuo deguonies stygiaus jos mėlynuoja. Pagaliau atsistačius kraujotakai kraujas priplūsta vėl, todėl rankos stipriai parausta, o kartu ir pradeda labai skaudėti.

 
Nors nuo ligos aprašymo praėjo pusantro šimto metų, jos priežastys ir vystymosi mechanizmas nėra  aiškus, o mikroskopiškai ištyrus ligos pažeidžiamus audinius, nukrypimų nenustatyta, arba jie būna labai nežymūs.
Kadangi nenustatytos priežastys, nėra ir vieningos gydymo schemos. Kai kuriems žmonėms padeda kraujagysles plečiantys vaistai, kitiems – fizioterapijos procedūros, pavyzdžiui švelnus lazeris. Kartais Reino liga išnyksta savaime. Kenčiantiems nuo Reino ligos, reikia kreiptis į vegetatyvinės nervų sistemos specialistą (kardiologą arba neurologą), ir jam padedant parinkti individualų gydymą.

Toliau pateikiami patarimai, padedantys palengvinti Reino ligos priepuolius.

 

 • Pirmiausia – meskite rūkyti.
 • Pajutus, kad pradeda šalti pirštai ir riešai, darykite tokį pratimą: plačiai išskėskite pirštus ir pradėkite greitai sukti rankas ratu, kad sušiltų rankų riešai. Galima sukti rankas lyg malūną, maždaug 70 apsukų per minutę – dėl išcentrinės jėgos poveikio į rankas pritekės daugiau kraujo. Šokinėti, bėgioti: bet kokie judesiai yra į naudą, nes aktyvina kraujotaką ir sušildo visą organizmą.
 • Kraujotaką suaktyvina karšti gėrimai. Tačiau kavos geriau vengti, nes kofeinas siaurina kraujagysles. Prieš eidami į lauką, išgerkite karšto sultinio, kompoto, vaistažolių arbatos su medumi.
 • Valgykite riebios jūrų žuvies – skumbrės, silkės. Tai puikus būdas pasirūpinti kraujagyslėmis. Arba vartokite žuvų taukus, kurie didina atsparumą šaltam orui. Organizmą šildo aštresnis maistas: aitrioji paprika, pipirai, garstyčios, o taip pat imbieras.
 • Be abejo, būtina saugoti rankas nuo šalčio, nešioti pirštines (geriau – kumštines), neplauti rankų, daržovių, indų šaltu vandeniu. Ledo kubelius imti žnyplėmis. Žiemos metu galima naudotis specialiais termoelementais, kurie yra sušildomi mikrobangų krosnelėje ir įdedami į pirštines. Eidami į lauką, nesigėdykite apsirengti šiltai. Tačiau rūbai turi būti pakankamai laisvi, kurie nevaržo judesių – tai labai svarbu, kadangi priepuoliai ištinka sutrinkus kraujotakai. Avalynę rinkitės storu padu, pakankamai didelę, kad galėtumėte apsimauti storas vilnones kojines.
 • Nereikia atsisakyti pasivaikščiojimo lauke. Būnant skirtingoje temperatūroje, organizmas grūdinasi, o liekant visą laiką kambaryje (vienodoje temperatūroje) sutrinka normalūs organizmo termoreguliaciniai procesai. Kaip tik dėl to verta kuriam laikui pakeisti klimatinę juostą – organizmui suteiktas temperatūrinis šokas gali suveikti kaip grūdinanti priemonė.
 • Neatsisakykite saunos - organizmo grūdinimo aukšta temperatūra.
 • Išmokite atsipalaiduoti. Palaikyti emocinę pusiausvyrą padeda joga arba autotreniruotė.
 • Jei priepuoliai kamuoja dažnai, reikia vengti veiklos, kuomet pirštams tenka didelis krūvis – slidinėjimo, darbo rašomąją mašinėlė ar kompiuterio klaviatūra, grojimo pianinu, siuvimo. Nenešioti veržiančių žiedų ar apyrankių, nedirbti su vibruojančiais prietaisais (elektrogrąžtais, kavamale, dulkių siurbliu).
 • Būtina reguliariai apžiūrėti odą ir pastebėjus pirmus infekcijos požymius kreiptis į specialistą.
 • Ištikus priepuoliai, venkite traumų. Kadangi būna sumažėję rankų jautrumas, reikia saugotis neprisiliesti prie karštų nei šaltų paviršių, atsargiai elgtis su aštriais daiktais, kad nesusižeistumėte.