Uveitas

 

APIBRĖŽIMAS

Uveitas – tai akies kraujagyslinio dangalo struktūrų uždegimas. Kadangi kraujagyslinį dangalą sudaro kelios struktūros, pagal tai, kurioje iš jų uždegimas yra, skiriama: iritas (uždegimas rainelėje), ciklitas (uždegimas krumplyne) bei choroiditas (uždegimas gyslainėje).


EPIDEMIOLOGIJA

Dažnai uždegimas neapsiriboja viena struktūra, ir tada kalbama apie iridociklitą (rainelės ir krumplyno uždegimą) ar panuveitą, kai uždegimas išplinta visose struktūrose. Dažniausiai pasitaiko priekinis uveitas (iritas, iridociklitas), apie 75% visų uveitų, vidurinis uveitas (pars planetas, t.y. krumplyno plokščiosios dalies uždegimas) apie 8% atvejų bei užpakalinis uveitas ar (choroiditas ar chorioretinitas) ar panuveitas 17% atvejų. Dažniausiai uveitas paliečia 20-50 m. amžiaus žmones, tačiau gali pasitaikyti bet kuriame amžiuje.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Uveito klasifikacija pagal struktūros pažeidimą:

1. Priekinis uveitas:

 1. Rainelės uždegimas - iritas,
 2. Krumplyno uždegimas – ciklitas,
 3. Rainelės ir krumplyno uždegimas – iridociklitas.

2. Vidurinis uveitas. Tai lėtinis ciklitas, kuomet pažeidžiama užpakalinė krumplyno dalis.

3. Užpakalinis uždegimas:

 1. Tinklainės uždegimas – retinitas,
 2. Gyslainės uždegimas – chorioiditas,
 3. Gyslainės ir tinklainės uždegimas – chorioretinitą.

4. Panuveitas - viso uvealinio trakto uždegimas.

Uveito priežastys labai įvairios:

 1. Infekciją sukeliantys mikroorganizmai gali patekti iš išorės akies traumos ar operacijos metu.
 2. Įvairios infekcinės ligos gali tapti uveito priežastimi: toksoplazmozė, toksokarozė, sifilis, tuberkuliozė, herpetinė bei citomegalovirusinė infekcija.
 3. Neinfekcinės sisteminės ligos, kaip Bechčeto liga, autoimuninis artritas, Reiterio sindromas, psoriatinis artritas.
 4. Nežinomos kilmės specifiniai sindromai, kaip Fuchso uveitinis sindromas.

KLINIKA

Priekinis uveitas (arba iridociklitas) dažniausiai prasideda staiga. Skauda akį, skausmas plinta į kaktą, į vieną galvos pusę. Akis pradeda bijoti šviesos (tai vadinama fotofobija), ašaroti. Paburksta bei parausta akies vokai, liečiant akis skausminga. Atsiranda akies obuolio paraudimas. Pakinta rainelės spalva: žydros ir pilkos akies rainelė tampa žalsva, o rudos spalvos rainelė įgauna rūdžių atspalvį. Vyzdys siauras (dėl rainelės audinių paburkimo), silpnai reaguoja į šviesą. Sutrinka regėjimas.

Užpakalinis uveitas (chorioiditas) skiriasi tuo, kad neskauda. Jam būdingas įvairaus laipsnio regos pablogėjimas, dažnai matomas rūkas, prieš akis plaukiojantys taškeliai ar debesėliai – vadinamos drumstys. Chorioiditas dažniausiai prasideda ūmiai, trunka dvi tris savaites, kol uždegimo vietoje susiformuoja randiniai pakitimai. Liga dažnai pasikartoja, atsiranda naujų židinių kitose vietose.

Įgimto toksoplazmozinio chorioidito atveju pakitimų naujagimio akyje dažniausiai nepastebima. Liga pastebima tik profilaktinio vaikų akių patikrinimo metu. Su gyslaine kartu yra pažeidžiama ir tinklainė, todėl žmogus prastai mato.

Vidurinis uveitas (ciklitas) - tai užpakalinės krumplyno dalies uždegimas. Simptomai panašūs į užpakalinio užeito. Neskausmingas, pablogėjęs regėjimas, gali būti nestiprus skausmas.

Panuveitas – gali būti visi šie simptomai ar dalis iš jų.


DIAGNOSTIKA

Dėl gana skirtingų uveito priežasčių gali būti atliekama daug įvairių testų. Labai svarbu  nustatyti teisingą uveito tipą, kad galima būtų suplanuoti tinkamiausią gydymą.Atliekamas regos aštrumo tyrimas, įvertinami akių obuolio judesiai, matuojamas akispūdis,  akis apžiūrima su plyšine lempa (oftalmoskopija). Išplėtus vyzdį atliekama akių dugno apžiūra.

Norint išsiaiškinti tikslią priežastį sukėlusią uveitą, yra atliekama daug įvairių tyrimų: kraujo tyrimai, ieškomi  mikroorganizmų antigenai, antikūnai, tiriami sąnariai, atliekamos plaučių ar kaulų rentgenogramos bei kt.


GYDYMAS

Uveito gydymo tikslas yra pasiekti:

 1. Skausmo ir diskomforto palengvinimo (jei tokie yra)
 2. Užkirsti kelią regėjimo praradimui dėl ligos ar jos komplikacijų
 3. Kai įmanoma - gydyti ligos priežastį

Kaip yra įvairi uveito prigimtis, taip ir jo gydymas gali vienu ar kitu atveju žymiai skirtis. Kortikosteroidai dažnai yra gydymo pagrindas, bet dabar prie jų yra prijungiami kiti naujesni vaistai, dažnai naudojami kartu su steroidais. Yra naudojami įvairūs akių lašai, ypač gydant priekinį uveitą.


PROFILAKTIKA

Laiku pastebėta ir išgydyta infekcinė liga (sifilis, toksoplazmozė), profilaktinės akių gydytojo konsultacijos sergant sisteminėmis ligomis.

Vaikams, segantiems juveniliniu reumatoidiniu artritu, verta bent kartą išplėsti vyzdžius. Tokiu būdu gali būti pastebėtos slaptos rainelės sąaugos (vyzdys plėsis nevienodai). Laiku skyrus gydymą, galima išvengti tolimesnių uveito padarinių bei komplikacijų.