Alavijas - gyvybiškai svarbus odai

Pasaulyje yra per 300 alavijo rūšių, tačiau ne visi turi gydomųjų savybių ir tinka odos bei plaukų priežiūrai. Iš visų alavijų labiausia išsiskiria vaistinis alavijas (Aloe vera), kurio nederėtų painioti su medėjančiuoju alaviju, dažnai auginamu namuose ant palangių.

Įrodyta, kad alavijo lapų gleivingos sultys ir minkštimas puikiai gydo nudegimus, pjautines ir kąstines žaizdas, odos ligas, malšina niežulį ir uždegimą įgėlus vabzdžiams.
 
Teigiama, kad vaistinis alavijas gali būti naudojamas hepatitui, skrandžio ligoms, astmai, diabetui, mažiems pūlinukams gydyti.
 
Jis nuo seno naudojamas kaip odos ir plaukų priežiūros priemonė.

Turėdamas tokį platų sveikatai naudingų komponentų spektrą, šis augalas laikomas ilgaamžiškumo ir grožio simboliu.

Išsamūs vaistinių alavijų tyrimai ne tik patvirtino liaudies medicinai žinomas savybes, bet ir nustatė daug naujų jų panaudojimo galimybių: vaistinio alavijo sultys 6-8 kartus pagreitina pažeistos odos ląstelių atsikūrimą, lėtina odos senėjimą ir raukšlių susidarymą. Alavijo sultyse esančios gleivės (vandenyje tirpūs polisacharidai) skatina apsauginio epidermio sluoksnio susidarymą, puikiai drėkina odą, kai kurie polisacharidai (pvz., acemananas) turi stiprių antiseptinių savybių - naikina netgi tokius mikroorganizmus, kaip auksiniai stafilokokai.

Alavijo lapuose esančios medžiagos gyvybiškai svarbios odai, nes padeda jos ląstelėms atsinaujinti, turi gydomąjį poveikį. Augalo lapuose yra eterinių aliejų, aminorūgščių, enzimų, riebalų rūgščių, karbohidratų ir acemanano, lignino, mineralų ir mikroelementų (geležies, kalcio, magnio, mangano, seleno ir cinko), organinių rūgščių, salicilo rūgšties, saponinų, taninų, vitaminų (B1, B2, B6, B12, C).

Kaip alavijas veikia odą:

Alavijų lapų gelis sušvelnina odą ir taip ji atrodo jaunesnė, lėtėja raukšlių susidarymo procesai. Augalo maitinamosios medžiagos ir aktyvieji komponentai neleidžia odai pernelyg išdžiūti ir apsaugo ją nuo išorinių toksinų, stimuliuoja kraujo cirkuliaciją, mažina poras, stabilizuoja odos apsauginį rūgščių sluoksnį, greitai išsisklaido ir giliai įsigeria į odą. Dėl alavijo priešuždegiminio, gydomojo ir antiseptinio poveikio, jį galima naudoti esant spuogams, inkštirams, deginimo pojūčiui, įsipjovus ir įsibrėžus, nudegus saulėje.

Tai įdomu:
• senovės egiptiečiai, tikėjo, jog alavijo “kraujas” (sultys) suteikia grožio, sveikatos, žmogų padaro nemirtingą - jie alavijus naudojo faraonams balzamuoti,
• europiečiai, kol nemokėjo alavijų auginti, naudojo jų džiovintų lapų miltelius - pirmiausiai milteliai buvo naudojami kaip vidurių laisvinamoji priemonė.

Verta žinoti:
• gydymo tikslais naudojamos vaistinių alavijų lapų sultys ir drebučių pavidalo lapo minkštimas,
• namuose auginami vaistiniai alavijai gali išaugti iki 60-90 cm aukščio, lapai būna 40-50 cm ilgio, o plotis prie lapo pamato - 6-10 cm,
• kambariuose auginami alavijai sukaupia kelis kartus mažiau veikliųjų medžiagų, negu šilto klimato kraštuose lauke augantys augalai.

Nerekomenduojama:

• vartoti namuose pasigamintus preparatus iš alavijų vidaus organų ligoms gydyti, nes juose yra ir nuodingų medžiagų,
• vartoti namuose pasigamintas kosmetines priemones odos bei plaukų priežiūrai, ypač vaikų, nes efektyvių kosmetinių priemonių galima įsigyti vaistinėse ir parduotuvėse.

Dėmesio!
Kremai, losjonai ir kitos kosmetikos priemonės veiksmingos tik tuomet, jei alavijo kiekis juose ne mažesnis nei 40 proc. Priešingu atveju, negalima garantuoti šių priemonių veiksmingumo. Tuo tarpu “Aloe Vera” kosmetikos gaminių serija ypatinga tuo, kad šiuose produktuose alavijo koncentracija yra nuo 40 iki 96 proc.

Parengė Skirma Valiulytė