Smilkininis arteritas

Smilkininis arteritas

 

APIBRĖŽIMAS

Smilkininis arteritas - temporalinis arteritas/vaskulitas (smilkininės arterijos uždegimas, gigantinių ląstelių arteritas, temporalinis arteritas, Giant cells arteritis, Temporal arteritis, Cranial vasculitis) - yra arterijų uždegimas, aktyvinantis organizmo imuninę sistemą, kuri pradeda kovoti prieš nuosavus audinius, tad ši liga gali būti priskiriama autoimuninių ligų grupei. Mikroskopiškai ištyrus pažeistas arterijų sieneles, nustatyta, kad jose yra daug didelių specifinių imuninių ląstelių, vadinamųjų gigantinėmis ląstelėmis. Gigantinių ląstelių arteritas yra susijęs su kita patologija – reumatine polimialgija. Nustatyta, kad daugiau nei trečdaliui pacientų, sergančių reumatine polimialgija, yra diagnozuotas ir gigantinių ląstelių arteritas.


EPIDEMIOLOGIJA

Moterys temporaliniu arteritu suserga tris kartus dažniau nei vyrai, ir sergamumo pikas yra tarp 60-75 metų amžiaus. Gigantinių ląstelių arteritas yra mažai paplitęs Azijoje, tačiau ypač daug šios ligos atvejų pasitaiko Šiaurės Europoje. Vidutiniškai 6-18 iš 100 000 gyventojų suserga gigantinių ląstelių arteritu.


LIGOS PRIEŽASTYS IR EIGA

Šiuo metu tiksli ligos priežastis nėra žinoma. Manoma, kad įtakos arterito išsivystymui turi tiek genetiniai, tiek infekciniai faktoriai. Specifiniai žymenys, tokie kaip HLA-DR4 (angl. human leucocytes antigens – žmogaus leukocitų antigenai) yra dažniau nustatomi sergantiems šia liga nei sveikiems asmenims, kas patvirtina genetinių veiksnių įtaką arterito atsiradimui. Arteritu dažniausiai suserga vyresni nei 50 amžiaus žmonės, tad manoma, kad dėl senėjimo proceso atsiradę arterijų sienelės pakitimai taip pat gali turėti įtakos patologijos išsivystymui.


KLINIKA

Pacientai iš pradžių pradeda skųstis sisteminio pobūdžio negalavimais: bendru silpnumu, svorio kritimu, karščiavimu, naktiniu prakaitavimu. Dviems trečdaliams ligonių iš karto prasideda stiprus ir staigus galvos skausmas, kuris yra deginančio, aštraus, pulsuojančio pobūdžio ir yra labiausiai išreikštas smilkinio srityje. Skausmas gali plisti ir į pakaušio sritį. Smilkinio ir pakaušio arterijos tampa labai skausmingos, susilpnėja jų pulsacija. Pacientams yra labai sunku kramtyti maistą ir šukuotis, kadangi atliekami judesiai sukelia stiprius žandikaulio, liežuvio ir galvos skausmus. Kai kuriems ligoniams nutirpsta liežuvis, jie praranda skonio pojūtį.

15-20 proc. pacientų gali skųstis dvejinimusi akyse, miglotu matymu, o kai kurie ligoniai visiškai apanka, kadangi sutrinka akies audinių aprūpinimas krauju dėl kilusio uždegimo smilkininėje arterijoje. Kai kurie pacientai praranda regėjimą tik praėjus kelioms savaitėms ar keliems mėnesiams po ligos pasireiškimo. Dažniausiai iš pradžių apankama viena akimi, o vėliau ir kita. Aklumas yra negrįžtamas.

Kartais pacientai skundžiasi ir tais simptomais, kurie yra būdingi reumatinei polimialgijai: kaklo ir peties juostos raumenų skausmu ir sustingimu, apetito praradimu, svorio kritimu, prasta nuotaika, nuovargiu, bendru silpnumu.


DIAGNOSTIKA

Laboratoriniai tyrimai:

  • Kraujas: mažakraujystė, padidėjęs ENG.
  • Histopatologija: pažeistos arterijos tyrimas. Visi kraujagysles sieneles sluoksniai sustoreję, kraujagyslės sienelėse - limfocitų infiltratai ir gigantinių ląstelių granulomos.

Diagnozė ir diferencinė diagnostika: diagnozuojama iš klinikos ir histologinio tyrimo duomenų. Reikia skirti nuo kitų vaskulitų. 


GYDYMAS

Jeigu yra įtariamas temporalinis arteritas, būtina kuo greičiau pradėti gydymą gliukokortikosteroidais net ir nelaukiant biopsijos tyrimo rezultato. Jeigu pacientas iš pat pradžių pradeda skųstis prastesniu regėjimu, rekomenduojama į veną leisti gliukokortikosteroidus. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo gali palengvinti ligos simptomus, tačiau neapsaugo nuo komplikacijų išsivystymo.


PROFILAKTIKA

Rekomenduojama reguliariai lankytis pas gydytoją pirmuosius metus po vaistų vartojimo nutraukimo. Taip sumažinama ligos pasikartojimo galimybė, kadangi pastebėjus pirmuosius neigiamus simptomus, iškart gali būti paskirtas gydymas gliukokortikosteroidais.